AY TUTULMASI DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Ay tutulması | İçimiz dışımıza çıkmadı mı tam olarak?

Lunar eclipse, ay tutulması

5 Temmuz 2020… Saat 07:44’te bir dolunay ve Ay tutulması ile karşıladık Pazar sabahını…

Farkındayız değil mi 5 Haziran’dan bu yana geçen 1 ay içinde yaşadığımız 2 Dolunay 1 Yeni Ay’ın hepsinde bir faaliyet vardı☺️ 5 Haziran Dolunay’ında Ay Tutulması, 21 Haziran Yeni Ay’ında Güneş Tutulması, ve bugün 5 Temmuz Dolunay’ında Ay Tutulması. Boş yok… Feleğimiz şaştı taştı yoğun enerjilerden sanıyorum ki. 30 Kasım’a kadar başka tutulma yok ajandalarımızda, zaten meselâ bende hiç hâl kalmadı:)

Bugün gerçekleşen Dolunay ve Ay Tutulması esnasında Ay 13°Oğlak, Güneş ise tam karşısında 13°Yengeç burcundaydı. Buradan itibaren yazacaklarım her ay tutulması ve Dolunday’da olduğu gibi bir sonraki Yeni Ay’a kadarki vurguları kapsıyor, yani 14 günlük süreci… Ay tutulması nedir için https://www.astrolovi.com/ay-tutulmasi/

Öncelikle Dolunay ve Dolunay’da olması netleşmeyi, sonuçlandırmayı, Anya’yı Konya’yı görmeyi, karanlıkta kalan konuların aydınlanmasını veee bir önceki Yeni Ay ile başlattıklarımızı tamamlamayı anlatıyor evrensel tanımla.

Bir önceki Yeni Ay’da yani 21 Haziran’da Güneş Tutulması vardı. Güneş ve Ay 0° Yengeç burcundaydı, 2020’nin ilk Güneş Tutulması idi ve temel olarak köklerimiz, atalarımız, vatanımız, evimiz, yuvamız, kendi içimize çekildiğimiz aynı zamanda geleceğe dair tohumları attığımız alana vurgu yapmaktaydı. Tekrar göz atıp hatırlamak isterseniz https://www.astrolovi.com/2020nin-ilk-gunes-tutulmasi/ Demek ki o tutulmada başlattıklarımızın sonuçlarını anlamaya başlıyoruz bugünlerde, bunu cebimize koyalım.

Bugünki Ay Tutumasınının Kısa Algoritması: Haritanın Yükseleni Aslan, Aslan’ın yöneticisi Güneş -> Güneş Yengeç Burcunda-> Yengeç burcunun yöneticisi Ay -> Ay ise Oğlak Burcunda -> Oğlak Burcunun yöneticisi olan Satürn ise yönettiği Oğlak Burcunda 29°46’ gibi sıkışık-stresli bir derecede ve retro. Ez cümle Satürn lokomotifi çekiyor… Tutulma tonu: Spotlar açık, duygular yoğun, sorumluluk-disiplin-başarı odağı-hırslar-otorite ön planda, bu esnada aceleci ve gerginiz, üstüne retroların da imzasıyla tamamlanmaya yöneliyoruz artık. Tutulmada öne çıkan alanlar: Bireysel ve toplumsal sağlık (pandemi dahil), iş alanları, ordu, işçiler-memurlar-çalışan kesim-sendikalar. Ülke bazında ise dış ilişkiler.

5 Temmuz | Ay Tutulması Haritası

Uzun uzun yazmak yerine🙃 bu Ay tutulmasının bana anlattıkları ve/veya hissettirdiklerini 7 adımda yazayım:

 1. Yazın en sıcak günleri, sembolik olarak da reel olarak da. Çünkü Sirius… Köpeklerden de kendimizi koruyoruz.
 2. Zalim enerjiler iş başında. Acımasız ve saldırgan… Bireysel anlamda kontrolümüzü kaybetmeden, agresyona kapılmadan, acımasız enerjilerden kendimizi, ruhumuzu arı tutmaya odaklanıyoruz. Savaşmak çözüm değil.
 3. Ay, peş peşe dizili domino taşları gibi önüne katmış ekibi: en ilerde baş öğretmen Satürn ardında transformer Plüton ve büyüteç Jüpiter. Hepsi Oğlak burcunda ve Retro ve 2019 sonundan bu yana önemli, tarihi ve kadersel olaylarda çok kilit roller üstlendiler. Ve Ay Oğlak burcunda sırasıyla önce Jüpiter ve en son Satürn ile kavuşumu yaparak hepsini tarıyor bugün. Kısaca tamamlanma, netleştirme, sorumlulukların, büyük dönüşümlerin, yıkılıp yapılandırılması gerekenlerin en önemli vuruşu bu tutulma. Jüpiter’in fonksiyonu büyütmek, coşturmak olacak bu tutulmada. Plüton ise transformasyonun, yıkıp yeniden yapılandırmanın ölüp küllerinden dirilmenin gezegeni. Satürn ile birlikte tarihi ve kadersel bir döngüye imza attılar Ocak ayı itibariyle. Bu süreç bir nevi o dönemin de sağlaması hissi veriyor bana. Satürn’ün son tahlilde fonksiyonu 2 Temmuz’daki yazımda da bahsettiğim gibi son kontroller, notumuzu verecek sınıfı geçtik mi kaldık mı? Bir sonraki Oğlak burcu ziyareti 2047 yılında, artık son sorumluluklar, son şansımız https://www.astrolovi.com/saturn-yeniden-oglak-burcunda/
 4. Güneş bu kadar güçlü bir stelyumun karşısında yoğun duygularını, şefkatini, duygusal defansını terazinin kefesine koyuyor. Bir şey daha koyuyor Güneş’le beraber yine Sirius: küçük eylemlerin, büyük ve kollektif sonuçlara dönüşebilmesi sembolünü. O küçük hareket için kendi ihtiyaçlarımızı bütünün faydasına fedâ edebilmeyi… Tutulma haritasının yükselen burcu Aslan’ı fedâkâr mı tanırız meselâ? Ya da tutulmanın kilit burcu Oğlak fedâkar mıdır? Yooo… Belki de tutulmanın gölge konularından biri budur: o küçük fedayı ince görebilmek…
 5. Tutulmada Ay ve Güneş karşılıklı, ancak her ikisine de zorlayıcı kare açıya yürüyen bir Mars var Koç burcunda. 3 öncü element iş başında ateş, toprak, su…. Duygular etkin, harekete geçme ve ortaya-sahneye koyma enerjisi tamam, sorumluluklar-disiplin-maddiyat da. Hava, yani mantık, muhakeme ve iletişim biraz kısa kalıyor. Tutulmaya kartal bakışı bakınca gezegen yerleşimine göre bir güvende olma güdüsü, siyah-beyaz gibi karşıtlıklarda kalma hali ve saldırganlaşma eğilimi, bir tamamlanma-tamamlama ihtiyacı hatta sorumluluğu, benim sorumluluğum hayır senin karmaşası da var.
 6. Bu dolunay ve tutulma bireysel olarak gündelik hayata, iş alanına, sağlıkla ilgili konulara, bizimle ve bizim için çalışanlara spot tutuyor, toplumsal olarak da ordu, toplum sağlığı konularına demiştik. Dikkat edilesi sağlık konuları: iskelet sistemi hastalıkları, düşmeler, kırıklar, travmalar, kronik sıkıntılarımızın yanı sıra bastığımız yerlere de dikkat; ihmal ettiğimiz jinekolojik kontrolleri de yaptırmakta yarar olabilir. Ateşli hastalıklar gündemdeki yerini koruyor.
 7. Tüm tutulmalarda Ay düğümleri de önemli. Bu tutulmada ay düğümlerinin bana verdiği his gerçeklikten sapmama-kopmama, gerekirse tavrımızı-itirazımızı-başkaldırımızı ortaya koyabilme, gerçeklik karşısında körleşmeye kapılmama-kapanmama şeklinde. Önemsiyorum doğrusu bu sembolleri.

Yazarken en zorlandığım tutulmaydı desem…

Sevgiyle🧡

Burçlara Göre

Yükselen burcunuza göre okuyunuz:

 • Koç burcu | İşim, hedeflerim, kariyerim, patronum
 • Boğa burcu | Akademik çalışmalarım, yayınlarım, uluslararası her konu seyahatler de dahil. İnançlarım ve felsefem. Hukuki konular.
 • İkizler burcu | Alacaklar-verecekler, borçlar, miras konuları, sağlık konuları, okült konular
 • Yengeç burcu | İlişkilerim, ortaklıklarım, gördüğüm rakiplerim
 • Aslan burcu | Gündelik işler, benimle çalışanlar, sağlık konuları
 • Başak burcu | Çocuklarım, aşk&flört mevzuları, hayatın zevkleri, eğlence-hobiler, bağımlılıklara dikkat
 • Terazi burcu | Evim, köklerim, atalarım, geleceğe dair planlarım
 • Akrep burcu | Eğitimim, iletişimim, kardeşim, yakın akrabalarım, komşular
 • Yay burcu | Benim param, değerim, güvenliğim
 • Oğlak burcu | Ben
 • Kova burcu | Bilinçaltım, korku ve kaygılarım. Göremediklerim, gösteremediklerim. Gizli rakiplerim, düşmanlarım
 • Balık burcu | Sosyal çevrem, takım çalışmalarım, sosyal gruplarda gönüllülük esaslı işlerim

Kaynaklar:

 1. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 2. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 3. Bernadette Brady, Brady’s Book of Fixed Stars, 1998.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla