DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

üretiyorum…çalışıyorum…iyileşiyorum…

full moon, dolunay

Günler günleri kovaladı ve yine bir dolunay zamanına ulaştık. 27 Şubat saat 11:17′de, Güneş’in ışığını olduğu gibi dünyaya bir spot gibi yansıtan Ay 08° 57’ Başak Burcunda, Güneş ise tam karşısında aynı derece Balık Burcundayken gerçekleşiyor bu dolunay ve 14 gün boyunca bize “Başak Dolunayı” üst başlığında enerjilerini emanet ediyor.

Dolunay An Haritası | 27 Şubat 2021

14 gün önce başlattığımız işlerimizi, attığımız tohumların sonuçlarını da altığımız Dolunay dönemleri bir tamamlanma, netleşme, karanlıkta kalmış konuları bütün aydınlığıyla görebilme enerjilerini bu kez Başak burcunda sunuyor hayatlarımıza. Başak burcunun yöneticisi hızlı Joe Merkür🙂 Aklın-fikrin, zihnin ve muhakemenin, her tür (yazılı-sözlü) iletişimin, haberleşmenin sorumlusu Merkür. Dolunay An Haritasının yükselen burcu olan İkizler’in de yöneticisi yine Merkür olunca bu dolunayın en önemli gündemine kesinlikle oturmayı hak ediyor. Kova Burcunda ilerleyen, henüz bir retro sürecini tamamlamış, eski defterlerden yeni kafayı kaldırmış olan Merkür peki ne gibi konuları bu Dolunay’da gündeme alabilir:

 • Merkür, Kova Burcuna ilk giriş yaptığı 8 Ocak 2021’de gökyüzünün büyüteçi Jüpiter ve başöğretmeni Satürn ile kol kola idi, şimdi olduğu gibi. Ocak ayı itibariyle eğitim, iletişim, medya alanında gündemimize getirdiği kitlesel konular, itirazlar malumumuz. Özellikle Kova Burcuna geçtiği anda Merkür’ün bulunduğu alanı da düşününce akademik alanda bu kolektif etkilerin öne çıkması, uluslararası alanda duyulur, görünür olması, yanı sıra inanç-felsefe alanlarını da kapsaması, öğrencilerin sorunlar yaşaması dikkate değer ve bu temalar bu Dolunay’da da güncelliğini koruyor. Yanı sıra eğitim, öğretim, okulları kapsayan konularda bir takım yeni düzenlemeler gündeme gelebilir.
 • Kova Burcu alternatif yolların, sıra dışı yaklaşımların, bağımsızlığın da temsilcisi olduğundan gerek ana akım gerek sosyal medya da yaratıcı iletişimlere, farklı sosyal medya platformlarında ideolojilerin, özgürlükçü düşüncelerin ve muhalif görüşlerin de konuşulduğuna şahitlik ettik. Örneğin uluslararası bir platform olan Clubhouse girdi hayatımıza bir haber alma ve ifade etme ortamı olarak… Buradan diyebiliriz ki bu yeni medya alanları ile bazı konular yine gündemimizde olacak bu Dolunay’da ve dahil özgürlükçü, yerine göre muhalif, ideolojik iletişim ve reform yaklaşımları. Sadece uluslararası ve akademik alanda değil yanı sıra iş dünyası, otorite figürlerinin de gündemine yoğun bir giriş yapacak. Yanı sıra ekip çalışması odaklı bilimsel çalışmalarda, kurumsal çalışmalarda bazı tamamlanmalar, netleşmeler, sonuç paylaşımları söz konusu olabilir.
 • Özellikle bu Dolunay’da pozitif sosyal reform teması olan bir sabit yıldızdan da etki alan Merkür, bazı kolektif iletişim-fikir-haberlerin sosyal reforma katkılarının da altını çiziyor.

Başak Burcu dendiği anda hemen aklıma emek verme, hizmet etme ve analitik, metodik çalışma gelir benim. Bütün bunları titizlikle, olabildiğince objektif, detay detay ve mükemmele odaklı yapmaya çalışır, hatta yapar Başak. Ev-ofisle ilgili konularda gerektiğinde elinde sarı bezle çekmece dolap girişen, işle ilgili konularda o konuyu tamamlamadan masadan kalkmayan biri gelir gözümün önüne. Bazen sağlık hizmetlerinde iyileştirici bir şifa dağıtandır, bazen en ince detay hesabı kaçırmayan muhasebeci, bazen de hasat peşinde üretken çiftçi. Hepsinin ortak teması olan emek, hizmet ve çalışkanlık bu Dolunay’ın ve 14 günlük sürecinin de enerjisi. Demek ki iyileşmek, iyileştirmek için verimli bir biçimde çalışacağız… Hayatımızda bir düzen rüzgarı esecek net.

Güneş Balık Burcunda olduğundan Dolunay’ın gel-git noktası sezgiler/hayaller ve gerçeklik arasında. En doğru kullanımı ise sezgilerin, hayal gücünün ve içsel zenginliğin iyileştirici temalara dönüştürülmesi. Bunu da yazarak, çizerek, eğitimlerle sağlayabiliriz. Bu mesajı gönül rahatlığıyla cebimize atabiliriz.

Balık Burcu aynı zamanda sanatsal yaratıcılığı, güçlü bir ilhamı da işaret ettiğinden bu alanda bazı somut çalımalar da hayatımızın gündeminde olabilecektir. Ses terapisi, sanatla terapi vesaire gibi metodlar da belki daha sık duyacağımız alternatifler olarak ajandamıza girebilir bu süreçte.

Güneş’in bulunduğu Balık ve Ay’ın seyahat ettiği Başak burçları değişken nitelikte olduklarından zaman zaman dağılacağımızı da söyleyebiliriz önümüzdeki günlerde, bazen detaylarda bazen hayaller ve hayal kırıklıklarında…

Bir Başakmışcasına sıralayayım bu Dolunay temalarını o zaman:)

 • Çok çalışacağız, zaman zaman dağılmalı olabilir:) Dozunda analizle, verimli biçimde ve eleştirel tonumuzu abartmadan çalışarak hayallerimize ulaşabiliriz.
 • Hayaller ve gerçekler arasında gel-git yaşayabiliriz. Somut konulara odaklanırken yaratıcılığımızı konunun içine dahil edebilmek en güzel kullanımı olacaktır bu enerjinin.
 • Kolektif hayallerin somuta, kağıda dökülmesi mümkün. Bireysel olarak ise geleceğe dönük hayallerimizi planlayıp somutlaştırma adına adımlar atabiliriz. Gölge yanı ise işe yaramayan planlar içinde dönmek olabilir.
 • Fazla somut gerçeklikte, maddi ayrıntılarda yaşayıp sezgileri ve hayalleri görmezden gelebiliriz. Diğer yandan soyutlamalarda kaybolabiliriz de.
 • Pek bir becerikli, hamarat enerji hakim; elimizden her iş gelebilir, gökyüzü de bunu destekliyor. Düzen gerektiren ertelediğimiz işler de varsa tamamlamak tam sırası olabilir.
 • Zeki, hesaplı, kurnaz ve detaycılıkla iş bitiriyoruz. Zaman zaman önceliklerimiz karışabilir, yaptıklarımız ile ideallerimiz arasında bocalayabiliriz.
 • Bireysellik ve kutu dışı, özgün düşünce ve yaklaşımlar öne çıkıyor.
 • Bilgi önemli bu süreçte, her tür iletişim kanalı bize hizmet edecek. Bu esnada asparagas haberlere dikkat.
 • Çok fazla geleceğe odaklanıp günü kaçırmak riskimiz olabilir.
 • Sanat, sağlık sistemleri, mimarlık, mühendislik, finans alanları spot altına girebilir, bu alanlarda çokça habere, bilgiye ve ticari iletişimlere denk gelebiliriz. Yönetici Merkür’ün konumu gereği eğitim-öğretim konuları da gündemde.
 • Değişken burçlar mevsim sonudur artık; bu vesileyle sonlandırmak, sonuçlandırmak, tamamlamak istediklerimizi yapabilmek için de değerlendirebileceğimiz verimli bir Dolunay…
 • Sindirim sistemini temsil eden Başak Burcu özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz mesajını da veriyor bize.
 • Büyüteç Jüpiter, Ay düğümleri ile tatlı bir transit görünüm sergiliyor ek olarak. Bu da sosyalliği besleyebilir bu süreçte. Yanı sıra hayat yolculuğumuzda nereye odaklanalım, neleri çoğaltalım, neleri bırakalım? Bu sorular ışığında yeni yolların büyüteçimize takılmasına destek verebilir bu etkileşim.

İyiliklerle gelsin…

Sevgiyle…

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Brady’s Book of Fixed Stars, Bernadette Brady. Ekim 1999.
 3. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 4. AstroGold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla