GÜNCEL YAZILAR MERKÜR

Merkür Kova burcunda

age of aquarius, hippie

Merkür 29 Aralık’ta Oğlak burcuna geçtiğinden bu yana çok çalıştı ve disiplinle, ayağı yere basan fikirlerle, somut iletişim ve anlaşmalarla epey yol kat etti. Geleneksel, somut, gerçekle bağlı adımlar attı, tüm tutulma ve kavuşumlarda da sorumluluklarını çalışkanlıkla yerine getirdi.

16 Ocak saat 20:30 itibariyle artık bütün bunları deneyimledikten sonra bağımsızlığını ilan ediyor zihin 3 Şubat 2020’ye kadar… Fikirlerimizde, iletişim ve ifademizde geleneklerin dışına, özgün olana ve belki de zamanın ötesine, daha da uca gidersem ütopyaya doğru bizi çağırıyor. Somut alt yapıyı kurduk şimdi beyin fırtınası zamanı diyebiliriz bir nevi.

  • Hızlı, sabırsız ve heyecanlı zihnimiz mantık ve rasyonellik hizasında geleneklere çok tutunan fikirlere karşı durma eğiliminde artık.
  • Yeni keşifler, özgün buluşlar, modern, teknolojik, uzaysal bilgiler geçit yapacak önümüzden, aklımızdan.
  • Sıra dışı, olağanın dışı, modern çağa dair iletişimler, konuşmalar, fikirler ve haberlere şahitlik edebiliriz.
  • Dijital, teknolojik fikirler üretmek ve bu tarz iletişim mecralarını etkin kullanmak için de uygun zamanlardayız.
  • Özgün fikirlerin dönemi aynı zamanda demiştik, işimize yarar şekilde değerlendirmek bizim elimizde.
  • Ekip çalışmaları, kitlesel iletişim ve zihinsel faaliyetlerin yoğunlaşacağı bir dönem olacak.
  • Aktivizm ve sosyal sorumluluk projelerinde fikirsel çalışmaları deneyimleyeceğiz. Bireyselliğimizi, idealizmimizi “toplumsal iyiliğe, bütünün faydasına nasıl dönüştürebiliriz”e kafamızı çalıştıracağız.

Aman dikkat:

  • Özgün olacağız derken muhalif durumuna düşmeyelim.
  • İllaki ultra değişik fikir alternatifleri çıkaracağız diye de zorlamaca işlerle fazla vakit kaybetmeyelim.
  • Süper alternatif fikirler üretirken marjinallik yapıştırması yersek de üzülmeyelim…

Gökyüzündeki toprak kokusunu Venüs Balık burcuna geçerek biraz yumuşattı, şimdi zihin-iletişim-muhakeme temsilcisi Merkür Kova burcuna geçerek olaya hava katıyor. Yaratıcılığın, hatta artık modern yaratıcılığın tadını çıkaralım.

Mitolojide Merkür Kim?

Hermes | Merkür

Merkür (Yunan Mitolojisinde Hermes, Roma mitolojisinde Merkür) mitolojik açıdan yazı ve haberleşme tanrısı, hatta tanrıların elçisi olarak geçer. Aynı zamanda ulaşım ve ticaretin de tanrısıdır.

Mitoloji Sözlüğünden alıntılayarak aktarayım: Hermes, Titanlar soyundan Atlas’la Pleione’nin kızı Maia’nın Zeus’la birleşmesinden doğmuştur. Tanrıların ve özellikle Zeus’un habercisi olarak görev alan Hermes, Olympos tanrılarının en renkli ve özgün kişilerinden biridir.

Oğullarının en sivri akıllısı, en kurnaz ve en canlısı olan Hermes’i Zeus kendine ulak olarak seçer. Bundan böyle bütün buyruklarını tanrılara da, insanlara da Hermes aracılığıyla ulaştıracaktır.

Ölülerin ruhlarını Hades’e götürmek de Hermes’in görevi olacaktır. Bu görevde Hermes’e Psykhopompos, yani ruhlar kılavuzu adı verilir.

Hermes hırsızların olduğu kadar, tüccarların da koruyucusudur, ama asıl yararı yolculara dokunur: Yollara dikilen Hermes heykelleri -ki bunlar bir tanrı büstü ve phallos simgesini taşıyan yuvarlak kaidelerdi- çok kutsal sayılan ilkçağın kilometre taşlarıdır.

Kaynak: Azra Erhat, Mitoloji Sözlüğü, Hermes, Remzi Kitabevi, 1972, s.148-149

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla