Yeni ay, transformasyon, transformation, tree 20 Temmuz 2020

20 Temmuz 2020 saat 20:32… Sevgili günlük… 5 Haziran’dan bu yana ilk defa sade bir Yeni Ay var bu akşam. Tüm tutulmaların, almaların vermelerin, dolup boşalmaların üzerine yeni bir başlangıç. Bu yıl yeni kelimesine de yabancılaşıyorum zaman zaman… Yaşadığım her şey, her duygu yeni gibi; yeni normal☹️

Geçtiğimiz 1.5 ay içerisinde neler olmuştu:

Eveeet geldi Yeni Ay… Şimdi bir nefes zamanı mı? Du’bakalım… Biz Yeni Ay fazında, Ay’ı gökyüzünde henüz görmüyoruz, o nedenle ilk başlarda belki gizleniyor olabilir Yeni Ay’ın taptaze başlama, yeniden yapılanma enerjisi. Ancak Ay hilal fazına geçtiğinde ışığını dünyaya, bize gösterdiğinde biz Yeni Ay’da attığımız tohumların Hilal’de patladığını, yeşerdiğini deneyimliyoruz. Atalarımız hep Ay’ın bu hallerine göre ekip biçmişler… Belki de hep çiftçi kalsaydıkBilemiyorum Altan, kafam çok karışık…

İşte bu Yeni Ay biraz böyleli… Bilemiyorum Altan kafam çok karışık hali… Eee az şey atlatmadık ve daha da film bitmedi.

Neyse konuma geri döneyim. Yaşasın Yeni Ay… 5 Temmuz’da bombastik bir Dolunay ve Ay Tutulması eşliğinde Dolunay’ın tamamlama, sonlandırma enerjisi ile geçen 15 gün sonrasında taptaze yeni bir döngüye başlıyoruz. 45 günlük peş peşe gelen ve bizi acaip savuran, zorlayan tutulma tufanından sonra ilk sade ve sadece Yeni Ay.

20 Temmuz 2020 | Yeni Ay haritası

Bu Yeni Ay’da Ay ve Güneş 28°Yengeç burcunda kolkola. Yengeç burcu demek duygular demek, merhametkoruma kollamasarıp sarmalama demek, köklerimizannemizanneliğimiz demek, evimizvatanımız demek, içgüdülerimizönsezilerimiz demek, geleceğe dair planlarımız demek…. Ay Yengeç burcunun yöneticisi ve bu buluşmadan mutlu… Ay ve Güneş, Yengeç’in son derecelerinde oldukları için içsel ve duygusal olarak stres tonları biraz yüksek yani evcimen ve anaç enerjinin, şefkatin, korumacılığın zaman zaman arşa çıkması mümkün… Tabii içgüdü ve önsezilerin de. Yengeç’in atmayıp sakladığı duygusal sandıklarını, her şeye anlam yükleme halini, kendini ifade etmekten kaçınan halini bu Yeni Ay sürecinde çokça anabiliriz. 21 Haziran’daki Yeni Ay’da güneş tutulması Yengeç’in 0° derecesindeydi, bu da son dereceleri artık. Son 1 aya dönüp bir bakalım içsel olarak, neler yaşadık, neler oldu ve oluyor ve biz aslında nereye doğru evriliyoruz… İlk ödevimiz bu olsun. Devamında Güneş de Aslan’a geçince hep beraber bir tatili hak edelim değil mi😊

Yeni Ay… Yeni başlangıçların tohumlarını atma, büyümesi için fırsat yaratma. Yengeç burcunda olduğundan duygular adına öncü ve baskın. Ve Yeni Ay diyor ki “şefkatle, anaç duygularla evinde, köklerinde yeni adımlar atmaya başla”; “ailenle birlikte ol, onlarla sevgi dolu zamanlar geçir, evinle ilgilen, Merkür retroydu oydu buydu ertelediğin emlak işleri için kollarını sıva, geleceğe planlarına dair tohumlarını at”; özellikle Yeni Ay’ın haritadaki konumu itibariyle “evliliğinde, yakın ilişkilerinde, iş birliklerinde ve rekabet arenanda yeni oluşum ve durumları da gözlemle ve değerlendir” diyor. Velhasıl, Yeni Ay haritasında su elementi tavan. Hava elementi de normun bi’tık üzerinde olduğundan duyguların muhakemesi, ifadesi ve iletişiminde de pek dert yok. Ve önümüzdeki 15 gün içerisinde, Yengeç burcunda ilerleyen akıl-fikir-eğitim-iletişim-haberleşme-ulaşım-ticaretin gezegeni Merkür de oldukça aktif. Yeni Ay’ın tek ateşi Koç burcundaki Mars. O da bir süredir geçmiş yaraları deşmek, yeni yaralara yol açmak ve sinirlerimizi pıtpıtlamakla meşguldü. Bu süreçte bunları seslendirecek Merkür ile birlikte.

Ancaaak gel gelelim Yeni Ay’ın tam karşısında Satürn var. Kimdi Satürn? Başöğretmenimiz, sıfırcı hocamız, karmanın Lordu 2047 yılına kadarki son Oğlak burcu taramalarını şu an retroda yapan yaşlı adam, otorite… Bizi uğraştıran tüm konuların kahramanı… Feleğin çemberi, dananın kuyruğu…

Yeni Ay haritasının yükseleni Kova Burcu; Kova Burcunun da yönetici gezegeni Satürn. Bingoooo. Demek ki bu Yeni Ay’da Satürn başrolde. Satürn ile ilgili daha önce yazdıklarımı ben de tekrar okuyacağım. Size de linki bırakayım tekrar okumak isterseniz: https://www.astrolovi.com/saturn-yeniden-oglak-burcunda/

Satürn ve Yeni Ay hali yani Ay ve Güneş ikilisi karşı karşıya gelirse ne olur peki? Elbette ki yeni hamlelere bir gerilim hattı gibi, bir duvar gibi, hep büyük bir ciddiyetle soracak:

 • Geleneklere, göreneklere, standartlara uygun mu?
 • Tüm sorumluluklarını yerine getirdin mi?
 • İyice, etraflıca, ayakları yere basar şekilde planladın mı?
 • Gerçekliği var mı? Ayakları yere basıyor mu? Duygusal bir hamle mi yoksa sağlam temeller üzerinde mi?
 • Gerekli izinleri aldın mı? Patronun haberi var mı? Noterden onaylattın mı? vb. vb. vb.

Yani yeni adımlarımızı atarken Türk tipi CEO’yuz (yönetim kurulu başkanı) sevgiyle herkesi kucaklayıp harekete geçiyoruz ve Alman CEO gelip dikiliyor karşımıza diyor ki:

 • Nein!?!
 • Yazılı prosedürlere (SOP diyeyim, arkadaşlarıma selam çakayım😊) uygun mu?
 • Evleniyorsun eyvallah da, evi var mı arabası var mı, SSK’sı var mı? Aaaaa yok mu, o zaman benim de verilecek bir kızım yok.
 • O evi sevdin alacaksın da paran var mı, krediye uygun musun, hadi kredi aldın ödeyebilecek misin?

İşin esprisi bir yana Satürn üzerine odaklandığımız yeni hamlenin tam aksinde ayna tutuyor duruma, sadece ayna tutmakla da kalmayıp zorluyor, geriyor, duvarını da örüyor gerektiğinde. Ben diye giriştiğimizde bizi koyuyor karşısına, biz dediğimizde peki ya ben sorularını taşıyor masamıza.

Yani böylesi bir Yeni Ay. Gökyüzünün değneği üzerimizde. Aslında bunları niye yapıyor? Aynı zamanda karmanın Lordu, Oğlak burcunda son zamanları ve 2020 Ocak ayı itibariyle transformasyonun patronu Plüton ile büyük dönüşümün partneri olduğundan ve şu günlerde Retro hareketiyle yine Plüton’a ve büyüteç Jüpiter’e doğru yön aldığından bizim kişisel, içsel dönüşümümüze bizi geri davet ediyor ve ne durumdayız, hatta orada mıyız diye kontrol ediyor, çağırıyor. Çünkü biliyoruz ki eğer beğenirse performansımızı ödülünü verecek Satürn, beğenmezse de cezamızı… Tarz sert olsa da, niyet belli…

Yeni Ay, yeni şans diyelim o zaman. Bu süreci kendi iyiliğimize güzel değerlendirelim.

Sevgili hocam, tüm bildiğim ve yazdığımın baş referansı canım Zeynep Süzmen Şen’in bu Yeni Ay’ı en güzel, en tam ve net anlatan yazısını burada sizinle paylaşayım.

YENİAYIN MESAJLARI:
Yeniay Pazartesi günü saat 20.32’de gerçekleşecek. Yengeçte Yeniay duygularımızı, kalbimizi başta ailemiz olmak üzere tüm sevdiklerimize ifade etmek için en güzel zamandır. Sevgimizi, duygularımızı ifade etmek için yeni yollar yaratma zamanıdır… Normalde… ama bu sefer değil!!!

Haritada gördüğünüz gibi Satürn tam Güneş ve Ay’ın karşısında ve tam yükselen burç üzerinde, tüm haritaya hakim olmuş durumda! Yani sevmek, paylaşmak, evlenmek, ev almak, ailemizle birlikte olmak, duygularımızı oraya koymak, kalbimizin sesini duymak önünde ciddi engeller var. Otoriteler bu ay çeşitli sansürler, yasaklar koyarak elimizi kolumuzu bağlı hissettirebilir. Peki ne yapmalıyız bu baskı hisleri içindeyken?
Bütün bunlar bir tarafa, biz asıl şuna bakmalıyız: Acaba biz kendimize ne gibi kurallar, koşullar ve engeller koyuyoruz ki kalbimizi ortaya koyamıyoruz, kendimizi koşulsuz sevgiye açamıyoruz???

İşin içinden çıkmanın, bu kilidi açmanın tek bir yolu olabilir, Satürn’ün yanındaki Plutoyu kullanmak. Ne de olsa hiyerarşik olarak gücü daha üstün. Kısacası eğer çok derinden, en dipten, bilinçaltından, geçmişten, karmadan gelen korkularla yüzleşirsek, arınırsak ve ölüp küllerimizden yeniden doğacak gücü gösterirsek o zaman bu kilidi açabiliriz. Ve büyük dönüşümü gerçekleştiririz. Ancak o zaman 🔐 💛

Zeynep Süzmen Şen

Sevgiyle🧡

Burçlara Göre Etkileri

Yeni Ay Yengeç burcunda gerçekleşeceğinden ve Satürn de tam karşısında Oğlak Burcunda olduğundan (ki Plüton ve sürece büyüteç etkisiyle Jüpiter de orada) bu Yeni Ay’ın talihlileri bu burçlar öncelikle. Tüm burçların etkilerini lütfen yükselen burcunuza göre okuyunuz. Yeni Ay Yengeç’in son derecelerinde olduğundan bir sonraki burca da tatlı tatlı göz atınız (meselâ Yengeç iseniz Aslan’a, Oğlak iseniz Kova’ya gibi)…

 • Koç Burcu — Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, tesisat:) Peki kariyerim, hedeflerim, kartvizitim ne durumda ve ne aşamada?
 • Boğa Burcu — Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Satürn de diyor ki: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Yazdım yazdım da yayınladım mı? Âlemin haberi var mı? Ya da yayınlanabilir durumda mı?
 • İkizler Burcu – Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Eyvallah da dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar ne durumda?
 • Yengeç Burcu – Ben, benimle ilgili her şey. Satürn ise tam karşısında “BİZ”i koyuyor karşımıza: eşim-ilişkilerim-ortaklıklarım-rakiplerim ve düşmanlarımı önüme getiriyor.
 • Aslan Burcu – Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Peki gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Orada gerekli dönüşümün neresindeyim? İhmal ettiğim bir sağlık kontrolüm var mı?
 • Başak Burcu — Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Çevremi düşünürken, kendi aşk hayatımda, çocuklarımla ilgili konularda, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım adına dönüşümümün neresine geldim, geldim mi?
 • Terazi Burcu — Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Peki evim, ya da gelecek planlarım, köklerime dair yapmam gerekenler?
 • Akrep Burcu – Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Peki buralar tamam mı: aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular.
 • Yay Burcu – Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm. Peki kasam, aldığım-hissettiğim değer, güvence ihtiyacım?
 • Oğlak Burcu — Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Satürn soruyor: peki ya ben?
 • Kova Burcu –Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Satürn-Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım diyor. Sağlık kontrollerimizi özellikle ihmal etmeyelim.
 • Balık Burcu — Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Ve Satürn soruyor: peki sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Ben keyfimdeyim de çevrem için, çevreme dair dönüşümün neresindeyim?

Ülkemiz için finansal konuları işaret ediyor. Yeni Ay kaynaklarımız, elimizdeki değerler, hazine, GSMH’ya dikkat çekerken Satürn hocamız ise dış kaynaklar-dış borçlar hattında değneği ile. Bilgimize.

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application.
1 Comment

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla