Ay Tutulması Genel Bakış

Ay tutulması sadece Ay dolunay evresindeyken Dünya’nın gölgesinin bir kısmından geçerse gerçekleşir. Yılda iki ila dört kez Ay tutulması oluşur.

eclipse, tutulma, ay, moon
Ay tutulması temsili fotoğraf

Dolunay sürecinde Ay ile güneş terazinin iki kefesi gibi, birbirlerine 180° ile karşı karşıya kutuplarda birbirlerine tartıyorlar. Kutuplaşmış olmalarına rağmen objektifler, birbirlerinin fikirlerini görebiliyorlar çünkü… Biz de bu süreçte terazinin iki kefesini de tartarak yönümüzü tayin edebiliyoruz. Dolunay, bir önceki yeni ayda ekilen tohumun büyümesinin tamamlanmasıdır. Tamamlanma, sonlanma, netleştirme, aydınlanma ve ayma zamanı. Ay döngüsü sürecinde yapılan çalışmaların sonuçlarının ise hasat zamanı.

Ay astrolojide anneyi, köklerimizi, ev-aile gibi temaları ve kendimizle baş başa kaldığımızdaki iç dünyamızı, duygusal yapımızı ifade ettiğinden, Ay tutulmaları da daha içsel etkileri tetiklerler.

  • Şöyle de özetleyebiliriz:
  • – Ay’ın duygularımızı, Güneş’in yaşam enerjimizi temsil ettiğini aklımızda tutalım.
  • – Dolunayda bu iki gezegenin karşı karşıya gelmesi bizi netleşmeye, sonuçlandırmaya davet ediyor, Ay tam bir spot görevi üstleniyordu.
  • – Ay tutulması zamanı ise dünyanın araya girmesi ile ışığını kısa bir süreliğine yitiriyor Ay. Böylece bizim içsel dengemizi kurmamızda git-gel’ler, gel-git’ler oluşuyor.
  • – O nedenledir ki özellikle Ay tutulması zamanlarında duygusal olarak dengeyi sağlamak zor olduğundan hayatımız ile ilgili önemli kararlar vermekten kaçınmak önerilir.

En iyisi de kendi duygularımız, isteklerimiz, güdülerimiz, bilinçaltımız, endişe-korku ve kaygılarımız üzerinde çalışmak, kendimize odaklanmak, elimizdeki çalışmaları tamamlamak veya artık bir kenara bırakmak olacaktır. Ay tutulmaları ile öne çıkan bireysel, duygusal konuların etkileri topluma ve politik hayata da yansır. Dünya Astrolojisi (Mundane Astroloji) ile ay tutulması etkilerini gerek coğrafi gerekse ülkesel/toplumsal bazda daha etkin değerlendirip dile getirebiliriz.