2023 GÜNCEL YAZILAR GÜNEŞ TUTULMASI

Güneş Tutulması… Peki ya ben…

Solar Eclipse

2023 yılının ikinci Güneş Tutulması 14 Ekim saat 21:54:55’te gerçekleşiyor. 21°07′Terazi Burcunda Güneş ve Ay’ın buluşması ile gerçekleşecek bu tutulma ülkemizden izlenemeyecek.

Güneş Tutulması, Ay Yeni Ay fazına girdiğinde ve Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zamanda gerçekleşir. Tutulma esnasında Güneş’in örtüldüğünü ve Ay’ın gölgesinin yer yüzeyine düştüğünü gözlemleriz. Güneş Tutulmasını güçlendirilmiş YeniAy gibi düşünebiliriz.
Bu kez halkalı bir tutulma olacak. Ay ve Güneş’in Dünya’dan görünür büyüklüğü yaklaşık olarak aynıdır. Dünya’nın Güneş çevresindeki, Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığı için Ay, Güneş’i tam olarak örtmez. Böylece halkalı tutulma esnasında biz Güneş’in Ay tarafından örtülmeyen bölümünü halka şeklinde gözlemleriz.

Güneş Tutulması An haritası | 14 Ekim 2023

Terazi Burcunda gerçekleşiyor bu Güneş Tutulması… Terazi Burcunun yöneticileri Venüs ve Satürn (yücelim yöneticisi)… Satürn malum uzun zamandır Balık Burcunda retro sürecinde… Yani geriye dönük sorumluluklarımız, sistemler bu tutulmanın içeriğinde var.

Venüs ve Satürn deyince ilk sıralayabileceğim konular şöyle:

 • Siyaset, politika, diplomasi, diplomatik ilişkiler, uzlaşı yönetimi
 • Değer sistemleri, finans yönetimi,
 • Değer sınırlandırmaları, finansal engeller/limitler/çerçeveler,
 • Strateji savaşları,
 • İlişki yönetimi, bu anlamda çerçeve belirleme, sınırları çizme,
 • Kadın bireylerin sorumlulukları, sorumluluk almaları ya da kadın haklarında olabilecek düzenlemeler, aman olmasın sınırlandırmalar,
 • Adalet sistemleri, hukuki düzenlemeler/disiplinler

Güneş Tutulması An Haritası yükseleni Merkür. İletişim, akıl ve de fikir, muhakeme, bilgi, medya, ticaret-lojistik, ulaşımdan sorumlu iletken ve haberci Merkür de Terazi Burcunda. Diplomatik müzakere, muhakeme, sözlü ve yazılı anlaşmaların altını çiziyor.

Venüs ve Satürn‘ün Güneş Tutulmasına doğru aslında karşı karşıya olduğunu görüyoruz, yani aralarında 180 derecelik bir gerilim var ve birbirlerini karşıdan görüyorlar. Bu da tüm yukarıda bahsettiğim temalarda gerilim, ikilem ve gel-git ortaya koyuyor. Bu Güneş tutulmasından benim temelde aldığım notlar:

 1. İlişkilerde, diplomaside gerilime dikkat etmeli, gerçekçilikten uzaklaşmadan…
 2. Diplomasi iklimi biraz dağınık ve soğuk geçebilir, işin içine çok hesap girerek…
 3. Maddi konularda ikilemler ve evdeki hesabın çarşıya uymaması söz konusu. Hayallerde, varsayımlarda dağılmaktansa geleceğe dair plan program yapmak, matematikten uzaklaşmamak ve aslında lüksü bir süre devre dışı bırakmak ve gündelik değerlere düzen getirmek daha iyisi…
 4. Adil ve dengeli kalmaya çalışırken dengeyi kaybedebiliriz, gerçekçi olmakta ve kalmakta yarar var…
 5. Bir de kendi değer sistemimizi geliştirsek mi ki biraz;) “Biz” eyvallah da ben önemliyim…

Tutulmalarda Ay Düğümleri de temanın her daim içindedir. Temmuz 2023 itibariyle burç değiştirerek Koç-Terazi aksındaki Kuzey ve Güney Ay Düğümü de tutulmalara kalıcı çentikler atıyorlar. Koç Burcundaki Kuzey Ay Düğümü diyor ki “Biz”i iyi tart ancak “ben”e doğru odaklan ve “biz”in gücünü, geçmiş deneyimlerini de sırtına yükleyip “ben” olma yolunda yeni deneyimlere, yeni başlangıç ve girişimlere doğru yolculuğun başladı… Bu yolculukta belki bazı büyük engeller birden ortadan kalkabilir ve sen beklediğinden daha hızlı harekete geçebilirsin. Bazen büyük engellerin ortadan kalkması bir krizin boşalması ya da onulmazmış gibi duran bir öfkeyle olabilir, acı çekmek de istemeyebilirsin… Güçlü bir dönüşüm bazen sandığımız kadar kolay olmayabilir…

Akrep Burcuna geçen Mars da bu temalara fazlaca gizemli, üstü örtülü derinlik katıyor. Tutulma öncesi Mars Terazi Burcunun son derecelerinde iken gerçekleşen Pluto ile kare transitinin gündemimize bomba gibi düşürdüğü acımasız çatışma ve savaşın ne kadar politik ve gayet stratejik olduğunu da görebiliyoruz.

Bireysel anlamda ilişkilerimiz ve finansal konularda düzenlemeler, sistemleri oturtma özellikle yarım bıraktığımız, daha önce zorlandığımız ya da ertelediğimiz sorumluluklarımızı, planlayıp bıraktıklarımızı, kriz halinde tarihin boşluğuna bıraktıklarımızı yeniden ele almak adına değerlendirebiliriz bu güneş tutulmasını. Bir önce aynı döngüde gerçekleşen güneş tutulmasının bıraktığı izlerin tetiklendiğini düşünürsek bireysel tarihimizde 3 Ekim 2005 dolaylarına, hatta biraz genişleteyim: hem 2004 hem de 2005 yıllarındaki ilişkisel, hukuki, diplomatik ve finansal gündemlerimize bir göz atıp o dönemde neler deneyimlediğimizi, ne gibi dış faktörlerden etki aldığımızı değerlendirebiliriz… Belki o yıllarda kriz olan bazı konuları şimdi sisteme oturtma fırsatımız olur.

Ülkemiz açısından ise önemli bir Tutulma. Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılında çocuklar, gençler, sanat ve sanatçılar, halkın moral ve motivasyonu, borsa, spekülasyonlar, tatil bölgeleri ve turizm alanlarında ne gibi sonlanmalar ve başlangıçlar getirir bakalım.

Son günlerde gündemimizde büyük yer kaplayan, merakla takip ettiğimiz Estetik & Güzellik Merkezlerindeki finansal hadiselerin de tel tel ortaya dökülüşü, devletin mali sistem süreçlerinden geçirilişleri de bu tutulmada şaşırtıcı değil. Sadece bir merkez değil, diğer merkezlerin de büyüteç altına girebileceğini düşünmek yanlış olmaz…

Güneş Tutulması Coğrafyası

Güneş Tutulmasının Gözlemlenebileceği Coğrafya | temelde ABD, Meksika ve Orta ve Latin Amerika’nın kuzeyi

Güneş tutulmasının izlenebileceği ve tutulmadan birinci derecede etki alacak coğrafya ve ana hattı şöyle sıralayabiliriz (görselde temel olarak kırmızı hattı takip edebilirsiniz):

 • Amerika Birleşik Devletleri (Oregon, Utah, Nevada, New Mexico, Colorado, Arizona, Texas)
 • Meksika
 • Orta Amerika: Guatemala, Honduras, Nikaragua, Belize, El Salvador, Panama
 • Latin Amerika: Kolombiya, Brezilya

Bu tutulmanın temalarını bu hatta daha belirgin ve baskın gözlemlemeyi bekleriz, ancak dalga dalga civarı coğrafya da etki alabilir…

Benzer Tutulmalarda Gerçekleşen Tarihsel Olaylara Bakış

21°07′ Terazi Burcu dolaylarında gerçekleşen en yakın Güneş Tutulması tarihi 14 Ekim 2004… Farklı bir döngüde ve farklı coğrafyada (Japonya, Çin, Rusya, Kuzey ve Güney Kore ve civarı coğrafya) olsa da bu tarihte gerçekleşmiş olaylara bakalım beraber, bize biraz fikir versin… Ayrıca bireysel tarihçemize dönüp bu tarih dolaylarında neler yaşadık, deneyimledik bir gözden geçirmek aydınlatıcı olabilir. Astrologların “dönüp bir bakıver“leri için ajanda tutmak her zaman işe yarar:)))

 • Yaser Arafat’ın ölümü… Ardından Mahmut Abbas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü lideri oluşu. Mahmut Abbas halen lider…
 • Kuzey Kore’de cep telefonunun yasaklanması
 • Küba’da ABD doları ile yapılacak alış veriş işlemlerinin yasaklanması
 • Bulgaristan,  Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın NATO’ya kabul edilmeleri…
 • Ülkemizde Devlet Güvenlik Mahkemelerinin (DGM) anayasada yapılan değişiklik ile kaldırılmaları…

Tutulmalar bir ritim izlerler ve bu ritim tekrar eder. Bu tekrarı Saros döngüsü diye adlandırıyoruz ve geçmişte bu döngüde gerçekleşen tarihsel olaylar ile döngünün astrolojik temaları bizim ilgili tutulmanın tonu, anlamı ve etkisini anlamamızda kilit rol oynuyor. Bu kez tekrarlanan 7 Güney Döngüsü. Aynı döngüde 18,6 yıl önceki tutulma tarihi ise 3 Ekim 2005… 10°18′ Terazi Burcunda gerçekleşmiş… Bu tutulma bizim dolaylı etki aldığımız bir hatta gözlemlenmiş… O tarihte ve yakınlarındaki olaylar ise:

 • Çin’in Everest dağı yüksekliğini resmen açıklaması
 • Afganistan’da 36 yıl sonra ilk parlamento seçimini gerçekleştirmesi
 • Üzücü şiddetli depremler, uçak ve tren kazaları, terör saldırıları
 • Belçika, Hollanda’dan sonra Kanada ve İspanya eş cinsler evliliğin yasalaşması
 • Angela Merkel’in Almanya’nın ilk kadın şansölyesi oluşu

2 tutulma arası da dikkat çekici keşifler de var: örneğin en büyük ikinci cüce gezegen Eris’in, bir uzay sondasının Satürn yüzeyine inerek uydusu Titan’ı keşfi…

Hem 7 Güney Saros Döngüsünde olup hem de yakın derecelerde Terazi Burcunda en yakın diğer güneş tutulması ise 9 Ekim 1428 tarihinde gerçekleşmiş. O tarih dolaylarında neler gerçekleşmiş diye araştırdığımda ilk dikkatimi çeken Güvercinlik Kuşatması sonrası Osmanlı Devleti ve Macaristan Krallığı arasında 3 yıl süren savaşın antlaşma ile sonlandırılması yani bir barış ve uzlaşı yönetimi oluşu. Yine aynı yıl Aztek Üçlü İttifakının (imparatorluk diye de geçer) kuruluşu, Germiyanoğlu beyliğinin ise dağılması var.

Tarihsel olaylara da bakınca bazı ittifakların sağlanması/bazılarının ise sonlanması, birtakım yasal düzenlemeler ve/veya yasal sistemlerin gözden geçirilmesi, finansal sınırlamalar ve düzenlemeler dikkat çekici…

Kaynaklar

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Bernadeth Brady, Predictive Astrology | The Eagle and the Lark, May 1992, s. <17/46>
 3. Jan Spiller, Ruhsal Astroloji, 1997
 4. Astro Gold, version 9.0.25
 5. Çeşitli gazeteler & Wikipedia (tarihsel olaylar için)

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla