DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Ayyy Dolunayyy…

dolunay, full moon

Dolunay, bir önceki yeni ayda ekilen tohumun büyümesinin tamamlanmasıdır. Tamamlanma, sonlanma, netleştirme, aydınlanma ve ayma zamanı. Bu ay döngüsü sürecinde yapılan çalışmaların sonuçlarının ise hasat zamanı.

Ay ile Güneş Yeni Ay’da tek bir kapsülde el ele çalışırlarken, Dolunay’da iki ayrı kapsülde kutuplaşarak tam karşı karşıya geliyorlar. Kutuplaşmış olmalarına rağmen objektifler, çünkü birbirlerinin fikirlerini görebiliyorlar şimdi. Biz de bulunduğumuz konum itibariyle bir anlamda terazinin iki kefesini de görüp tartarak yönümüzü tayin edebiliyoruz böylece.

Ay ve Güneş’in hangi burçta ve konumda yerleştiği, yanı sıra güneş sistemi içerisinde dünyaya göre diğer gezegenlerle nasıl etkileşimde olduğu dolunayın temasını bize anlatır.

Ay, yerleşimi itibariyle “ben” ile ilgili konuları, Güneş ise “biz” konularını karşılıklı koyuyorlar terazinin kefelerine dolunayda. Ben ve biz arasında gel-git, ikilem, kararsızlık, gerilimde denge kurmaya çalışacağız yine.


9 Şubat saat 10:33’te Ay Aslan Burcunda, Güneş ise Kova Burcunda karşı karşıya iken uyandık Pazar sabahına. İçimizde yatan aslan 14 gün boyunca bize neler getirecek acaba?

Ay Aslan burcunda ve bu dolunayda ve Aslan Ay’ı kendi evinde ağırlıyor.. Gençlerle, çocuklarla, ilişkilerde, keyif, eğlence ve hazlar adına yaratıcılık, eğlence, bir nevi lale devri. Ruhumuzda spotlar açık, hobilerimize enerjimiz var. Kendimize güvenimiz, gücümüz ve cesaretimiz var bu konularda. Biraz gösterişe kaçabiliriz elbette eğlenelim, motivasyonumuzu üst notaya çıkaralım derken. Gelecek planlarımıza dair yaratıcılığımıza, organizasyonlara enerjimiz de tamam. Aslında Güneş’in gücünü elinde tutuyor gibi bir ruh halinde, Güneş ise Kova Burcunda çok da rahat değil aslında. Bu dolunayda en temel gerginlik birey olma ile ego arasında gel-gitler, bireyselliği toplumsal faydaya çevirmede ego sapmalarına düşme ikilemleri. 23 Şubat’taki Yeni Ay’a kadar bu enerjilerle devam bakalım.

Bu dolunayda bize ne gibi mesajlar var?

 • Yaratıcılıkla ilgili işlerde projelerimizi netleştirebilir, başladıysak tamamlayabiliriz. Eğer işimiz yaratıcılık tabanlı bir iş ise bu dolunay bize olumlu destekler verebilir. Koşturmacalı, özgüvenli, enerjimizi-ateşimizi yaymalı günler.
 • 1 haftadan kısa seyahatler yapabilir, keyifli zamanlar yaşayıp bu süreci hobilerimiz için de değerlendirebiliriz .
 • Sahne sanatları, tiyatro-müzikal-konserlere bolca ve keyifle gidebiliriz.
 • Sanat arenasında bazı projelerin tamamlanması ve spotlara çıkmasını gözleyebiliriz. Galalar, sergiler, izleyici önüne çıkma için değerlendirilebilir bu dönem.
 • İkili ilişkilerde ilerleme, kalp çarpmaları mümkün. İlişkilerde tutku ön plana çıkabilir, yalnız kıskançlıklara kapılmamakta fayda var.
 • İçimizdeki kral-kraliçe tahtta. Birçok projeyi tamamlama-sonlandırma-spotlara çıkarma konusunda ışığımız bol bu dolunayda.
 • Çocuklarla, gençlerle ilgili yarım kalan konuların tamamlanması da söz konusu.

Bu dolunayın dikkatleri:

 • Maddi açıdan fazla açılmamakta fayda var, risk almaya yatkınlığımız biraz yüksek çünkü.
 • Fazlaca gurur, kibirlenme, aşırı keyfe düşme riskimiz var.
 • İlişkilerde gurura, kibire, ben-merkezciliğe yenik düşmeyelim.

Sağlık adına dikkatler:

 • Kalbimizi çok yormasak…
 • Olası sinirsel gerilimlere dikkat etsek…
 • Tansiyon dertleri, çarpıntılar olası. Kalbimizi yoracak aktivite, spor vb. şeyleri abartmadan yapsak…

Ay’ın temel gereksinimi duygularını ifade edip dünyaya göstermek. Ay’ın Aslan burcunda olması ile temel gereksinimimizin notası diğer insanlar üzerinde güçlü bir etki bırakma, amirlik taslayıp yaptığımız her aksiyonda önde olma gibi bilinç dışı refleksler gelişebilir. Gücümüzü yaratıcılığa evirip kibiri devirmek mevzuu aklımızda dursun..

Sevgilerle…

Bir önceki Yeni Ay ile ilgili yazımı tekrar okumak isterseniz:

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla