Güzeller güzeli Venüs… Roma Mitolojisinde aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan tanrıça. Yunan mitolojisinde onu Afrodit olarak biliyoruz. Anlamı: deniz köpüğünden doğma… Bu anlamıyla aşk ve güzelliğin üzerine estetiği ve romantizmi koyuyor sanki.

Aynı zamanda Ares’in de sevgilisi. Ares kim? Savaşçı Mars💥 Eşini sevgilisi Ares için terkediyor Afrodit. Bu da yukarıdaki anlamların yanında bu kez aşka tutkuyu ve enerjiyi tonluyor.

Ares ile üç çocukları oluyor; Phobos (bozgun), Deimos (korku), ve Harmonia (uyum). <Aşk>ı düşününce bu evlat isimleri epey düşündürücü değil mi☺️ Bazı efsanelerde Eros (sevgi/arzu) da Afrodit’in çocuğu gibi yazılır. Bu isimlerin ise Afrodit’in olumlu ve olumsuz yönlerini ifade ettiğinden bahseder filozof Eflatun diyaloglarında…

Mitolojik hikâyelerden aldığı emanetle Venüs, güzel, uzlaştırıcı, birleştirici ve dengeleyici. Güzellikle, estetikle, sosyal ve halkla ilişkilerle, görsel sanatlarla, kadınla, zevkle, konforla ve lüks ile ilişkilendirilen gezegendir. Konfor ve lüks denince para da pakete girer tabii, güven/güvence ve planlı risk de… Gökyüzünün küçük iyisi olarak da tanınır.