2021 GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Farklıların, Farklılıkların Birliği

Yeni Ay, together

28 Ocak tarihinde Dolunay fazında “siz hepiniz, ben tek” diyen Ay da Kova Burcu saflarında artık:) Karşıdan baktığı ittifakın yanına katılan Ay ile birlikte Yeni Ay sürecinde gökyüzüne Kova Burcu imzasını atıyor. 2020 yılını kapatırken yazmıştım “masada herkese yer var” diye. İşte bu Yeni Ay ile başlıyoruz masayı donatmaya…

new moon, yeniay
Yeni Ay An Haritası | 11 Şubat 2021

Ay ile Güneş, 11 Şubat 2021, saat 21:05’te, 23° Kova Burcunda buluşuyorlar. 14 gün boyunca sürecek bu Yeni Ay enerjisinde neredeyse yok yok. Mars hariç tüm klasik gezegenlerin Kova Burcunda olduğu bir Yeni Ay dönemi. Mücadeleci Mars ise bu ittifakı kendi köşesinden zorlayarak dahil olacak resme.

Her bir gezegen, farklı temalarını, aynı şemsiye altında birleştiriyorlar tıpkı Kova Burcunun mottosunda olduğu gibi: Farklıların ve hatta Farklılıkların Birliği. Birlikte ulaşılan hedeflerin altını çizen Kova Burcu bunu işaret ederken yaşam enerjisi Güneş, duyguların gurusu Ay, bu Yeni Ay’da haberci Merkür, büyüteç Jüpiter, güzeller güzeli Venüs ve başöğretmen Satürn’ü de yanlarına alıyorlar. Ekip çalışması ve takım olmak, birlikten doğan güçler ve sosyal aktivizmlerin de temsilcisi Kova Burcu bu sayede şahane bir görev paylaşımı yapıyor aslında güneş sistemi takımı içinde. Bu takım çalışmasından ortaya ne çıkar bakalım:

 • Zodyak mahallesinin marjinali Kova Burcu ortaya orijinal, sıra dışı ve hatta akıl ötesi fikir ve projeleri gündeme getirir.
 • Sorunlara veya konu ve gündemlere, özellikle ilişki, aşk, çocuklar-gençler, hobiler, bizi eğlendiren konular, bağımlılıklar, yaşam motivasyonu alanında yeni alternatifler üretmek adına müthiş bir enerji desteği veriyor bu ittifak. Çok boyutlu bakış fırsatı üstelik. Hem geriye dönük analiz, yanı sıra finansal alternatiflerin çeşitlendirilmesi, hem de sistematize edilebilmesini besleyen bir Yeni Ay enerjisi.
 • Artık çürümüş olduğunu düşündüğümüz klasikleşen sistemlerin ve tabuların bu süreçte yeniden gözden geçirilmesi, yeniden biçimlendirilmesi yani “re-form” kaçınılmaz olur.
 • Teknolojik keşifler söz konusu olabilir.
 • Ütopya mı demiştik:) Du’bakalım… Gelişmeleri merakla izleyelim sanki…
 • Uzaya, kozmosa dair gelişmeler, keşifleri çokça dinleyip, izleyebiliriz. Nitekim bugün kızıl gezegen Mars’a Çinliler ulaştı:) Şöyle bir ürün yerleştirme yapayım: Çin’in astroloji haritasında hem yükselen, hem Ay Kova Burcunda… Ayrıca NASA 18 Şubat tarihinde Mars’a Perseverance rover indiriyor:) Canlı canlı da izleyeceğiz, ben saatimi ayarladım:)
 • Devrim niteliğinde keşif ve icatlar duyabiliriz belki.
 • Dijital mecralar ön planda, sosyal medya platformları hareketli. E zaten bir süredir oralarda, odalarda yaşıyoruz, gündüzümüz gecemiz ve gözümüzün feri birbirine geçti geçiyor…
 • İdealler doğrultusunda birlikte hareket etme önem kazanır ve öne çıkar. Otoriteye karşı halkın ve bireyin değerinin öne çıkması, çıkarılması ve buna dönük kolektif hamleler, sivil toplum kuruluşlarının hareketliliği mümkündür. Kurallar sorgulanır, mantıksız kurallara ise “hayır” diyebilme vaktidir bu yeni enerji ile.
 • Kurnaz, hızlı, haberci Merkür retro olmasa, kitlelere hitap eden lansmanları gerçekleştirmek için güzel bir zaman olabilirdi; yine de hazırlıklarımızı sistemli biçimde yeniden gözden geçirmek adına nefis bir fırsat olabilir.
 • Farklılıkların birliği ve hümanizm önemli, tekrar araya sıkıştırayım:)
 • Bireysel özgürlük ve özgünlüklerden bir sistem olabileceği vurgusu, demokrasi söylemlerinin üst başlığa oturması kaçınılmaz olur.
 • Bazı hukuki davaların bu süreçte olumlu, farklı ya da belki gelecekte emsal olabilecek biçimde sonuçlanması da mümkün olabilir.
 • Ay ile Venüs’ün bir sabit yıldız olan Mirzam ile olan kontağı ise “söyleyecek sözlerim var” enerjisini ekliyor. Bireysel seviyede, dahil olduğumuz gruplarda veya halk seviyesinde söyleyecek bir şeyimiz olduğu anlamını taşıyor bu sabit yıldız. Dünyaya kendimizi duyurmak (biraz iddialı oldu, pardon), duyuru yapmak veya düşündüğümüzü söylemek arzusuna sahip olabiliriz bu süreçte.

Yeni Ay an haritasında Yükselen Terazi Burcu ortaklıkların, diplomasinin, sosyal/özel/uluslararası ilişki ve işbirliklerinin altını çizerken, ek olarak yöneticisi Venüs ve yücelim yöneticisi Satürn‘ü de işaret ediyor. Aynı zamanda Kova Burcunun da yöneticisi olan Satürn’ün sistemlerin, zorların, sınavların ve aynı zamanda da teknolojinin gezegeni olduğunu bilerek bu Yeni Ay ile yeni bir takım teknolojik, dijital açılımlar üzerine çalışmaların hız kazanacağını, ancak bazı sistem karmaşalarına da hazırlıklı olmak gerekliliğini düşünebiliriz.

Bu Yeni Ay’ın gölge yanları ise en temelde sabit fikirlilik olacaktır. Aynı zamanda, tepkisel ve saldırgan algılanmamak için idealize ettiğimiz başkaldırıyı, ortak hedefe doğru ilerlemeyi yanlış zamanda, yanlış mekanda, yanlış konuda ve yanlış insanlarla beraber gerçekleştirmemeye dikkat etmek de önemli haliyle…

Ay, Güneş’le birleştiği ve dolayısıyla ışığını yansıtamadığı için henüz ışığını yeryüzüne gösteremeyen Ay nedeniyle her ne kadar yeni enerji, yeni tohumlar, yeni başlangıçlar enerjisini telaffuz etsek de içimizde canlılığın ve yaşam gücünün azaldığını hissedebilir, derin bir sessizlik ihtiyacı duyabiliriz. Derinleşme ve yeni tohumlara atma adına bir sessizleşme diyelim biz buna… Birkaç güne sessizliğin esamesi kalmaz onun da garantisi var:) Şöyle ki bu Yeni Ay’da inci kolye gibi dizilmiş olan gezegenlere en önemli zorlayıcı etkiyi Uranüs yapıyor. Değişimlerin, kaosun, beklenmediklerin gezegeni Uranüs bu Yeni Ay’a sürprizleri mutlaka ekleyecek, hem de zorlaya zorlaya. Değişimin kaçınılmaz olduğunu hissedeceğiz, aslında hissediyoruz da zaten. Şubat ayı bu anlamda oldukça önemli bir ay.

Bu Yeni Ay sürecinde bazı önemli transitler de gerçekleşecek:

 • Jüpiter ile Venüs kavuşumu11 Şubat 17:59 – İlişkilerde coşku, şans, bolluk ve bereket. Finansal yatırımlarda, ortaklık girişimlerinde ve iş birliklerinde başarı günleri. Ohhh etkisi, ancak aşırı iyimserlik tuzağına da dikkat.
 • Retro Merkür ile Venüs kavuşumu13 Şubat 10:47 – Malum 14 Şubat sevgililer günü diye anılıyor, bir gün önceden telefon rehberleri gözden geçirilecek zaar:)
 • Retro Merkür ile Jüpiter kavuşumu15 Şubat 00:39 – Zihinsel yargılar, fikirler, mantık tavan…Üzerinde yoğunlaştığımız, karar almak istediğimiz konulara geriye dönük yoğunlaşmak için mükemmel destek. Yazmak, çizmek, okumak, öğrenmek için fırsat ayağımıza geldi:) Yine aşırı iyimserlik bizi ağına düşürebilir.
 • Satürn ile Uranüs karesi 17 Şubat 22:08 – Çok önemli… Bu transitin zaten uzun süredir etkisi altındayız. Yıla damgasını vuran bir transit aynı zamanda. Sistemlerin bozulması, kaos ve sistemlerin artık değişim zamanını işaret ediyor. Uzun yazacağım…
 • Venüs ile Mars karesi20 Şubat 02:03 – Çok muhabbet, tez ayrılık mı getiriyor acaba. Öyle gibi sanki:/

Yeni enerjilerin, yeni başlangıçların, kutu dışında düşünebilmenin, olumlu değişim ve farklılaşmanın, farklılıklarla birlikte hareket edebilmenin bizi güçlü kıldığı bir zaman olması dileğimle…

Sevgiyle…

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Brady’s Book of Fixed Stars, Bernadette Brady. Ekim 1999.
 3. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 4. AstroGold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla