DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Bir Dolunay Hikayesi

dolunay, full moon

Ay 9°08’ Koç, Güneş tam karşısında 9°08’ Terazi burcunda konumlanıyor 2 Ekim saat 00:05’de gerçekleşen Dolunay’da…

Dolunay An’ı Haritası

Aklımıza sıkı sıkı yazdığımız gibi Dolunay, bir önceki yeni ayda ekilen tohumun büyümesinin tamamlanmasıdır. 14 gün boyunca tamamlanma, sonlanma, netleştirme, aydınlanma ve ayma zamanıdır. Bu ay döngüsü sürecinde yapılan çalışmaların sonuçlarının ise hasat zamanı. Ay ile Güneş Dolunay’da iki ayrı kapsülde kutuplaşarak tam karşı karşıyalar, bize de terazinin iki kefesini görüp tartarak yönümüzü tayin etmek düşüyor.

Yükselen Yengeç yöneticisi olan Ay bu dolunayın tüm spotunu Koç burcundaki Ay’ın üzerine tutuyor. Ancak bu spotu Ay’a doğru çevirirken de iç güdülerini, sezgilerini ve Neptün’den aldığı akışla da rüya desteğini emanet ediyor Dolunay’a. Yükselen Yengeç aynı zamanda şefkatle kendimizi sarmalamayı, evimize, ailemize, köklerimize dönmeyi ve bu esnada olası her tür tehdite karşı da kendimizi ve sevdiklerimizi koruyup sakınmayı işaret ediyor.

Ay’ın bu kez yanında yaralı şifacı Chiron var. Yaralarımıza, usta olduğumuz ancak kendimizden ziyade başkalarına fayda sağladığımız alanların altını çiziyor. Aslında şunu anlatıyor bana: kendi usta olduğun, iyi bildiğin ama kendine ışık veremediğin alanlarını keşfet ve çevrendekilere bu alanlarda yardım et. Zifiri karanlıkta, kapalı bir fanusun içinde olduğumuzu varsaysak meselâ. Dışarıdaki ışığı hiç göremeyiz, ancak o fanus bir yerinden yara alır veya kırılırsa içeriye ışık girer ve biz bulunduğumuz fanusun içini görüp fark etmeye başlarız, o hesap. Kırılan yerlerimizden, yaralarımıza ışığın girmesi gibi, bu alanlara tutulan spotla kendimizi, duygularımızı anlamak ve onları şifalandırmak adına emek sarf etmek için bu Dolunay sanki.

Ay Koç burcunda… Koç burcunun yöneticisi Mars ve Retro. Koç burcu zodyağın ilk burcu ve başlangıçlarla, arzularla, girişimlerle, saf bebek enerjisiyle bütünleşir, baharın başlangıcı, bazı takvimlerde ise yeni yılın başlangıcıdır… Yeni doğan bebektir, harekete geçiştir, doğanın doğuşu ve uyanışıdır, yeni başlanan iştir, kolların sıvanması ve güç ile, saf enerjiyle, cesaretle laps laps konuya dalıştır. Girişir, hata yapar, deneyimler, öğrenir, bir daha girişir ve böylece devam eder… Hatalarından öğrenerek ilerler bir nevi. Ay’ın bu Dolunay’da Chiron ile Koç burcunda buluşması geçmiş hatalarımızdan ders çıkarma, deneyip yanıldıklarımızdan ustalaşma tonunu da veriyor böylelikle.

Koç Burcunun yöneticisi savaşın, mücadelenin, güç ve hedeflerin, savunma ve korunmanın gezegeni Mars; o da Koç burcunda ve 9 Eylül’den bu yana retro sürecinde. Bu süreçten deyim yerindeyse Mars’ın “içe” dönmesi diye bahsetmiştik; yani yeni bir girişimde bulunma ve harekete geçme yerine, karargaha dönüp hedeflerimizi gözden geçirme, içsel güçlü ve zayıf olabileceğimiz durumları, çevresel fırsat ve tehditleri masamıza alıp geleceğe dair stratejik hamlelerimizi yeniden değerlendirme, bu sayede gücümüzü ve dayanıklılığımızı arttırma ve gerekiyorsa retro sonrasında yeni yön almaya hazırlanma olarak da yazmıştım. Mars’ın başöğretmen, zorların, sınacların ve karmanın Lordu Satürn ile zorlu etkileşimi ise bu sürece emek ve çabanın gücünü ve önemini katıyor.

Benim bu dolunay’dan aldığım en net mesaj tam da bu çerçevede: Geçmiş deneyimlerimizden ve hatalarımızdan öğrenme ve geleceğe dair hedef ve stratejik hamlelerimizi değerlendirme, emek ve çabayla hareket etme.

Güneş Terazi burcunda belki bizi karar almaya çekecek, konfor alanımızdan çıkmak istemeyeceğiz, denge kurmaya çalışırken dengemiz karışacak, ancak kararlarımızı, yönümüzü tartıp sonrasında aksiyona geçmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır bu Dolunay’da. Terazi burcundaki Güneş’in Uranüs’den aldığı stresli açı ile ilişkilerde bazı sürpriz gelişmeler, beklenmedik krizler, sonlanmalar olabilir. Şu cümleyi sıkça duyacağımı tahmin ediyorum: Oysa ki ben onun uğruna ne çok şeyden vazgeçip, fedâkârlık yapmıştım. Güçlü üçlü Jüpiter-Satürn ve Pluto da bu Dolunay’da artık işlemeyen, zorlanan, rutine dönmüş ilişkilerin, iş birliklerinin dönüşmesi, yapılandırılması ya da tamamlanmasına yönlendirecek bizi.

Koç hareket almak isteyecek Terazi tartacak ve belki biraz acı verici olacak ama büyüyeceğiz, bazı yüklerimizi de bırakarak. Öyle umuyor ve diliyorum.

Sevgiyle🧡

Burçlara Göre Bizi Neler Bekliyor?

Dolunay’ın etki alanlarını Yükselen Burcumuza göre okuyalım. 

 • Koç Burcu – Ay ve Chiron, ben, benimle ilgili her şeyi netleştirme gayretinde. Güneş ise tam karşısına “BİZ”i koyuyor karşı kutuba: peki ya eşim-ilişkilerim-ortaklıklarım-rakiplerim ve düşmanlarım?
 • Boğa Burcu – Ay ve Chiron, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalar. Güneş, peki gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar?
 • İkizler Burcu — Ay ve Chiron, sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekleri spot tutuyor. Güneş ise karşı kutuptan çekiştiriyor: peki ya çevremi düşünürken, kendi aşk hayatım, çocuklarımla ilgili konular, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım?
 • Yengeç Burcu — Ay ve Chiron, kariyerim, hedeflerim, kartvizitim; Güneş ise evim, ya da gelecek planlarım, köklerime dair yapmam gerekenler diyor?
 • Aslan Burcu– Ay ve Chiron, uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmaları netleştirme gayretinde. Güneş ise aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular diyerek çekiştiriyor.
 • Başak Burcu – Ay ve Chiron, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölümü aydınlatıyor. Güneş ise “kasam, aldığım-hissettiğim değer, güvence ihtiyacım” alanında.
 • Terazi Burcu — Ay ve Chiron, ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerimi netleştirirken Güneş soruyor: peki ya ben?
 • Akrep Burcu– Ay ve Chiron, gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Güneş, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalarıma girenler diyor. Sağlık kontrollerimizi özellikle ihmal etmeyelim.
 • Yay Burcu— Ay ve Chiron, aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Güneş: peki sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler.
 • Oğlak Burcu — Ay ve Chiron, evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkulleri netleştirme gayretinde. Güneş ise karşı kutuptan “peki kariyerim, hedeflerim, kartvizitim” diyor.
 • Kova Burcu — Ay ve Chiron, aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Güneş: uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar.
 • Balık Burcu – Ay ve Chiron, benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Güneş, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar?

Yaralı şifacı Chiron’un Mitolojide Hikayesi

Achilles’in Eğitimi – Donato Creti, 1714
(Musei Civici d’Arte Antica, Bologna)

Chiron (Kiron) mitolojik kaynaklarda tüm ihtiraslarını yenmiş bir öğretmen olarak anlatılır. 

Büyük kahramanların öğretmeni aynı zamanda da şifalandırmaya dair bilgileri olan bir hekim, bir bilge… Yarı insan, yarı at…

Bir hikâyeye göre öğrencisi Herakles’in attığı ok ile yanlışlıkla yaralanır. Okun açtığı yarayı iyileştirmeye çabalarken geliştirdiği şifalar kendine değil ama başkalarına çare olur… Aslen ölümsüzdür… Yaralarını iyileştiremez ve sonsuza kadar acı çekmek yerine Zeus’un cezalandırdığı ve ölümsüzlüğe ihtiyacı olan Prometheus ile ölümü değiş tokuş eder. Bu sayede yaşamı ve de acıları son bulur…

Chiron bizim doğum haritalarımızda da bize yol gösteren bir bilge gibi… Yaralarımızı tanıyıp ihtiraslarımızı yenmek ve kendimize fayda sağlayamayacağımız öğrenimlerimizle insanlara ışık olmayı, ışık tutmayı başarabilmek… 

Astrolojide bütünsel şifayı işaret ederken tarihsel akışta Chiron’un aynı zamanda doğum, DNA, genetik, biyoteknolojik gelişmeler ile ilişkisi gözlenmiştir. 

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application.
 4. Wikipedia

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla