Dolunay, Full moon

3 Ağustos saat 18:58’de Ay 11° Kova Burcunda, Güneş ise 11° Aslan Burcunda karşılıyoruz Dolunay’ı. 20 Temmuz’daki oldukça önemli diye bahsettiğimiz Yeni Ay’da başlayan süreci tamamlama ve/veya sonlandırma, attığımız tohumların akıbetini görme, hem reel hem de mecazî anlamda gübrelersek ektiklerimizin verimini arttırma, diğer taraftan Anya’yı Konya’yı görme, netleştirme fazı. Ay Güneş’ten aldığı ışığı tüm doluluğu, ihtişamı ve zirvedeki enerjisi ile Dünya’ya, yani bize yansıtıyor 14 gün boyunca; ta ki bir sonraki Yeni Ay’a kadar. 20 Temmuz’daki Yeni Ay’ı hatırlayalım ve bu Dolunay’da nelere netlik kazandırıyoruz, neleri sonlandırıyoruz, neler spotların altında tabak ya da kabak gibi görünür oluyor düşünelim: https://www.astrolovi.com/hosgeldin-yeni-ay/Dolunay

Dolunay, bir önceki yeni ayda ekilen tohumun büyümesinin tamamlanmasıdır. Tamamlanma, sonlanma, netleştirme, aydınlanma ve ayma zamanı. Bu ay döngüsü sürecinde yapılan çalışmaların sonuçlarının ise hasat zamanı.

Ay ile Güneş Yeni Ay’da tek bir kapsülde el ele çalışırlarken, Dolunay’da iki ayrı kapsülde kutuplaşarak tam karşı karşıya geliyorlar. Karşılıklı kutuplaşmış olmalarına rağmen objektifler, çünkü birbirlerinin fikirlerini görebiliyorlar şimdi. Biz de bulunduğumuz konum itibariyle bir anlamda terazinin iki kefesini de görüp tartarak yönümüzü tayin edebiliyoruz böylece.

Ay ve Güneş’in hangi burçta ve konumda yerleştiği, yanı sıra güneş sistemi içerisinde dünyaya göre diğer gezegenlerle nasıl etkileşimde olduğu dolunayın temasını bize anlatır.

Ay, yerleşimi itibariyle “ben” ile ilgili konuları, Güneş ise “biz” konularını karşılıklı koyuyorlar terazinin kefelerine dolunayda. Ben ve biz arasında gel-git, ikilem, kararsızlık, gerilimde denge kurmaya çalışacağız yine her dolunayda olduğu gibi.

Astrolovi’nin daimi dolunay notu:)))

Dolu Dolu Bir Dolunay

Ay, Dolunay Event Chart, Astroloji Haritası
3 Ağustos 2020 | Dolunay Haritası

Ay Kova, Güneş de Aslan burcunda olduğundan gel-gitler, ikilemler, kararsızlıklar ve denge kurma çabası bu iki burç arasında öncelikle. Bu ikilemlerden 1-netlik çıkacak, 2- Ay bizi o tonda tamamlanmaya, Kova’ya yani özgün-kutu dışı-orijinal sonuçlara, bağımsızlığa doğru davet edecek. Buyrunuz:

 • Ay > Güneş
 • Kova > Aslan
 • Hümanizm, idealim > Egoizm
 • Özgürlük > Kraliyet
 • Sıra dışı, özgün > Karizmatik, gösterişli
 • Entelektüel > Otoriter
 • Toplumsal, toplumun parçası > Bireysel, ben’ci
 • Soğuk algılanabilen > Çocuksu
 • Beni seven arkamdan gelsin > Kimseyi sürükleme derdim yok
 • Uzay, teknoloji > Sahne, spor, eğlence, hobiler, tatil
 • Delilik ve dahilik > Şatafat
 • Öğretilen, dayatılana gıcık > Özgüvenle kendi merkezinde
 • Asi ruh > Kral-kraliçe

Güneş Aslan’da ben dilini kullanıp çok şey üretemeyen bir otorite, ego gibi dururken Ay diğer taraftan Kova burcunda özgürlüğe, entelektüelliğe, bilime teknolojiye, modern sanatlara doğru çekiyor Güneş’i. Ay istiyor ki reform yapılsın, Güneş ise düzen, organizasyon devam etsin.

Dolunay haritasının Yükseleni Oğlak Burcu ve büyüteç Jüpiter de Oğlak burcunda, tam yükselen aksında retro harekette ve Ay Kova burcunda. Hem Kova hem Oğlak burcunun yöneticisi Satürn ve geçtiğimiz yeni Ay’da olduğu gibi bu Dolunay’da da Satürn yani baş öğretmen, sıfırcı hoca, feleğin çemberi, zorların-sınavların gezegeni görevde. Satürn’ü tanımayan kalmadı diye düşünüyorum:) Karmanın Lordunu hepimiz seve seve öğrendik.

Satürn Oğlak burcunda transformasyonun, büyük dönüşümün temeli Plüton’a doğru ilerlemeye devam ediyor. Yani güçlü üçlü (büyüteç Jüpiter, transformer Plüton-başöğretmen Satürn), dolayısıyla 2020’nin başrolleri, başından sonuna yılın patronları hâlâ iş başında. Ciddi, resmi bir Ay fazı daha… Dolunay olduğundan artık sonuçlandırmaya odaklanıyoruz, zamanımız da daralıyor çünkü.

Bitti mi? Yooo

Dolunay enerji olarak da yaz ortasında aniden şimşeklerin çakması gibi bir enerjidir aslen. Bu dolunay’da ise Ay ve Güneş’e zorlayıcı transit yapan Uranüs reel anlamda da şimşek etkilerini bu dolunaya yüklüyor. Süregiden dönüşüm süreciyle beraber sadece Ay – Güneş, duygular – yaşam enerjisi, bilinçaltı – bilinç, dişil – eril karşı karşıya kutuplaşmış değil hem Ay’ı hem de Güneş’i sıkı zorlayan bir Uranüs var bu 14 gün. “Aniden, birdenbire, hadi canım, yok artık, bu da mı, şok şok şok, aaaa, haydaaa, daha neler” en sık dilimize düşen sözcükler ya da ifadeler olabilir. Sarsıcı, şaşırtıcı mevzulara, öngöremediğimiz olaylara açık olalım elimizden geldiğince aklımız erdiğince…

Uranüs sürprizlerin, beklenmedik konuların, sarsıntıların, kaosun, devrimlerin, asla olmaz dediklerimizin şak diye oluşunun gezegeni… Yani hem duygusal hem yaşamsal, hem içsel hem ben’liği sarsacak ve dahi dolunay haritasına göre sadece kökten değil geleceği de etkileyebilecek şeyler duyacağız, yaşayacağız gibi geliyor bana. Bu aniden gelen (şimşek gibi, kaza gibi, ameliyat gibi, deprem gibi, maddi sürprizler gibi, kozmik-uzaysal keşifler gibi, dijital yenilikler gibi) her ne olursa olsun özgürleşmeyi getirecek peşi sıra. Şimşekse mesela çaktıktan sonra gökyüzünün rahatlaması gibi… Uranüs, şu an bulunduğu Boğa burcunun finansçı, konformist haline pek bayılmadığı için bu zorlanmadan maddi konular, güvence, keyif konularında ani gelişmeler bekliyorum örneğin, hem otoriteyi hem de toplumu etkileyebilecek.

Olayın tonuna göre kapana kısılmış gibi hissedeceğimiz anlar da olabilir. Bir yanda özgünlük-özgürlük, karşısında gösteriş-otorite, bir uçta tutku-derin mevzular, onun karşısında ise maddi güvence-güven-konfor döngüsünde sıkışıklık.

Birkaç önemli rahatlama noktası var. Bunlardan biri yaralı şifacı Chiron, diğeri Neptün ve dikkatlice kullanımla da Merkür. Şöyle diyelim: şifa çalışmaları, spiritüel çalışmalar, meditasyon-yoga, dostlarla kurulu muhabbet masası:), evrensel sevgiye-sezgilere-doğaya yönelme, yaratıcılığımızı görselleştirme, yazıya dökme rahatlatabilir bizi bu süreçte.

İyilikler, icatlar, olumlu özgürleşmeler getirsin… Öyle diyelim, öyle olsun…

Burçlara Göre Bizi Neler Bekliyor Olabilir?

Dolunay’ın etkilerini Yükselen Burcumuza göre okuyalım. Aşağıda geçen beklenmedik olayların Uranüs etkisiyle olabileceğini ve Ay ile Güneş’i zorlayacağını da aklımızda tutalım.

 • Koç Burcu — Ay, sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekleri spot tutuyor. Güneş ise karşı kutuptan çekiştiriyor: peki ya çevremi düşünürken, kendi aşk hayatım, çocuklarımla ilgili konular, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım? Sürprizlerin alanı ise kendi maddi kaynaklarımız. Beklenmedik gelir veya giderler olabilir. Ödemeyi atladığımız bir fatura var mı, düşünelim bakalım…
 • Boğa Burcu — Ay, kariyerim, hedeflerim, kartvizitim; Güneş ise evim, ya da gelecek planlarım, köklerime dair yapmam gerekenler diyor? Sürprizler ise “ben” ile ilgili, bizzat “ben”i etkileyecek beklenmedik gelişmelere açık olalım.
 • İkizler Burcu – Ay, uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmaları netleştirme gayretinde. Güneş ise aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular diyerek çekiştiriyor. Sürprizler karanlıklardan geliyor, beklenmedik endişe-korku tetiklenmesi, şok rüyalar, gizli düşmanlar, arkadan çelme yeme halleri… Ya da sürprizli gizli-kapaklı planları belki biz yapıyoruzdur, kim bilebilir… Sağlığa da dikkat.
 • Yengeç Burcu – Ay, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölümü aydınlatıyor. Güneş ise “kasam, aldığım-hissettiğim değer, güvence ihtiyacım” alanında. Beklenmedik konular kaynağı sosyal çevremizden gelebilir.
 • Aslan Burcu Ay, ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerimi netleştirirken Güneş soruyor: peki ya ben? Ani konular iş, kariyer, otorite, patron kaynaklı.
 • Başak Burcu– Ay, gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Güneş, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım diyor. Sağlık kontrollerimizi özellikle ihmal etmeyelim. Beklenmedik olaylar uluslararası alandan, hukuki konulardan, inanç ve felsefe alanından, akademik veya genel yayınlardan olabilir.
 • Terazi Burcu — Ay, aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Güneş: peki sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Beklenmedik konu ve olayların alanı ise dış maddi kaynaklar, ölüm, miras ve okült konular.
 • Akrep Burcu — Ay, evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkulleri netleştirme gayretinde. Güneş ise karşı kutuptan “peki kariyerim, hedeflerim, kartvizitim” diyor. Ani gelişmeler ise eşten, ortaklardan, açık rekabetten gelebilir.
 • Yay Burcu — Ay, aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Güneş: uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Beklenmedik konuların alanı ise gündelik hayatımız, bize bağlı çalışanlarla ilgili olup bizi etkileyen konular ve en önemlisi de sağlığımız.
 • Oğlak Burcu – Ay, benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Güneş, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar? Ani gelişmeler aşk-flört, çocuklar, hobiler, bağımlılıklar hattından. Bu alanda borsa vb. gibi riskli mevzular da olabildiğinden sürprizler oradan da gelebilir.
 • Kova Burcu – Ay, ben, benimle ilgili her şeyi netleştirme gayretinde. Güneş ise tam karşısına “BİZ”i koyuyor karşı kutuba: peki ya eşim-ilişkilerim-ortaklıklarım-rakiplerim ve düşmanlarım? Beklenmedik olaylar olaylar ev, atalar kaynaklı, ve/veya geleceğe dair planlara yönelik…
 • Balık Burcu – Ay, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Güneş, peki gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar? Beklenmedik olayların alanı ise akıl-zihin-muhakeme, eğitim-öğretim, yazdıklarımız anlattıklarımız, sözleşmelerimiz ya da amca-dayı-teyze-hala gibi yakın akrabalar veya kardeşler.

Ülkemiz için finansal konular markajda hala. Kaynaklarımız, elimizdeki değerler, hazine, GSMH’ya ile dış kaynaklar-dış borçlar hattında Dolunay sarkacı. Sürpriz, sarsıcı, ani ve beklenmedik alan ise öncelikle meclis; ancak meclis 1 Ekim’e kadar tatilde. Belki şehir meclislerinde ani gündemler oluşur. Du’bakalım… Ani gelişmelerin olabileceği diğer başlıklar yönetim danışmanları, sivil toplum örgütleri, organizasyonlar ve sosyal gruplar, demokrasi, kâr-zarar konuları, borsa kökenli konular. İçimden beklenmedik teknolojik gelişme veya icatlar geçiyor benim ama bizim yerli arabamız vardı, onunla ilgili bir şey mi duyarız acaba, ya da geliştirdiğimiz solunum cihazları ile ilgili filan. Sürprizleri bekleyelim görelim bakalım.

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla