GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Yeni, yenilenme, yeni baştan ve benzeri…

Yeniay, new moon

Yeni Ay, astronomik tanımı ile Ay’ın ilk evresi. Dünyadan baktığımızda Ay ile Güneş aynı boylama sahip ve Ay’ın bizim gördüğümüz yüzü güneşten ışık alamadığı için karanlık, daha doğrusu görünmez halde. Yeni Ay bu henüz görünmez özelliği ile kendini dünyadan gizlerken astrolojik olarak da bize yeni enerjilerin tohumlarının atılmasını işaret eder hep.

Yeni Ay’da Güneş ve Ay, dünyaya göre bütünleşik ve aynı burçta yer alır. Astrolojik bakışla Ay dişi enerji-anne, Güneş eril enerji-baba… Dişil ve eril enerjilerin bir araya gelmesi ile yeni bir tohum atılıyor Yeni Ay zamanlarında ve biz 14 gün boyunca bu tohumun yeşermesini ve gelişmesini deneyimliyoruz.


Yeni Ay, yeni tohumlar, yeni başlangıçlar… Enerjisi güçlü, ancak henüz gizli… Adı Yeni Ay ancak biz ışığını hilal fazına kadar görmeyiz… Önümüzdeki 14 gün boyunca, bu taze ve güçlü başlama enerjisi, büyütüp geliştirmek istediklerimizi planlamak ve şekillendirmek için bize tekrar elini uzatıyor.

25 Ocak 2020 TSİ ile 00:41’de 4° Kova burcunda bir Yeni ay gerçekleşiyor. 9 Şubat’taki dolunaya kadar Kova Burcunun reformist, özgürlükçü, ütopik, idealist, hümanist yanını deneyimlerken diğer taraftan da gerginliğini, çelişen zıtlıklarını, sıra dışı olayım derken tuhaf kaçmasını, bireyciliğini de es geçemeyeceğiz.

Kova burcu doğası gereği soğukkanlı ve mantıklıdır. Yöneticisi Satürn de onu somut gerçeklerden zinhar uzaklaştırmaz. İletişimi biraz sert (ya da vurgulu diyelim) olsa da güçlüdür. Stabilite sever, sürprizleri kendi yapmadığı sürece çok hoşça karşılamayabilir. Stabilite derken idealleri doğrultusunda insanların iyiliği, toplumsal iyilik temelindeyse elbette; yoksa onaylamadığı bir stabilite değil kastımız. İdealler, bireysel ve toplumsal özgürlükler penceresinden bakınca fikri sabittir hatta. İşte bu notalarla yeni idealist girişimler ve yaratıcı fikirleri karşılayabiliriz bu dönem. E tabii kriz haberlerini de:)))

Gökyüzünde tıpkı Kova burcu karakterinde çalışan Uranüs ile Yeni Ay arasındaki zorlanma, bu temaya iyisiyle-kötüsüyle maceranın, sürprizin, beklenmedik şeylerin sosunu ekliyor. Şoklara, aniden oluşan sarsıcı yeni gelişmelere ve fikirlere, diğer yandan planın dışında gelişen sürprizlere ve plan değişikliklerine ben hazırım. Tabii sürprizin hazır olduğum yerden gelmeyeceğini de bilerek… Ve bu sürprizlerin sonrasında özgürleşme potansiyelim olduğunu da unutmadan…

Kova’daki Yeni Ay ile şu konularda, konularla yeni adımlar atabiliriz:

  • Etkin, özgün ekip çalışmaları,
  • Toplumsal hareketlilikler, toplum mühendisliği işleri,
  • Özgün projelerimizi, fikirlerimizi kitlelere duyurma, kitlelere lansmanlar yapma,
  • Kalabalıkların harekete geçmesi,
  • Standartların dışında yeni fikirler, keşifler, buluşlar.

Bunları yaparken Che Guevera gibi idol aktivist olup Winston Churchill gibi diplomasi yapmayı becerebilir miyiz? Bu da bu Yeni Ay’ın “mini” sınavı olsun o vakit…

Kova Burcundaki Merkür’ün de el vermesi, hatta önderliğiyle, bireyselliğimizi, idealizmimizi “toplumsal iyiliğe, bütünün faydasına nasıl dönüştürebiliriz”e kafamızı çalıştırmaya tam gaz devam.

Kova Burcu deyince akla dijitalleşme, teknolojik açılımlar, modern dünya ve ötesine, uzaya dair her şey gelir. Bu alanlardaki fikirsel açılımları, yeni bilgi ve keşifleri merakla bekliyorum. Belki şimdi çıpası atılır, sonra duyarız. O da olur:)

Başarılı özgün girişimler, pratik, hızlı ve kararlı çözümler, sanatsal yaratıcılığın harlanması adına parlak zamanlar olmakla beraber eğer bu Yeni Ay ile bir başarı hikayesi gelecekse içinde mücadele olacağını da bilmekte yarar var. Ön yargılar, inançlar çengeli, umudun karşısında umutsuzluk, fikirlerimizi sunarken alaycılık tuzaklarına düşmemeye dikkat edelim…

Yeni, reformist, özgün alanlara özgürce ilerlerken, bildiğimiz alanlara sarılma, bilmediğimiz alanları reddetme ve kendimizi korumada tutma sorunsalına da dikkat. Güvenli olduğumuzu hissettiğimiz alana sıkışıp yenilikleri kaçırmak iyi bir fikir değil, değil mi:)

Sevgiyle…

2 Comments
  1. Nilgün Karaca 4 sene ago
    Reply

    Çok güzel ve aydınlatıcı. Teşekkürler

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla