GÜNCEL YAZILAR

Derinlere Fısıldayan Ay

(English below)

Yeni Ay, astronomik tanımı ile Ay’ın ilk evresi. Dünyadan baktığımızda Ay ile Güneş aynı boylama sahiptir ve Ay’ın bizim gördüğümüz yüzü güneşten ışık alamadığı için karanlık görünür, daha doğrusu görünmez.  Yeni Ay bu henüz görünmez özelliği ile kendini dünyadan gizlerken astrolojik olarak da bize yeni enerjilerin tohumlarının atılmasını işaret eder.

Yeni Ay’da Güneş ve Ay, dünyaya göre bütünleşik ve aynı burçta yer alır. Astrolojik bakışla Ay dişi enerji-anne, Güneş eril enerji-baba… Dişil ve eril enerjilerin bir araya gelmesi ile yeni bir tohum atılıyor Yeni Ay zamanlarında ve biz 14 gün boyunca bu tohumun yeşermesini ve gelişmesini deneyimliyoruz.

28 Ekim saat 06:38’de gerçekleşen Yeni Ay bu kez Akrep burcunda. Duyguların, iç dünyamızın gezegeni Ay’ın Akrep burcunda çok huzurlu olmadığını belirtelim. İki ipi birbirine bağlayıp Akrep burcu temalarının tohumlanması diyebiliriz bu Yeni Ay için.

Yani tutkuyla, şehvetle, gizemle, zekice, derin analizlerle, yıkıp yeniden yapmakla, güçsüzlüğümüzü gizleyerek laboratuvardaki kimyager, sahadaki araştırmacı gazeteci, arka sokaklardaki casus gibi atıyoruz tohumları.

Akrep Burcunun yöneticisi Mars ise Terazi burcunda henüz; birkaç varta daha atlatıp 19 Kasım’da bir ohhh çekecek. Savaş Tanrısı Mars, uzlaşmacı-iletişimci-diplomat Terazi burcunda pek mutlu değil… Tam Yeni Ay zamanında ise kör noktada. Bazı korkularımızı, kaygılarımızı, kendi içimize dönüp çekmecede tuttuğumuz neden-sonuç analizlerimizi yapmaya yönelmek iyi olabilir yeni bir hareket olarak:)

Güneş sisteminin tüm üyeleri arasında gerçekleşecek etkileşimleri de ekleyerek ilerlersek, ilk çengel çalışmadığımız ya da beklemediğimiz yerden, derhal ve sürpriz şekilde maddi gerginlikler, güven ikilemleri, parasal çekişmeler ile karşımıza çıkabilir. Sonra birkaç güne kalmadan akıl-iletişim-ifade gezegeni Merkür de Akrep burcunda önce durağan pozisyona sonra da retro harekete geçiyor. Ucu açık kalmış, tamamlanma bekleyen temaları yeniden önümüze alıp derinlemesine irdeleyip değerlendirmek için iyi bir sebep daha.

Kuşkuyla, sorgulayarak, tutkuyla ancak temkinle, sabırla… Ben bu Yeni Ay’da Akrep’in çekici gücünü, cazibeli enerjisini diliyor ve hepimizi derin sularda inci tanesi aramaya davet ediyorum.

Moon Whispering Deep

New Moon, the first phase of the moon in its astronomical definition. Looking from Earth, the Moon and the Sun have the same longitude, and the face of the Moon that we see appears dark because it cannot receive light from the Sun, rather it is invisible.

As the new moon hides itself from the Earth with this yet invisible feature, astrologically it also signals to us the seeds of new energies being laid. In the New Moon, The Sun and the Moon are integrated according to the Earth and are located in the same horoscope. The astrological view of the Moon female energy-mother, Sun masculine energy-father… A new seed is laid by the combination of feminine and masculine energies in the New Moon time and we experience the growth and development of this seed for 14 days.

The New Moon on October 28 at 06:38 is in Scorpio. The Moon is very peaceful in Scorpio. Tieing Scorpio with the new energies, we can talk of taking passion, lust, mystery, brilliance, deep analysis, destruction and reconstruction, hiding our weakness under our arms, and we cast the seeds like chemists in the lab, investigative journalists in the field, spies in the back alleys.

Mars, the ruler of Scorpio, is yet to be in Libra; he will face a few more challenges and shoot the relief after November 19th. Mars, The God of War, is not very happy in the sign of negotiating-communicative- diplomat Libra… He is in a blind spot at the time of the New Moon. This might be a fruitful period to face some of our fears, anxieties, make our cause-and-effect analyses, that we keep in our drawers.

If we review the interactions of all members of the solar system, the first hook may come with immediate and surprising financial tensions, trust dilemmas, and monetary wrangling from where we did not study or expect yet. Then after a few days, Mercury the symbol of mind-communication-expression is first stationary, then in Retrograde motion in Scorpio. Another good reason to re-open pending themes and examine them in depth.

In this new moon, I wish the enchantment power, the tempting energy of Scorpio, and would like to invite us all to search for a pearl in the deep water.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla