GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Nerede kalmıştık…

new moon, yeni ay

15 Kasım 2020 Pazar sabahı saat 08:07’de Ay ve Güneş kol kola 23° Akrep Burcunda iken karşılıyoruz Yeni Ay’ı… An haritasına bakınca Yeni Ay’ın tam yükselen üzerinde yerleşmesi bana bir doğuşu, dünyaya gelişi ve başlamayı anlatıyor. Ve Yeni Ay… Yeni başlangıçların tohumlarını atma, büyümesi için fırsat yaratma… Hem konumu hem temaları ile bu Yeni Ay yeni bir başlangıcın altını kalın kalın çiziyor sanki.

Hadi başlayalım o zaman. Akrep burcunu nasıl biliriz, buyurunuz oradan başlayalım…

Akrep Burcu

Akrep Burcu dendiğinde benim aklıma ilk derinlik, tutku, kendini koruma ve tabular geliyor. Diğer yandan Akrep Burcu olabildiğince soğukkanlılıkla bu Yeni Ay’da dönüşüme doğru da yürüyor aslında. Kendimizi daha derinlemesine anlayabilmek ve tutkuyla, hırsla yeni açılımlara, öğrenmelere doğru kolları sıvamak diye de düşünmek isterim. Akrep ölüm ve sonrasını da sembolize ettiği için sanki eski bir süreci tamamlayıp yeni bir sürece, yeni bir doğuşa yönelmek düşüncemi de bunların üzerine koyuyorum…

Yeni Ay ise enerjisi güçlü, ancak hilale dönüşene kadar gizli… Önümüzdeki 14 gün boyunca, bu taze ve güçlü başlama enerjisi, büyütüp geliştirmek istediklerimizi planlamak ve şekillendirmek için bize elini uzatıyor. Akrep burcunda iken daha depresif ve değişken duygularla başlayabilir Yeni Ay, ancak Ay Yay burcuna geçtiğinde sanki gün yeniden doğuyormuş gibi hissedebilir, daha mutlu, coşkulu, neşeli, iyimser ve umutlu olabiliriz.

Hem Ay hem de Güneş, 2020 yılının başı-ortası-sonuna imzalarını bırakan Jüpiter-Satürn-Pluto ile uyumlu bir etkileşim sergiliyor. Bu aslında bana köprüden önceki son çıkış izlenimi de veriyor. Yani 2020 yılı boyunca defaten bahsettiğimiz, yere göğe yazdığımız dönüşümün bi’nevi son evresi gibi. Akrep Burcunun yöneticisi savaşçı Mars gezegeni de artık retrosunu tamamlayarak Koç burcunda ileriye doğru hamlesini yapmışken üstelik. Demek ki bu Yeni Ay girişimlere, mücadelelere, tabularımızı eğer yıkılabilirsek bireyleşme yoluna girmeye çok gebe. Kova sürecine ön hazırlık gibi geliyor bana.. Önce bireyleşme, sonra kollektif bilince hizmet etmeye hazırlık diyelim…

Yeni Ay | An Haritası

Akrep Burcunun yöneticisi Mars– bu Yeni Ay’ın içinde girişimin, atılımın ve mücadelenin olduğunu, saf enerji tonunun da yüksekliğini işaret ediyor, tabii hızlı ve düşünmeden aksiyon almanın ve aceleciliğin de. Mars, hem Koç hem de Akrep Burcunun yöneticisi… Koç Burcu savaş alanına hesapsızca girişi anlatırken Akrep mücadeleyi karargaha alıyor bir bakıma. Yeni Ay ve Mars’ın izlerini birleştirerek hem stratejik hem aksiyonlu bir Yeni Ay süreci olacak diyebiliriz. Özgürlük ve bağımsızlık için çabalayıp, hızla da hareket edebiliriz. Daha fazla kişisel alan arayışı doğabilir. Bu arada bahsetmeden geçmemeli: Akrep Burcunun zodyakta ev sahipliği yaptığı alan dış kaynakları da öne çıkartacağından bu stratejik hamle ve eyleme geçiş maddi konuları da kapsayabilir. Gelişebilecek bazı fırsatların ise hızlı aksiyon almamızı gerektirebileceğini, “öyle mi, böyle mi” kararsızlık aksında fazlaca dolaşırsak kaçırabilme ihtimalimizi de buraya bırakayım.

Bu yeni Ay haritasında 2 dikkat çeken transit var:

Venüs-Pluto Karesi (stelyum nedeniyle Jüpiter ve Satürn de pakete dahil): ilişkilerde güç kullanma ve çıkarcılık, dayatma, zorlama, güç savaşları, entrikaya büyüteci tutuyor. İlişkilerde ve ilişki yaklaşımında dönüşümler, değişimler, geleneklerle sınanma ve yeni rutinlerin oluşması çok mümkün. Yıkıcı olabilecek kıskançlık ve aşırı sahiplenme söz konusu olabilir. Yeme-içme, sosyalleşme, kişisel bakım, alış-veriş alanlarında sınırlayıcı, disipline edici ve mecburi değişiklikler, birtakım yeni düzenlemeler gelişebilir…

Merkür-Uranüs Karşıtlığı: Sürpriz gelişmeler, beklenmedik haberler, ani sözleşme sonlanmaları ya da gerginlikleri, verilen sözlerde çıkabilecek stresli sürprizler, ani ve tepkisel alınan/verilen kararlar söz konusu olabilir. Karar almaktansa öğrenmek öncelikli olsun. Seyahatler, ticari manevralar riskli ve huzursuz olabilir, Koç Burcundaki Mars ise kazaları gündeme dahil edebilir.

Bu arada Yeni Ay’a bir sabit yıldızın da dokunuşu var; Agena sabit yıldızı öğrenme konusunda ileri gitmeyi ekliyor bu 14 günlük sürece. Bazı fedakarlıklar yapmamız da gerekebilecek bir öğrenme süreci olabilir bu. Yani, taşlı bir yolda hayal kırıklıklarını da deneyimleyerek diğer yandan Akrep Burcunun yeraltı temasını da aklımızda tutarak bazı bilgilerin derinden yüzeye doğru çıkmasında bazı yeni öğrenmeler ve kırılmalar olabilir gibi okumluyorum.

Burçlara Göre Etkileri

Tüm burçların etkilerini lütfen yükselen burcunuza göre okuyunuz. Bu yılki dönüşüm ve sınav alanımıza Yeni Ay sanki bir akış yolu açıyormuş gibi de okuyabilirsiniz:) Örneğin Koç Burcu için: kariyerim ve hedeflerime dış kaynak desteği/akışı. Uranüs ise kasayı ve güven alanımızı patlatıyor, hayırdır….

 • Koç Burcu Yeni Ay etki alanı: Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm. Dönüşüm alanı: Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım
 • Boğa Burcu — Yeni Ay etki alanı: Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Dönüşüm alanı: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Daha uzun vadede ise kariyerim. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Ben, benimle ilgili her şey.
 • İkizler Burcu – Yeni Ay etki alanı: Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Dönüşüm alanı: Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Sağlık kontrollerimizi ihmal etmeyelim.
 • Yengeç Burcu Yeni Ay etki alanı: Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Dönüşüm alanı: Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler.
 • Aslan Burcu Yeni Ay etki alanı: Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, geleceğe dair planlarım. Dönüşüm alanı: Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim.
 • Başak Burcu Yeni Ay etki alanı: Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Dönüşüm alanı: Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar.
 • Terazi Burcu – Yeni Ay etki alanı: Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Dönüşüm alanı: Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, tesisat:) Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm.
 • Akrep Burcu – Yeni Ay etki alanı: Ben, benimle ilgili her şey. Dönüşüm alanı: Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim.
 • Yay Burcu – Yeni Ay etki alanı: Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Dönüşüm alanı: Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Sağlık kontrollerimizi ihmal etmeyelim.
 • Oğlak Burcu Yeni Ay etki alanı: Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Dönüşüm alanı: Ben, benimle ilgili her şey. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım.
 • Kova Burcu Yeni Ay etki alanı: Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Dönüşüm alanı: Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, tesisat:)
 • Balık Burcu Yeni Ay etki alanı: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Dönüşüm alanı: Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular.

Ülkemiz için Yeni Ay çocuklarla, gençlerle ilgili konuları, eğlence merkezlerini, spor müsabakalarını, eğitim sitemini, bahis-piyango alanlarını, birtakım spekülatif konuları ve Borsa’yı işaret ediyor. Dönüşümümüz özellikle uluslararası ilişkiler ve dış kaynaklar hattında. Sürprizler ve beklenmedik olayların ise sanki meclis, belediye meclisleri, yasama kurumları, sivil toplum örgütleri, yeniden Borsa, müttefiklerimiz, birtakım beklenmedik teknolojik gelişmeler alanlarında olabileceğini aklımıza getiriyor. Bilgimize…

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla