GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Dengede Kalabilme Sanatı | Yeni Ay

new moon, new seed, yeni ay, yeni tohum

16 Ekim 22:30’da 23° Terazi Burcunda bir Yeni Ay gerçekleşti. Yeni Ay’ı yeni umutlar, yeni tohumlar, başlama ya da yeniden yapılanma enerjisi olarak anlamlandırırız hep. Enerjisi güçlü, ancak ışığı henüz gizlidir… Önümüzdeki 14 gün boyunca, bu güçlü başlama enerjisi, büyütüp geliştirmek istediklerimizi planlamak ve şekillendirmek üzere yolumuzu yavaş yavaş aydınlatmaya başlar. Ay ile Güneş’in konumları ve kol kola girdikleri burçtan yola çıkarak da bu enerjiyi değerlendirmeye başlayalım…

16 Ekim 2020 | Yeni Ay An Haritası

Ay ve Güneş‘in -duygular ve yaşam kaynağının, bilinçaltı ve bilincin, dişil ve erilin- Terazi Burcundaki kavuşumları ile bize uyumu, uzlaşıyı, nezaketi, sosyal ilişkileri, ilişki yönetimini, diplomasi-politika ve protokolü, estetiği ve sanatı, dengeleme arzusunu ancak dengenin de şaşmasını anlatır. Aşklarımız, flörtlerimiz, çocuklarımız, yaratıcılığımız, hayattan aldığımız zevkler ve motivasyonumuz, alkış aldığımız ve alkışladığımız alanda gerçekleşen Yeni Ay, ilişkilerimizde yeni enerjilerin bir kez daha altını çiziyor. Terazi Burcu özünde ilişkileri, iş birliklerini, ortaklıkları, açık rekabet ya da açık düşmanları işaret ederken anlıyoruz ki Yeni Ay’ın temasında ilişkiler var en temelde. Bu çatı altında bir yeni yapılanma ve yeni adımları öncelikle listemin başına koyuyorum.

Bu Ay ve Güneş’in kavuşumuna bu kez iki önemli sabit yıldız eşlik ediyor: Arcturus ve Spica. Arcturus daha önce yürünmemiş bir yolda yürümeyi, denenmemiş bir metodu, yaklaşımı öğrenmeyi, öğretmeyi, denemeyi ve buna cesaret edebilmeyi, ilk adımı atacak vizyon ve ruha sahip liderleri, başkalarına yeni yollar, yeni yöntemler ve yeni fikirlerle önderlik edebilecek bireyleri işaret ederken, Spica uygarlaşma yolunda yeni bilgilerin üretilmesini anlatır; alışılmamış gizli ya da açık yetenek, beceriyi sunar. Benim bu Yeni Ay’dan anladığım artık yeni liderlere, yeni vizyon ve vizyonerlere, yeni öğretilere yolun açılmakta olduğu ancak aşağıdaki klasikleşen figürlerin, geleneklerin, disiplinlerin duvarına takılmanın da kaçınılmazlığı…

Devam edelim… Yeni Ay, an haritasında Güçlü Üçlü Jüpiter, Pluto ve Satürn’ün bulunduğu alandan zorlu bir transit aldığına göre listenin ikinci maddesine ilişki ve işbirliklerinin üzerine büyüteç tutarak yeniden yapılandırma, olası sorumlulukların sınanması ve düzene sokma durumunu alabilirim. Güçlü Üçlü’nün zorlu transiti verdiği alan aynı zamanda Terazi Burcunun evidir. Yani Terazi Burcundaki Yeni Ay’ı Güçlü Üçlü, ilişki ve ortaklık adına kendi evinden zorluyor. Diplomasiyi, uzlaşıyı, barışçıl denge kurma gayretlerini sınava çekiyor ve engelleri, tıkanıklıkları önüne dikiyor. Aslında amaç bizi geliştirmek, bu aklımızda dursun. Her sınavın bir ödülü ya da sonrasında bir bütünlemesi oluyor ister istemez.

Terazi Burcunun yöneticisi güzeller güzeli Venüs, bir süredir Başak Burcunda, o da bu temaların üzerine analizi, metodik yaklaşımları, titizlikle mükemmel için çalışmayı, emek vermeyi ancak eleştiriyi de elden bırakmamayı ekliyor.

Yeni Ay, Ay ve Güneş kavuşumunun, tam karşısında savaşçı, mücadeleci, savunmacı Mars yer alıyor Koç Burcunda ve retroda. Mars aynı zamanda Güçlü Üçlü ile de bir süredir zorlayıcı etkileşimini kesintisiz devam ettirerek kazalara, öfke ataklarına, acele ile yapılan aksiyonlarda doğan dertlere açık hale getiriyor bizi. Bu kez Mars Yeni Ay’ın karşısına hızla gelen fırsatların veya başarı potansiyelinin aynı hızla sönüşünü koyuyor ek olarak. Yani başlangıç yapmaya hazırlanırken çok fazla tartarsak, “öyle mi, böyle mi” diye karar vermek adına oyalanırsak fırsatları aynı geldiği hızla kaçırabileceğimizi, bazı kazanımların sonsuza kadar sürmeyebileceği ihtimallerini koyuyor karşımıza ikilemleriyle

Yeni Ay An haritasının yükseleni ise Yengeç Burcu ve Yöneticisi de Ay. Yengeç Burcu bu Yeni Ay temasına duygusal olarak güvende olma ve köklenme, sevdiklerimizi koruma ve kollama tonunu yüklüyor. Bir yandan da Yeni Ay’a bir misyon yüklüyor, ya da üstlendiği misyonda destek atıyor.

Belirli inanç ve felsefelerde direngen olmak yerine bilgi, akademik bilgi, eğitimin, iletişimin, medyanın özgürleşmesi, özgürleşmenin barışçıl yollarla ifade edilmesi önemli bu süreçte, oraya doğru yeni hamleler yapmak, bu ihtiyacı desteklemek ve tüm bunları olabildiğince hızlı, ertelemeden eyleme dökmek de Yeni Ay’ın felsefelerinden.

Bu Yeni Ay bana neler anlatıyor:

 • Sabit inançlara takılı kalmadan yeni bilgi ve özgürleşmelere kapıyı açmayı,
 • Klasikleşmiş, alışılagelmiş figürlerin, kalıpların, alışkanlık ve rutinlerin direncini, engellemelerini ancak dönüşüm sürecinin de hız aldığını,
 • Yeni öncü fikir, bilgi, vizyon, öğreti ve bireylerin tohumlarının atıldığını ve bunlara bireysel anlamda açık olabilmeyi,
 • Öfke ve acele tuzağına düşmeden önüme düşen fırsatları değerlendirme adına bir süreç olabileceğini,
 • Bireysel anlamda yeni hamleleri iyi analiz ederek, güvenli sularda ilerlemeyi de es geçmeden tartmayı, derinlemesine değerlendirmeyi varsa arka planları, olası farklı senaryoları düşünerek adım atmayı,
 • Dertli ilişki, iş birliği ve ortaklıklar içindeysem onları da yeniden yapılandırmayı ve yenilenmeyi,
 • Tüm bunlar olurken de sıklıkla ikilemlere, zorlanmalara, direnç tuzaklarına ve geçmiş deneyimlerimin kaygılarıyla güven sorunsalına düşebileceğimi okumluyorum…

Bir şeylerin düzelmesi için önce bozulması gerekir” dedi yazımı yazarken fonda bir replik… Öyle de bir Yeni Ay sanıyorum. Bir yandan da gazeteci-yazar Jean C. Grange’ın okuduğum bir cümlesi geçiyor aklımdan: Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.

Sevgiyle🧡

Burçlara Göre Etkileri

Tüm burçların etkilerini lütfen yükselen burcunuza göre okuyunuz. Yeni Ay Terazi Burcunun son derecelerinde olduğundan bir sonraki burca da tatlı tatlı göz atınız (meselâ Yengeç iseniz Aslan’a, Oğlak iseniz Kova’ya gibi)…

 • Koç Burcu — Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Burada denge kurmaya çabalarken kariyer alanımın, patron baskısının, hedeflerime ulaşma gayretimin zorlanması altında kalabilirim.
 • Boğa Burcu –Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Burada denge kurmaya çabalarken uluslararası alan, inançlar, felsefeler, akademik açılımlar, hukuki konuların zorlanması altında kalabilirim.
 • İkizler Burcu — Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Burada denge kurmaya çabalarken dış kaynakların, alacak-vereceklerin, finansal konuların zorlanması altında kalabilirim.
 • Yengeç Burcu — Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, geleceğe dair planlarım. Burada denge kurmaya çabalarken ilişki, eş, ortaklık, rekabet ve açık düşmanlarımın zorlanması altında kalabilirim.
 • Aslan Burcu — Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Burada denge kurmaya çabalarken sağlığımın, gündelik hayatımın, birlikte çalıştığım ya da bana bağlı çalışan bireylerin zorlanması altında kalabilirim.
 • Başak Burcu – Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Burada denge kurmaya çabalarken hazlarımın, çocukların, keyif aldığım ve beni neşelendiren konuların zorlanması altında kalabilirim.
 • Terazi Burcu – Ben, benimle ilgili her şey. Burada denge kurmaya çabalarken evde, köklerimde, geleceğe dair planlarımda zorlanma altında kalabilirim.
 • Akrep Burcu – Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Burada denge kurmaya çabalarken iletişim, muhakeme, anlaşma ve sözleşmelerimde, aldığım-verdiğim eğitimler ve öğrenmelerde zorlanma altında kalabilirim.
 • Yay Burcu — Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Burada denge kurmaya çabalarken güven, değer ve bireysel kasam ve kazanımların konusunda zorlanma altında kalabilirim.
 • Oğlak Burcu — Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Burada denge kurmaya çabalarken ben ne istiyorum konusunda zorlanma altında kalabilirim.
 • Kova Burcu – Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Burada denge kurmaya çabalarken korkularım, kaygılarım, endişelerimin zorlaması altında kalabilirim.
 • Balık Burcu – Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm. Burada denge kurmaya çabalarken sosyal çevremden, takım çalışmalarımdan gelebilecek zorlama altında kalabilirim.

Ülkemiz için ise çocuklar ve gençleri, görsel sanatlar ve spor karşılaşmaları ve sahalarını, turizmi, eğlence mekanlarını ve tatil yörelerini, cinsellikle ilgili konuları, spekülasyonları ve borsa, kumar, bahis vb. alanları işaret ediyor. Güçlü Üçlü dış ilişkiler alanında yapılandırmayı işaret ederken, özellikle çocukların, gençlerin ve yaşlı bireylerin konfor alanını, sosyal dengelerini de bu alandan zorluyor.

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla