AY TUTULMASI GÜNCEL YAZILAR

Kelebek olmak istiyor bir elma*

Transformasyon, Kelebek-Koza

2020 yılının ilk Dolunayını 10 Aralık saat 22:21’de Ay Tutulması ile karşılıyoruz. Ay 20° Yengeç, Güneş tam karşısında 20° Oğlak Burcunda.

Dolunay netleştirme, tamamlanma enerjilerini, gerçekleri tüm yönleriyle görme-gösterme, aydınlanma-aydınlatma ve sonuçlandırma sunar hep hayatımıza. Ay tutulması ile bu kez tüm ışığı bu kez içimize çevirmiştir: duygularımıza, ailemize, sezgilerimize, dişi yanımıza, annemize, anneliğimize, ruhsal yanımıza. Ay tutulması da tıpkı Güneş tutulmasında olduğu gibi Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması esnasında gerçekleşir. Dolayısıyla tüm bu temalara karma imzasını atar ve tutulmaların kadersel değeri vardır.

Dolunay bir önceki Yeni ay ile ektiğimiz tohumların büyümesinin tamamlanması anlamını taşır. 2019’un kapanışında gerçekleşen bir önceki Yeni Ay’da, 26 Aralık 2019’da, bir Güneş Tutulması yaşadık. Ve şimdi 2020’nin ilk Dolunayı da bir Tutulma ile gerçekleşiyor. Bir nevi bir döngünün sonlanması… Ne ilginçtir ki gökyüzündeki Karmanın Lordu Satürn ile Yeraltının Lordu Plüton’un Oğlak burcundaki kavuşumu ile bir döngü daha tamamlanıyor. Bu Ay Tutulması içsel olarak bizi büyük bir dönüşüme, evrilmeye davet ediyor. Yeni Ay’da elma ile başlayan yeni yolculuğun önce bir tırtıla, sonra kelebeğe evrilmesinde altın vuruş zamanları artık.

Dolunayda Ay ile Güneş karşı karşıyadır ve Ay ışığını duygusal ve hayati seviyeleri etkileyen tam güçle yansıtır. Ancak bu kez Ay’ın karşısındaki Güneş yalnız değil, haberci Merkür, karmanın Lordu Satürn, yeraltının Lordu Plüton ile bir inci kolye gibi yan yana dizilmiş durumdalar, öncü toprak Oğlak Burcunda. Ve bu inci kolyenin karşısında Ay Yengeç burcunda bizi büyük, belki biraz gergin bir enerjiyle birarada olmaya, paylaşmaya, şefkatle-merhametle kucaklamaya çekerken Neptün inançları, fedakarca evrensel sevgisi, ilhamı ile Ay’a tam destek oluyor.

Tutulma haritasının Yükseleni Başak burcu. Emektar Başak bugüne kadar çalıştı, çabaladı ve şimdi hasat ve de şifalanma zamanının geldiğini anlatıyor bize.

✨Neler yaptık bugüne kadar?

✨Hangi tohumları attık, neleri başlattık?

✨Çabalayıp didindik mi attığımız tohumlar büyüsün diye?

✨ Neleri feda ettik? Neler bize ilham oldu?

✨Artık sonuçlarını alma zamanı gelmiş olmalı.

Başak burcunun yöneticisi, haberci Merkür zihnimizde, öğrenip öğreteceklerimizde gerçekleşecek hasatın, şifalanmanın yaşam motivasyonumuza etkisini işaret ediyor ve bizi bir kere daha inci kolye gibi duran dönüşümün ta içine davet ediyor…

Duygusal olarak yoğun, yorgun olabiliriz bugünlerde. İç sesimiz, önsezilerimiz, rüyalar bize üst perdeden birşeyler anlatabilir. İçimize, sevdiklerimize kapanma ihtiyacı duyabiliriz…

Happy transformation🎉

Ay Tutulmasının Astronomik Anlamı

Ay tutulması, lunar eclipse
Ay Tutulması

Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir.

Ay Tutulması, Lunar Eclipse gif
Ay Tutulması

Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir.

Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir.

Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. 

Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Kaynakça:

  1. *Pablo Neruda
  2. Zeynep Süzmen Şen
  3. Wikipedi, Ay tutulması
1 Comment

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla