Merkür Retro Süreci 31 Ekim saat 18:41’de başlayıp 20 Kasım saat 22:12’ye kadar devam edecek. Öncesi ve sonrası durağan olarak adlandırılan dönem de dahil 2019 yılının son Merkür retrosuna hazır mıyız?

Retro sözcüğü aklımıza ilk olarak “yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz” tanımını getirir, akademik-teknik yaklaşım ile de “genel olarak meydana gelmiş olayların gerisine, geçmişine bakmayı” ve/veya “bakış açısını tersten çalıştırıp geriye dönük verileri değerlendirmeyi“, sosyal anlamda “emekli olma, inzivaya çekilmeyi“, “nostaljiyi” genel çatı tanım olarak da “geri dönüşü“…

İşte aklın, iletişimin, muhakeme ve ifadenin sembolü Merkür, retroda bu konularda aksama ve kazalara sebep olacağı gibi, bizi geriye dönüp tozlu raflara kaldırdığımız mevzuları masamızın üzerine yerleştirmeye ve sonuçlandırmaya da davet eder. Ne “tesadüf”tür ki üzerine odaklanmayı ertelediğimiz, kaçındığımız konular da aniden yüzünü gösteriverir.

Merkür retro sürecini Akrep Burcu’nda deneyimleyeceğimiz için temaların derinlerle, tutkularımızla, gizemli mevzularla, dönüşümümüze hizmet edecek konularla ilgili olacağını biliyoruz. Yer altı faaliyetlerini, sinsi gündemleri de ima eden Akrep eşliğinde kapatmadığımız bazı hesaplar varsa onlar da önümüze geri dönüş yapabilirler. “İntikam soğuk yenen yemektir” tuzağına düşmeden dikkatle, risklerden olabildiğince uzak kalarak ve sabırla bu süreci tecrübe etmek daha iyi olur. Akrep Burcunun yöneticisi Mars Terazi burcunda uzlaşma, diplomasi, iletişim mücadelesi verirken retro kazalarından etkilenmesi kaçınılmaz. 19 Kasım’da Mars Akrep burcuna ve peşi sıra Merkür normal seyrine geçtiğinde daha etkili paslaşacaklar.

Merkür Başak ve İkizler burcunun yönetici gezegenidir. Bu da bu süreçte öğrenmekle, bilgi paylaşımı ile, dedikodularla, ifşalarla, iletişim kazalarıyla veya çok ve titizlikle çalışmakla, şifalanmaya dair bir gündemin altını çizer. Gökyüzündeki yerleşimler ışığında dışarıdan gelebilecek etkilerden daha çok kendi içimizde, derinlerimizde yaşayacağız bu retro sürecini gibi. Bu periyodu iyisi mi yazmayı, okumayı, araştırmayı, çalışıp emek vermeyi, öğrenmeyi ertelediğimiz şeyleri gündemimize geri çağırarak geçirelim. Yazacaksak mesela tamamlamak için fırsat zaman, ancak yayınlama işini retro sonrasına bırakmak nefis fikir olur (9-10 Aralık ve sonrası gibi). Merkür retronun böylesi verimli rüzgarını kullanabilirsek ne şans…

Her Merkür retroda olası iletişim kazalarını, oluşabilecek teknik arıza ve aksaklıkları aklımızdan çıkarmadan bilgisayar-telefon-ses/görüntü sistemleri vb. teknolojik cihazlarda yedeklemelerin sağlamasını alıp, e-posta-mesaj yazarken 18639 kere okuyup, sunum-konuşma yapmamız gerektiğinde de sıkı provalarla yola çıkmak, sosyal iletişimlerimizde söylediklerimizi tartarak aktarmak yine önemli olacak.

31 Ekim-9 Kasım, 2019
 • Geçmiş aşklar, flörtler geri dönüş yoklamasında bulunabilirler.
 • Aşkla, sevgiliyle kapanmamış eski defterler varsa yeniden açılabilir. Buyurunuz, kapatalım mesela.
 • Çocukluk, gençlik arkadaşları ile buluşma dönemleri. Sosyal medyada bolca “alumni” fotoğraflarını beğenebiliriz bu günlerde.
 • Çocuklar ve gençlerle, onların eğitimleri ile ilgili konular yeniden gündemimize gelebilir.
 • Tüm bunlarla ilgili hafiyelik yapmak icap ederse ya da araştırma gerektiren konular gelişirse bu dönemde , kendimizi dizginleyemeyebiliriz:)
 • Yine sosyal medyada bol bol nostaljik, çocukluk-gençlik fotoğrafları, anıları görüp paylaşabiliriz.
 • Yaratıcılıkla, hobilerle ilgili üzerine çalışmamız gereken, askıda kalan konular varsa onları tamamlamak için değerlendirebiliriz bu retroyu.
 • Tütün vb. bağımlılık yapan şeyleri daha önce bıraktıysak bu dönemde başlamamaya gayret edelim.
 • Borsa, şans oyunları vb. gibi konularda da bazı aksilikler ihtimal dahilinde.
 • Kısa süreli tatillere çıkmayı planlamışsak, organizasyonumuzu, ulaşım ayrıntılarımızı defaten gözden geçirelim. Tabii sadece tatil değil her türlü yolculuk programımızda rötar, yetişememe ya da bilumum ulaşım sıkıntılarına karşı elimizden gelebilen önlemlerimizi alalım.
9-20 Kasım, 2019
 • Evimizde olası sıkıntılara, plan dışı tadilat, tesisat veya can sıkıcı tamiratlara, aksiliklere dikkat.
 • Atalarımız, babamız ile ilgili bazı geçmiş konular gündeme gelebilir.
 • Gayrimenkul işlerimizde bazı yarım kalmış konular yeniden açılabilir. Bu süreçte evimize, gayrimenkullere dair anlaşma, sözleşme, kontrat, imza gerektirebilecek işleri ajandamıza almamaya gayret edip, sonuçlandırmayı retro sonrasına takvimleyelim.
 • Geleceğimize yönelik planlarımızı içsel olarak değerlendirmek, kurgulamak için doğru bir zaman olmakla beraber bir anlaşma, sözleşmeye imza atmak için çok iyi bir zaman olmayacaktır, aklımızda dursun.

Söz konusu Merkür olunca neredeyse bir fasikül ve “şunu da yazalım, bu da olsun” içerikte bir yazı oluverdi, daha da yazılırdı… İlgisi olan veya olmayan çok kişinin en çok Merkür retrosu hakkında bir bilgisi olduğu düşüncesi yazıyı daha uzatmamak için motive edici bir neden… Bilgi ve Merkür ayrılmaz ikili ne de olsa… Keyifle okumalar umuduyla…

Astronomik Bakışla Merkür Retro

Merkür’ün Güneş etrafında eliptik hareketi

Merkür Güneş sisteminin en küçük ve Güneşe en yakın gezegeni. Güneş etrafında “eksantrik” olarak da tariflenen eliptik hareketini yapıyor. Bu eksantrik yörüngesini en iyi izah eden Einstein’ın görelilik teorisi. Astronomik olarak aslında Merkür geri gitmemektedir. Merkür bu eliptik yörüngesinde ilerlerken dünyadan yapılan gözlemle, değişen hızına ve mesafesine göre, durağan halde ve geriye hareket ediyormuş, sistemde diğer cisimlere göre ters yönlü bir hareketteymiş gibi izleniyor, aslen olan bu. Bir illüzyon diye de ifade ediliyor.

En en sade haliyle gözümüzde şöyle canlandıralım: Örneğin, yanyana kendilerine göre hızlarda yol alan 2 araç var, hadi birinde de biz olalım. Diğer araca göre hızlandığımızı ya da diğer aracın bize göre yavaşladığını düşünelim. İlk önce bu hız değişimini diğer araç durmuş gibi algılıyoruz. Sonrasında ise sanki diğer araç geriye doğru gidiyormuş gibi (fazlası için uzay-zaman bükülmesi, Einstein-izafiyet teorisi vb. üzerine makalelere ulaşabilirsiniz.)

Aslında bu gözlem olayı başka gezegenler için de geçerli. Sadece Merkür’e özgü olmayan bu gözlem, dünya zamanına göre 1 yıl içinde 3-4 kez (ortalama 3.8 ay arayla) gözlemlendiği için en sık Merkür’le telaffuz ediliyor. Ancak aşağıdaki gibi tüm gezegenlerin dünyadan gözlemlerinde belirli dönemlerde bu retrograd hareket izlenimini deneyimliyoruz.


Tablo kaynak: Wikipedia

Mitolojik Bakışla Merkür

Merkür (Yunan Mitolojisinde Hermes, Roma mitolojisinde Merkür) mitolojik açıdan yazı ve haberleşme tanrısı, hatta tanrıların elçisi olarak geçer. Aynı zamanda ulaşım ve ticaretin de tanrısıdır.

Mitoloji Sözlüğünden alıntılayarak aktarayım: Hermes, Titanlar soyundan Atlas’la Pleione’nin kızı Maia’nın Zeus’la birleşmesinden doğmuştur. Tanrıların ve özellikle Zeus’un habercisi olarak görev alan Hermes, Olympos tanrılarının en renkli ve özgün kişilerinden biridir.

Hermes | Merkür

Oğullarının en sivri akıllısı, en kurnaz ve en canlısı olan Hermes’i Zeus kendine ulak olarak seçer. Bundan böyle bütün buyruklarını tanrılara da, insanlara da Hermes aracılığıyla ulaştıracaktır.

Ölülerin ruhlarını Hades’e götürmek de Hermes’in görevi olacaktır. Bu görevde Hermes’e Psykhopompos, yani ruhlar kılavuzu adı verilir.

Hermes hırsızların olduğu kadar, tüccarların da koruyucusudur, ama asıl yararı yolculara dokunur: Yollara dikilen Hermes heykelleri -ki bunlar bir tanrı büstü ve phallos simgesini taşıyan yuvarlak kaidelerdi- çok kutsal sayılan ilkçağın kilometre taşlarıdır.

Kaynak: Azra Erhat, Mitoloji Sözlüğü, Hermes, Remzi Kitabevi, 1972, s.148-149

Astrolojik Bakışla Merkür

Merkür iletişim, rasyonel akıl, muhakeme, ifadenin sembolü demiştik. Temel olarak öğrenme, öğretme, konuşma, becerilerini gösterme ihtiyaçları üzerinde hareket eder. Sadece zihin değil, yazımız, mimiklerimiz, jestlerimiz, sesimiz, yorumlarımız gibi tüm zihin-iletişim-ifade konularının sembolüdür Merkür.

Olumlu olarak yaratıcı zihni, olumsuz olarak da zihni kurnazlığa kullanmayı, eleştirelliği, zaman zaman yüzeysel kalmayı, ya da öğrendiklerini süzmeden aktarırken de dedikoducu olarak algılanma riskini, dağılabilme durumunu kapsar.

Merkür zeki, kıvrak ve katettiği yol üzerinde karşılaştığı, keşfettiği ak veya kara ayırt etmeksizin öğrendiği bilgileri toplaya toplaya ilerleyen biri gibi de resmedilebilir. Tabii illa ki bu öğrendiklerini yayarak da yoluna devam edecektir.

Medya, her tür iletişim kanalı, haberleşme söz konusu olunca aynı zamanda elçiler, edebiyat, seyahatler, taşımacılık-ulaşım sistemleri, eğitim (ağırlıklı ilköğretim), çocuk ve gençler Merkür ile ilişkilendirilir.

Merkür Retro Süreci 31 Ekim saat 18:41’de başlayıp 20 Kasım saat 22:12’ye kadar devam edecek. Öncesi ve sonrası durağan olarak adlandırılan dönem de dahil 2019 yılının son Merkür retrosuna hazır mıyız?

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla