2022 GÜNCEL YAZILAR GÜNEŞ TUTULMASI YENİ YAZILAR

2022’nin İlk Güneş Tutulması

partial solar eclipse

30 Nisan Cumartesi 23:27’de bu yılın ilk Güneş tutulması 10°28′ Boğa Burcunda gerçekleşecek.

Güneş Tutulması, Ay Yeni Ay fazına girdiğinde ve Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zamanda gerçekleşir. Tutulma esnasında Güneş’in örtüldüğünü ve Ay’ın gölgesinin yer yüzeyine düştüğünü gözlemleriz.
Bu kez parçalı bir tutulma olacak bu. Biz gözlemleyemeyeceğiz ancak gerçekleştiği bölgelerde Güneş’in sadece belirli bir kısmı Ay tarafından örtülecek.

Tutulma Coğrafyası
Tutulma hattı

Astrokartografi metotlarını kullanarak tutulmanın nereden izlenebileceğini ve etkin olarak hangi coğrafyayı etkileyeceğini de görebiliyoruz. Bu tutulma bölgesi Latin Amerika Peru, Bolivya, Arjantin, Şili ve açıklarındaki Pasifik Okyanusu hattı. Bu bölgelerde etkileri daha dinamik olabilecek bu tutulmanın.

Bir diğer önemli bilgi ise benzer bir tutulmanın 18,6 yılda bir tekrar ettiği… Tutulmalar bir ritim izlerler ve bu ritim tekrar eder. Bu tekrarı Saros döngüsü diye adlandırıyoruz ve geçmişte bu döngüde gerçekleşen tarihsel olaylar ile döngünün astrolojik temaları bizim ilgili tutulmanın tonu, anlamı ve etkisini anlamamızda kilit rol oynuyor. Bu kez tekrarlanan 6 Kuzey Döngüsü.

Tarihsel Olaylara Bakış

Buna göre aynı döngüdeki tutulma yakın geçmişte 19 Nisan 2004 ve 9 Nisan 1986’da gerçekleşmiş. Bu tarihlerdeki tutulma Koç Burcunda gerçekleştiğinden temalar farklı olacaktır elbet, yine de bireysel tarihlerinize bir bakın…
Boğa Burcunda daha önce aynı döngüde tutulmalar ise 15 Nisan 1409 ve 7 Mayıs 1445‘te olmuş. Hatırlayan yoktur diye düşünüyorum:)))

Mart-Nisan 1409’da bulabildiğim tarihi olay Pisa katedralinde gerçekleşen Pisa Konsili ilk toplantısı. O dönemdeki Papa’nın emirlerine karşı gelen ve tutuklanma kararı çıkan Kardinaller kaçıp Pisa’ya sığınmışlar ve bir konsey kurup bildiri yayınlayarak bi’nevi yönetime el koymuşlar, Papa ve yandaşlarını aforoz etmişler.

1445’teyse Senegal ve Yeşil Burun Adaları keşfedilmiş, Kazan Hanlığı bağımsızlık ilan etmiş. Yeşil Burun Adaları şimdilerde düşük vergili şirket kuruluş noktalarından. Geçmişteki ajanlık günlerimden biliyorum:)

Ay Düğümleri Tutulmalarda Neden Önemli?

Ay’ın dünya çevresindeki yörüngesi ile dünyanın güneş çevresindeki yörüngesinin kesişme noktaları olan Kuzey ve Güney Ay düğümleri de tutulmalarda etkili rol alırlar. Tutulma olması için Güneş-Dünya-Ay aynı düzlemde, yeni ay fazında bu dizilim düğümler çizgisine yakın olmalı.

Ay Düğümleri
Ay Düğümleri

Kuzey ve Güney Ay Düğümleri, birbirlerine 180 derecelik iki uçtadırlar, böylece birbirini tamamlar ve yönlendirirler (kutuplar gibi). Karşıtlıkların birliği:)

Astrolojik anlamda tutulmalarda düğümler de kalıcı çentikler atarak önemli dönüm noktalarını ifade edebilirler.
🔹 Güney Ay Düğümü: Konfor alanımızı, birikimlerimizi, deneyimleri
🔹 Kuzey Ay Düğümü: Potansiyelimizi gerçekleştirmek üzere gideceğimiz yolu, ödevlerimizi, yeni bilgi ve deneyimleri işaret eder.

Şöyle de anlatabiliriz;
🔸Güney Ay düğümü bildiklerimiz, edindiklerimiz, rahat ettiklerimizin olduğu bir sırt çantası.
🔸Ve biz bu çantayı sırtlayıp belki henüz bilmediğimiz bir patikaya, Kuzey Ay Düğümü yoluna, yeni maceramıza, ödevimize doğru yürüyeceğiz.

Bu Tutulmada, Ay ve Güneş 10° Boğa Burcunda kavuşurken, Kuzey Ay Düğümü de 22° Boğa Burcunda. Bu tutulmadaki yeni ödevler belli ki şu temalar etrafında:

 • öz değer,
 • adım adım ilerleme,
 • kalıcı değerler yaratma,
 • itinayla ve riskleri iyi hesaplanmış orta ve uzun vadeli güven esaslı planlar,
 • sabır,
 • güven ve güvence,
 • beş duyudan ve yaşamın sunduklarından zevk alma,
 • Toprak Ana’yı es geçmeme, ondan beslendiğinin farkında olma.

Bu Güneş Tutulmasının Önemli Noktaları

Bu güneş tutulmasının elemanları yalnız değiller. Uranüs de bu tutulmanın önemli gezegeni olarak sürece eşlik ediyor. Uranüs fırtına, şimşekler, beklenmedik etkiler, bize “hadi canım” ya da “yok artık” dedirten şoklu, sürprizli olayların sorumlusu… Yunan Mitolojisinde Gaia (temsili Boğa Burcu) yani toprak ananın hem oğlu hem de eşi… Yok artık taaa oradan başlıyor… Göklerin tanrısı ve bizim Satürn olarak tanıdığımız Kronos’un babası.

Demek ki bu Güneş Tutulması beklenmedik sürprizleri içinde barındırıyor. Toprak ile ilgili sürprizler de akla depremi getiriyor ilk etapta, ancak özellikle tutulmanın olduğu coğrafya riskli diyebiliriz.

30 Nisan 2022 Cumartesi günü saat 23:27’de Yeni Ay fazında Ay ve Güneş 10°28′ Boğa Burcunda kavuşurken ve şoklar, sürprizler, beklenmedik olaylarla değişim ve özgürleşme getiren Uranüs eşlik ederken gerçekleşecek Güneş Tutulması. Yeni ay ile yeni tohumları atıyoruz ve beklenmedik etkilerle gelebilecek değişimleri de göz ardı etmiyoruz demek ki.

Güneş Tutulması Solar Eclipse
Parçalı Güneş Tutulması An Haritası | 30 Nisan 2022

Tutulma An Haritasının yükseleni Yay Burcu… Bu tutulmaya tüm iyimserliği ile genişleme, büyüme, yayılma, sınır ötesi konular, inanç, felsefe, umut ve deneyimleme tonunu yüklüyor. Bu cepte…

Ayrıca, İstanbul’a göre, biraz uzaklaşmış olsa da kavuşumda olduğu bir sabit yıldız etkisiyle, yaşayan idealleri de iyileştirme arzusu var. Bernadette Brady’ye göre bu yıldızın itici kuvveti her koşulda zarara uğramış olanı iyileştirmek, onarmak… Bu da tamam…

Yay Burcunun yöneticisi Jüpiter. Jüpiter de yine yönettiği Balık Burcunda ve Mars, Venüs, Neptün ile el ele idealler, hayaller, vizyon ve tasarımlara büyüteç tutuyor…

Merkür de yöneticisi olduğu İkizler Burcuna geçiyor bugün. İletişimci, aktarıcı, haberci Merkür bu hikâyede “şimdilik” yan rol; 10 Mayıs’ta retrosuyla sahaya giriş yapacak. Ancak yine de modern astrolojide İkizler Burcunun Kuzey Ay Düğümü ile olan bağı nedeniyle çok da kenara park edemiyoruz kendisini. Diyebiliriz ki yeni deneyimler, yöneleceğimiz değer/öz değer, güven/özgüven yolculuğunda hızlı iletişim, bilgi ve öğrenmelerin desteği önemli, hatta bir süre sonra geriye dönük, tozlu raflara konulmuş bilgi, yazı ve öğrenme işlerinden de yarar sağlayabileceğiz. Retrolar tedirgin olduğumuz kadar eyvah süreçler değil, etkin değerlendirir ve de adabımızla durursak tabii😊

10°28′ Boğa Burcunda gerçekleşiyor Güneş Tutulması demiştik. Boğa Burcunun yöneticisi Venüs. Balık Burcunda Jüpiter ile tam kavuşuma koşuyor; Neptün yanlarında. İlişkilerde, finansal yatırımlarda fena bir destek yok doğrusu. Olduğunca, olabildiğince hayal etmeyi bırakmamalı, aşırı iyimserliğe de kaçmadan😊

Bu Güneş Tutulmasının Bize Mesajları

 • Yeniliklere daha gerçekçi, somut değerler doğrultusunda yönelme, en derinden gelen gerçekliğimiz ve öz değerlerimizle buluşma dönemi önümüzdeki birkaç ay.
 • Bize önerisi biraz yavaşlayıp yolculuğun tadını da çıkartmak aslında. Ay Düğümleri Boğa-Akrep aksında iken başka tutulmaların da içinde yer alacağından bu bir başlama vuruşu gibi düşünelim. En yakın 16 Mayıs tarihinde Dolunay zamanı gerçekleşecek Akrep Burcundaki Ay Tutulması ile bugüne bir de karşıdan bakıp netleşeceğiz örneğin.
 • Daha önce fark etmediğimiz, göremediğimiz neleri keşfedeceğiz, ne gibi uyanışlar deneyimleyeceğiz acaba?
 • Geçmişin derinliği ve takıntılarından çıkıp geleceğe güvenle gidebiliyor muyuz? Gelecekteki potansiyele ulaşmak için geçmişin bazı toksik durumlarını geride bırakabiliyor muyuz? Venüs desteği bize bunun seçimini yapma desteği de atıyor.
 • Öz değeri, öz şefkati, özgüveni, beden sağlığımızı beslemek adına hayatımıza, ilişkilerimize ne gibi yenilikleri, değişimleri katabiliriz, listeleyip planlayabiliriz örneğin.
 • Yeni planlara ne gibi kaynaklar yaratabiliriz? Uranüs bu kaynakları sürprizlerle getirip, sürprizlerle götürebilir😊
 • Uranüs’le gelen değişimin şoku da olası:) Olgunlukla, sabır ve sakinlikle karşılayabiliyor muyuz, bu önemli.
 • Finans piyasalarında sürpriz gelişmeler, spekülasyonlar gündemde yerini alabilir.
 • Toprakla ilgilenen halkın harekete geçmesi, isyanı söz konusu olabilir. Kolektif bilinç harekete geçebilir, bu bazen travmatik doğa olaylarıyla da olabilir.
 • Yeni teknolojik keşifler olabilir.
 • Otorite figürleri fiziksel güçlerini kullanabilirler maalesef.

Ülkemizin ise parlamento, ittifaklar, meclisler (belediye meclisleri dahil hepsi), sivil toplum kuruluşları, kitleler, şirket grupları-holdingler, gelecek projeleri, sosyal medya alanında gerçekleşiyor tutulma. Bu konularda yeni gündemler şok edici gelişmelerle gündemimize gelebilir. Kolektif bilincin bir doğa olayı ile harekete geçmesi hadisesi sanki bize de hitap ediyor gibi:)

Tutulmanın Burçlara Etkileri

Güneş Tutulması hayatımızın karanlık kalmış, fark etmediğimiz veya daha önce göremediğimiz alanlarını aydınlatacak. Sürprizler ve şoklarla, şaşırtıcı değişimlerle belki yeni tohumlar, konfor alanları, orta ve uzun vadeli kalıcı olabilecek plan, proje ve değerler, bütünsel sağlık, ilişkiler, finansal kaynaklar adına yeni adımlar, dönüm noktaları deneyimlememize kapı açacak. Elimizden geleni yaptıktan sonra belki arkamıza yaslanıp izleyeceğimiz güzellikte bir dönem olsun dilerim ki. İşte yükselenimize göre Güneş Tutulması hangi evimizde gerçekleşiyor ve bu etkileri ağırlıklı olarak hangi alanda deneyimleyeceğiz ve ödevlerimiz nerelerden olabilir, buyurunuz:

 • Koç Burcu — Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): dış kaynaklar, vergiler, borçlar, alacak-verecekler, krediler, paylaşımlı kazanımlar (miras- nafaka vb.), kayıplar, okült konular.
 • Boğa Burcu — Ben. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Biz, yani ilişkiler, iş birlikleri, ortaklıklar, rakipler ve açık düşmanlar.
 • İkizler Burcu – Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): sağlığım, gündelik hayatım, masamın üzerindekiler ve bana hizmet veren bireyler, birlikte çalıştığım insanlar (liderlik ettiklerim değil)
 • Yengeç Burcu – Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): aşk-meşk-flörtler, bağımlılıklarım, eğlendiğim şeyler, çocuklar.
 • Aslan Burcu – Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): ev, kökler, geleceğe dair attığım tohumlar, yaptığım planlar, yaşadığım yer-toprak, gayrimenkuller.
 • Başak Burcu — Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Aklım, fikrim, yazıp okuduklarım, öğrendiklerim-öğrettiklerim, bilgilerim, verilerim, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akraba (dayı, teyze, hala, amca) ve kuzenler, komşularım.
 • Terazi Burcu — Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, paylaşımlı kazanımlar, okült konular, ölüm. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Kasam, cebimdeki değerlerim param, öz sermayem, öz değerim, özgüvenim.
 • Akrep Burcu – Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Ben… Kendine çok da takılma diyor hocam:)
 • Yay Burcu – Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Korkularım, kaygılarım, göremediklerim ve görmezden geldiklerim, ideallerim, hapishanem…
 • Oğlak Burcu — Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Sosyal çevrem, arkadaşlarım, gönüllüsü olduğum STK’lar, işimin bana kazandırdıkları.
 • Kova Burcu – Evim, ailem (atalarım), köklerim, gayrimenkuller. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Kariyer ve hedefler, patron/iktidardaki bireyler, kartvizit detayları.
 • Balık Burcu — Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Takıntıların, geçmiş toksik konuların alanı ne olabilir dersek (buraya saplanmıyoruz yani): Akademik eğitim, uluslararası konular, deneyimler, inanç ve umutlar, deniz aşırı seyahatler.

Unutmayalım ki her doğum haritası kişiye özeldir ve yukarıdaki detaylar bireysel farklılıklar sergileyebilecektir.

Güzel geçsin🧡

Kaynaklar

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Bernadeth Brady, Predictive Astrology | The Eagle and the Lark, May 1992, s. <13/46-15/46>
 3. Bernadeth Brady, Predictive Astrology | Fixed Stars, 1998, s. 162
 4. Jan Spiller, Ruhsal Astroloji, 1997, s. 83-138
 5. Astro Gold, version 7.2.8
 6. Çeşitli gazeteler & Wikipedia (tarihsel olaylar için)
 7. NASA


2 Comments
 1. NİGAR COŞKUN 2 sene ago
  Reply

  çok detaylı çok bilgi dolu bir yazı olmuş.

  • astrolovi 2 sene ago
   Reply

   Çok teşekkür ederim:) Sevgilerimle

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla