2024 GÜNCEL YAZILAR GÜNEŞ TUTULMASI

Camus’den ilhamla: Umalım bu ateş korkularımızı yakıp bizi cesarete çağırsın…

dolunay

2024 yılının ilk Güneş Tutulması 8 Nisan Pazartesi akşamı saat 21:20’de gerçekleşiyor. 19°24′ Koç Burcunda Güneş ve Ay’ın buluşmasında, Ay Yeni Ay fazına girdiğinde, Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zamanda gerçekleşen Güneş Tutulması esnasında Güneş’in örtüldüğünü ve Ay’ın gölgesinin yer yüzeyine düştüğünü gözlemleriz. Bu defa Tam Güneş Tutulması gözlenecek ve Güneş diski Ay tarafından tamamen örtülecek ve Güneş’in ışıkları bir süreliğine Ay tarafından kesilerek karanlığa bürüneceğiz. Tam Tutulmada aynı zamanda Güneş ve Ay’ın dünyaya göre eksenlerinin kesişim noktaları olan Ay Düğümleri de 5 derece içinde bir kavuşumda olacaklar.

Güneş Tutulmasının gerçekleşeceği coğrafyanın merkez hattında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Meksika ve ucundan bazı Avrupa kentleri var. Haritada kırmızı olarak görülen hat tutulmadan en çok etki alması beklenen yerler: Meksika, Texas, Louisiana, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Tennessee, Indiana, Kentucky, Ohio, Pennsylvania, New York, West Virginia, Michigan, New Hampshire, Vermont, Maine… Dahası da var… Dalga dalga azalan etkilenme alanını da sayarsak (resimdeki siyah hatlar, kırmızı hattan uzaklaştıkça etkinin azaldığını düşünün) epeyce geniş bir ABD, Meksika coğrafyası ve Kanada… Hem Pasifik hem Atlas Okyanusu tutulma coğrafyasına dahil.

8 Nisan 2024 | Tam Güneş Tutulması Coğrafyası

Bu bölgeler, Güneş Tutulmasının hem gözlemlenebileceği, hem de majör etkilerini ortaya döküleceği bölgeler. Ülkemizden izlenemeyecek. Bu Güneş Tutulmasının a) pik zamanını 8 Nisan‘ı kapsayan 14 günlük süreç olarak düşünelim şimdilik. b) Tutulma süresinin 4 dakika 28 saniye olduğunu da göz önüne alalım ancak… Böylelikle c) astrolojik bakış açısıyla: 2 yıl öncesinden tutulma etkilerinin bu döneme kadar artarak geldiğini bundan sonraki 2 yıl ise azalarak iz bırakacağını söyleyebiliriz.

Bu Güneş Tutulmasında birçok dikkat çekici parametre var:
Güneş Tutulması An Haritası
 • Koç Burcunda olan Güneş ve Ay tutulma esnasında yaralı şifacı Chiron ile kavuşumda. Güçlü ve öncü bir bireysellik, benci’lik vurgusu yaparken Koç Burcundaki Güneş Tutulması, Chiron ile birlikteliği büyük bir duygusal derinlik, geçmiş acı, hasar ve travmalarla yüzleşmenin altını çiziyor. Retro Merkür‘ün de bu birleşmeye eşliği geriye dönük konulara vurguyu daha da güçlendiriyor. Geçmiş acılarla yüzleşmenin yangısı acı verici olsa da onları fark edebilmeyi, hüzünlü anılardan iyileşerek ve arınarak gelişme fırsatını da önümüze seriyor.
 • Koç Burcundaki Kuzey Ay Düğümü, Terazi Burcundaki Güney Ay Düğümü ise bağımsızlık, kendimizin farkına varmamız ve artık kendimizi başkalarının gözüyle görmeyi bırakmamız, kısasa kısastan sıyrılıp kendimizi beslemenin, arzularımıza mikrofon tutma ve dahil güdülerimize güvenebilmenin, geçmişte iyi insan olmanın verdiği güçle artık kendimize de iyi olabilmenin ateşini harlıyor.
 • Benci’lik, bencillik vurgusu çok fazla. Yapıcı ve destekleyici, cesaretlendirici olsun lütfen, yakıcı ve yıkıcı, hem kendimize hem başkalarına zarar ve acı veren türünden değil. Ay Düğümleri ve Güneş Tutulması ile atılan çentik hasara yol açan bir deneyim olursa tarih boyunca bunu acısını çekmek de var… Yapmayalım…
 • 25 Mart 2024 tarihinde Terazi Burcunda gerçekleşen Ay Tutulması ile ilişkilerimizi masaya yatırdık, kendimize karşıdan baktık, çıktılarını cebimizde doldurup “ben“liğe doğru saf bir enerji ile yol alacağız şimdi bakalım.
 • Bireysel özerklik ve ilişkilerle ilgili temaları sarsan Koç-Terazi eksenindeki tutulma, hem bire anlamında hem de ülkeler nezdinde diplomasi, uzlaşıdan ben tek siz hepiniz noktasına bir yönelimi de düşündürüyor.
 • Hem Koç Burcunun hem de Güneş Tutulması An Haritası Yükseleni olan Akrep Burcunun yöneticisi Mars Balık Burcunda ve Satürn ile kavuşuma ilerliyor. 10 Nisan tarihinde netleşecek bu kavuşum ise Güneş Tutulmasının güçlü öncü, yakıcı, dinamik etkisine suları, deniz-baraj sistemlerini, deniz kuvvetlerini, salgınları ve salgınla sistemli mücadeleyi, arka planda . Güdüsel enerjilerle hareket alırken disiplinli enerjinin çizdiği çerçeve arasında düşündürürken enerjinin içerde kalması ve sürekli huzursuzluk hissi ani patlamalara, çatışmalara, kazalara ve sağlık risklerine sebep olabilir. Biz de başkalarını provoke eden bir enerji yayarak onların bizi kısıtlamasına zemin hazırlıyor olabiliriz ve öfkemiz bize geri dönerek bize zarar verebilir. Mars’ın dinamizmini dengelemek adına bir veya birkaç hedefe konsantre olmak, bu hedefleri sınırlandıran limitleri fark etmek ve kabullenmek, stratejik hedef ve aksiyon planlarını kurgulamak bu kavuşumdan en yüksek faydayı sunabilir bize.
 • Ankara’ya göre 6.evin girişinde gerçekleşen Güneş Tutulması özellikle toplum sağlığı, işçi, memur, çalışan kesim ve sendikaları, aynı zamanda silahlı kuvvetleri işaret ediyor. Ülkemizin ise Chiron’unun üzerinde ve 11. evin girişinde gerçekleşiyor. Bu da işçi ve emekçi kesimin, sendikal hakların hem parlamento hem de il genel meclislerinin gündeminde tutacağı öncelikli yeri, silahlı kuvvetlere dair konuların, dost-müttefik yine meclisin gündemine gelebileceği, borsada hareketlenmelerin altını çiziyor. Ancak tabii geçmiş acı reçeteleri unutmayın diyor bize gökyüzü… Mars-Satürn kavuşumu ise iktidarı kendine ve topluma zarar veren bir öfkedense daha sistemli bir hedefe/hedeflere davet ediyor.
 • Tutulma Anı Haritasından da gördüğümüz üzere gezegenler 120°‘lik bir alana toplanmış durumdalar, diğer 240°‘lik alanda ise Terazi Burcundaki Güney Ay Düğümü duruyor… Dengesi bozulmaya dünden razı denge, diplomasi, uzlaşı, barış, adalet, özel ve sosyal ilişkiler, siyasi nezaket vb temalar tüm gezegen enerjilerini karşıdan bir arada tutmaya yetecek mi? Bakacağız…

Benzer Tutulmalarda Gerçekleşen Tarihsel Olaylara Bakış

Güneş Tutulmalarına dair bir önemli bilgi de benzer bir tutulmanın 18,6 yılda bir tekrar ettiği… Tutulmalar bir ritim izlerler ve bu ritim tekrar eder. Bu tekrarı Saros döngüsü diye adlandırıyoruz ve geçmişte bu döngüde gerçekleşen tarihsel olaylar ile döngünün astrolojik temaları bizim ilgili tutulmanın tonu, anlamı ve etkisini anlamamızda kilit rol oynuyor. Bu kez tekrarlanan 8 Kuzey Döngüsü. Predictive Astrology kitabında Bernadette Brady‘nin aktardığı şekliyle: buluşçuluk ve deha parlamaları bu Saros Serisinin ayırt edici özellikleridir. Birey sezgisel sıçramalar, iç görüler, iyi fikirler, vizyonlar veya canlı rüyalar görecektir. Bu yeni keşfedilen ilham, kişiyi sosyal yaşamından veya ilişkilerinden uzaklaştıracak ve böylece özel yaşamda gerginliğe neden olacaktır. Bu, kişinin sadece birkaç haftalığına bile olsa özgür olmaya ihtiyaç duyduğu bir zamandır…

8 Kuzey Saros Döngüsünde gerçekleşen en yakın Güneş Tutulmasının tarihi ise: 29 Mart 2006. 8° Koç Burcunda gerçekleşmiş… Gerçekleştiği Coğrafyada ülkemiz, Libya, Mısır, orta Afrika, Rusya ve Kafkas Ülkelerinin bir kısmı var… Bu tutulma da neredeyse ayak seslerini 2004 yılından itibaren yavaş yavaş yaklaştırarak duyurmuş olmalı. İlginçtir ki 2005 yılı 8 Nisan tarihinde aynı şimdi olduğu gibi 19° Koç Burcunda bir Güneş Tutulması gerçekleşmiş. Bu Tutulmalar birbirlerini desteklemiş olmalılar her ne kadar 2005 yılındaki tutulma Latin Amerika’nın kuzeyinde gerçekleşmiş olsa da. Yakın tarihte başka bir Saros Döngüsünde ancak yine 19° Koç Burcunda bir Güneş Tutulması ise 9 Nisan 1986‘da. Bu Güneş Tutulması dolaylarında dünyanın başına gelen en büyük olay ise Çernobil Faciası ne yazık ki…

Tutulmanın Gerçekleştiği aynı Saros Döngüsünde ve yakın dönemde (29 Mart 20026 dolayları) bizim de içinde bulunduğumuz coğrafyada imza atmış olabileceği tarihsel olaylar ise şöyle:

 • Bir siyasi liderin kayıp trilyon davasından aldığı hapis cezasının meclisimiz oylaması ile ev hapsine çevrilmesi var yakın tarihlerde. Bu benim şöyle ilgimi çekti: o siyasi liderin oğlunun başkanı olduğu siyasi parti en son yerel seçimlerde dikkat çeken oy artışı ile gündemimizde şu aralar:)
 • Marapi Yanardağının patlaması. Biz dahil çeşitli ülkelerde kuvvetli fırtına, kasırga. Bu doğal olaylar yangınlar, yanardağ hareketlilikleri çok olasılık dahilinde.
 • Benim o yıl en çok dikkatimi çeken olay ise Danıştay’a yapılan silahlı saldırı. Bu saldırıda Danıştay İkinci Dairesi üyesi yaşamını yitiriyor ve dört üye yaralanıyor. Bu saldırıya giden süreç ise Danıştay 2. Dairesinin 8 Şubat 2006’da verdiği bir başörtüsü kararıyla başlamış. Daire, okula geliş gidişlerinde türban takan bir öğretmenin anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulmuş ve kamuoyunun tepkilerinin ardından bir avukat, kimliğiyle ve üzeri aranmadan Danıştay binasına girerek korkunç bir baskın düzenlemiş… Ülkemizde hem yerel seçimlerin belli değişimlere büyüteç tutması hem de iktidarın İsrail’e ticaret ambargosu koymayışının protestoları bu kadar yüksek perdede iken böylesi hadiselerden ürkerim. Güvenlik esasımız olsun bu aralar bana kalırsa…
 • Saddam Hüseyin’in idam edilmesi. Yılın sonuna denk geliyor. Ancak uzun sürecin bir sonu olduğundan dikkate değer.
 • Uluslararası Astronomi Birliği’nin “gezegenlik kriterlerini karşılamadığı” gerekçesiyle Plüton’u “cüce gezegen” statüsüne çekmesi… Kütle çekimi etkisi ile yörüngesi etrafındaki diğer gök cisimlerini kendisine bağlayamadığı için bu şekilde sınıflandırılıyor.
 • Bülent Ecevit’in vefatı. Kasım ayında vefat eden Ecevit, Temmuz 2004’te aktif siyaseti bırakarak aslında bir devri de kapatanlardan…

Koç Burcunda ve 8 Kuzey Saros Döngüsünde M.S. başka bir tutulma yok. Aynı döngüde 2006 yılından 18.6 yıl önce gerçekleşen tutulma ise Balık Burcunda 18 Mart 1998 yılında gerçekleşmiş. Bu Tutulmada öne çıkan olaylar ise şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye’de İmar Bankasının kurulması,
 • Tıp Etik Kurulunun kanser tedavisinde umut olarak öne sürülen zakkumun ilaç tedavisi olarak kabul edilemeyeceği kararı,
 • FKÖ ikinci komutanının İsrail askerleri tarafından öldürülmesi,
 • İlk defa Türkiye adına uluslararası bir şampiyonada yarışan cep herkülü Naim Süleymanoğlu’nun dünya rekoru kırarak altın madalyalar kazanması,
 • ASALA’nın kurucusunun Atina’da öldürülmesi. Kurucunun ölümüyle bu örgütün tarihin tozlu sayfalarına gömülmesi,
 • Başka bir terör örgütünün Atina’da Balkanlar Ofisini kurması,
 • Irak’ın Basra’yı İran’dan geri alması,
 • Sınırımızda süregiden terör saldırıları ve çatışmalar:(
 • O dönemki başbakanımızı Turgut Özal’a suikast girişimi,
 • İstanbul Boğazındaki 2. köprümüz FSM’nin açılışı,
 • Ülkemizde ilk defa yapay kalp ameliyatı gerçekleşmesi ancak hastanın 1 ay sonunda vefatı,
 • İlk defa montajı Türkiye’de yapılan F16’ların Hava Kuvvetlerine teslimi,
 • İçişleri Bakanının “1 Mayıs bayram değildir” açıklaması,
 • İslami İlimler Araştırma Vakfının grev, lokavt ve emekli maaşını haram ilan etmesi,
 • Düşen uçaklar, kopan fırtınalar…

Her iki dönemde de dikkatimi çekenler sert hava ve iklim etkilerinin yanı sıra çatışma ve saldırılar, arka plandaki terörist örgütlerin, cemaatlerin hareketlilikleri, öncü ya da öncüymüş gibi olan bireylerin kaybı…

Koç Burcunda güçlü bir YeniAy diye düşünürsem de yepyeni başlangıçlar, yeni keşifler ve yeni açılabilecek saf enerji ve özgürlük alanlarımız olarak içimden geçireyim…

Bu Güneş Tutulmasının Bize Mesajlarını Özetlersem:

 • Saf, hemen’ci enerji çok yüksek. Kontrolsüz ya da bir kitle için kontrolsüz ise zarar verici olabilir (Chiron’u unutmayalım).
 • Denizler, sular, barajlar, deniz kuvvetleri ön planda.
 • Bireysel ve global anlamda yeni başlangıcı iteklerken güçlü enerjilerin yol açabileceği hasarlara dikkat etmemizi, belki hareket etmektense gözlemde kalıp stratejik planlamaya daha fazla mesai ayırmamızı, güçlü ve hasar verici bir etkiye karşı tek tek ve risk alarak değil de birlik bilinci ile sistemli mücadelenin daha verimli olabileceğini vurguluyor. Ateşe su taşıma gibi:)
 • Aklıma hiç getiresim yok ancak Koç Burcu akut ateşi, yöneticisi olan Mars’ın ve kontrantisyasının da Balık Burcunda oluşu ve akışta Mars-Satürn kavuşumu bir salgın ile sistemli, disiplinli mücadeleyi ister istemez düşündürüyor.
 • Terazi’den Koç Burcuna doğru davetkar olan Ay Düğümleri, “biz”den “ben”e; uzlaşı-barış-diplomasi ikliminden risk almaya, harekete geçmeye; adalet ve hukuk alanlarında artık aksayan dengeyi bozan ne varsa açığa çıkan akut olaylarla bir yenilenme, yeni başlangıç ve sistem oturtma akışına, kurulmuş köprülerin yıkılışına, oluşturulmuş ittifakların yenilerine yönelmesine ya da artık o müttefiklerin harekete geçmesine yön koyuyor.
 • Yeni deneyimler, yeni açılımları geçmiş acıların süzgecinden geçireceğiz ister istemez.
 • Ani aksiyonlar, öfke patlamaları, saldırgan tutumlar acı verici tecrübeler doğurabilir, hasar verici, kazalara yol açıcı olabilir. Aman dikkat… Keskin sirke küpüne zarar oluyor işte bazen.
 • Koç Burcundaki bu tam Güneş Tutulması bir taraftan da bir dene yenil, yine dene belki yine yenil, ağrıyan başından, aldığın hasarlardan öğren, ustalaş ve “ben” olma yolunda yeni keşiflere fırsat ver mesajı da veriyor.
 • Chiron’un keşfi ile yepyeni keşifler de konuşulur olmuşu: gen transferi, ilk tüp bebek, ilk taşıyıcı annelik, ilk klonlanma, insan insülini üretimi, genetik alanında/DNA sarmalında yeni keşifler, hayat ağacının 3. kolunun keşfi, doğal ölüm hareketinin onayı gibi. Aynı zamanda astroloji ile ilişkili olan Chiron hem gen teknolojisi, hem de astroloji alanında yeni yaklaşımların, buluşların da gün ışığına çıkmasına vesile olabilir.

Güzel geçsin.

Sevgiyle…

Kaynaklar

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Bernadeth Brady, Predictive Astrology | The Eagle and the Lark, May 1992, s. <17/46-19/46>
 3. Jan Spiller, Ruhsal Astroloji, 1997, s. 31-83.
 4. Astro Gold, version 8.0
 5. Çeşitli gazeteler & Wikipedia (tarihsel olaylar için)
 6. NASA

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla