2021 GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Yeni Ay’a uyanmak…

sailing, pisces, balık, new moon

Ay ve Güneş 13:21’de 23°03’ Balık Burcunda buluştular 13 Mart 2021’de… Ay ve Güneş’in buluşmasına Neptün ve Venüs de eşlik ediyorlar.

Her Yeni Ay belki sonuçlarını bir sonraki Dolunay’da, yani 14 gün sonra, göreceğimiz ya da görmek istediğimiz konulara, sonuçlara, büyümelere dair attığımız tohumları, yeni enerji ve döngüyü anlatırken Ay henüz Güneş’ten almakta olduğu ışığı yerküreye yansıtmadığı için karanlıkta birkaç gün. O nedenle bu süreçte ektiklerimizi, yüklenmekte olan başlama enerjisini ve geleceğe dair planlarımızı Ay’ın Hilal fazına geçişiyle görmeye, göstermeye, uygulamaya, büyütmeye başlayabileceğiz…

Yeni Ay fazı da tıpkı Balzamik Faz gibi biraz kapanma, ağırlık, karanlıkta kalma hissi verebilir bize. Bu Yeni Ay’ın, Zodyakın 12. evinin sahibi olan Balık Burcunda gerçekleşmesi de durumu ayrıca besliyor. Balık Burcu, 1. evin, yükselen evinin, bizim “ben”, “”kimlik” evimizin de arka planı, kör noktası olduğu için de kendimize yönümüzü çevirmenin de altı çiziliyor bu Yeni Ay’da… Genel temalarıyla olumlu bir hava estiriyor bu Yeni Ay…

Yeni Ay An Haritası | 13 Mart 2021

Balık Burcunun sembolünde ilahi ile dünyevi olan arasında köprü vardır (♓️). Gerçeklik ile ilahi olan arasındaki barajlar açılıyor gibi şimdi sanki… Bu süreçte bütünleştirme, merhamet temaları önde, sezgilerimiz yüksek, duygularımız hassas, huzur ihtiyacı ve arayışımız, Venüs’ün etkisiyle değer duygumuz tavan. Herkesi kucaklayacak sevgimiz var, bu sevgimizi evrensele, kolektife açmaya da hevesimiz. Hayal gücümüz canlı ancak hayal kırıklıkları ile bırakma, vazgeçebilme haline de hazır olmamızda yarar var.

Neptün bir yandan bizi sise, belirsizliğin, zaman zaman kaybolmuşluk duygusunun anaforuna çekerken diğer yandan sisin içinde deniz feneri arayışımızı da yükseltiyor. Deniz fenerini bulmada bazen hayallerimizin, bazen rüyalarımızın, bazen sezgilerimizin pusulasını kullanabiliriz bu birkaç gün. Belki illüzyonlarımızdan kendi gerçeğimizi çekip çıkartmak, hedeflerimize hizmet edebilecek çıkarımlara erişebilmek bu Yeni Ay’ın yeni kazanımı olur. Unutmamak için not alalım mı?

Balık burcunun doğasında dualizm var. Dünyevi gerçekler ile sonsuzluk, ilahi olan, ruhsal olan arasında köprü olma sınavı da olabilir, zorlayıcı rutinden, somut mevzulardan bir süre izole olup kendimizi akışa, doğaya, sanata, yaratıcılığa emanet etmek için iyi bir fırsat da.

Ateş ve toprak elementi yoksunluğu enerjimizde düşüş, maddi ve somut değerlerden kopuşu da anlatıyor Yeni Ay an haritasında. Su elementinin tavan olması yoğun duygusallığı, subjektif kalma ve güdüselliği, hava elementi dengesi ise duygularımızla mantığı çalıştıracağımızı, duygu ve güdülerimizi ifade edebilmekte akıcı bir enerjiye sahip olabileceğimizi söylüyor.

Yeni Ay haritasına gözlerimi kısıp uzaktan bakarsam:) bazı etkilerin bizim irademize bağlı olduğunu da söyleyebilirim. Biz istersek ve çabalarsak yani… Aklımızda dursun…

Yeni Ay an haritasının Yükseleni Yengeç Burcu da yöneticilerinden Ay’ı daha da vurguluyor. Yükselen kaspında ise iki sabit yıldız var; biri Sirius. Çabamızla beklediğimizden fazla kazanacağımızı, küçük hamleler ile büyük sonuçlara ilerleyebileceğimizi ve küçük bir hareketin kolektif sembolü destekleyebileceğini, ayrıca dünyevi olan şeyleri kutsal hale, olağan/bilindik bir şeyi de karizmatik hale getirmeyi destekliyor. Ancak bazen ihtiyaçlarımızı kolektifin yararına feda etmemiz de mümkün. Toplumun yararı için vazgeçişlerimiz yani kısaca… Diğer sabit yıldız ise Canopus, NASA tarafından yön bulma amacıyla da kullanılan bu sabit yıldız bir nevi kılavuz denizci… Bu Yeni Ay yolculuğumuzda yeni yollar, ufuklar ve yöntemler bulabilme, planlar üretebilme, bilge temalarını destekliyor.

Şifalanma, farkına varma adına arkadan rüzgar dolduruyor yelkenlerimize bu Yeni Ay. Öğüt verecek bireylerden değilim, genelleme yapmaktan da pek haz etmem; her bireyin kendi ile konuşması, iyileşmesi, fark etmesi özgü ve özgün… Kimimiz meditasyonla, kimimiz anlatarak, kimimiz iyi niyetlerle, kimimiz duayla-ibadetle, kimimiz bilinçli farkındalık çalışmaları ile, kimimiz doğada yürüyerek, balık tutarak, kimimiz hiçle iyileşiyoruz… Her çabamız şifa olsun…

Kendime “tekrar” notum: Bugünler korkularımız, endişe ve kaygılarımızdan, gizli sandıklarımızın kapalı, sırlı, tozlu dehlizlerinden süzülen sisin içinde deniz fenerini arama zamanımız olabilir… Niçin, nereden, nereye içeren sorularımızı çekmecemizden masaya alma ve düşünme zamanımızdır olabilir… Hayal gücümüzü, sezgilerimizi, duygularımızı mantığımızla hizalandırıp rotamızı bulabileceğimiz zihinsel, kolektife hizmet edebilecek bireysel başkaldırı ve yapılandırma zamanımız da olabilir…

Yeni Ay’ın ayrıca destekleyici etkileri neler olabilir:

 • Yaratıcılık isteyen işler ve projelerle veya sanatla ilgiliysek ilham, hayal gücü, sezgiler, vizyon, illüzyon ve idealizm adına güçlü etkiler alıyoruz.
 • Evrensel sevgiyi taşır ve paylaşırız. Yardımlaşma, karşılık beklemeksizin paylaşma gayreti, hoşgörü, empati, merhamet üst tonda olacaktır bu Yeni Ay’da.
 • Tanrıya ulaşma noktasındayız… Ruhsal şifalanma, içsel ve kendi ölçeğimizde bilgeliğe doğru yolculuğumuz için destekliyor bizi.
 • Dinsel konular gündemde olabilir, derinleşebilir. Özellikle an haritasındaki konumu ile gelecek hedefleri, otorite figürleri adına da bazı konular dikkat çekici olabilir.
 • Bilinçaltımızın bize ne gibi sinyaller çaktığını anlayabilmek adına sezdiklerimizi, içimize doğan-aklımıza düşenleri, rüyalarımızı kayda alalım bugünlerde. Hayallerimizi, yaratıcı fikirlerimizi de not etmekte yarar var.
 • Venüs ve Neptün kavuşumunun da etkisiyle romantizm ve aşktan göze perde inmesi:) durumları mümkün. Diğer yandan bazı kalp çarpmaları platonik düzeyde kalabilir. Balık Burcunun tüm Zodyakın duygusal yükünü topladığı sonsuzluğuna ya da çöplüğüne düşebiliriz.

Yeni Ay’ın gölge etkileri neler olabilir:

 • Fedakar mıyım, konuya/duruma kurban mı gittim karışabilir.
 • Hayal dünyasına dalıp ne istediğimizi bilmeden akışta gidebiliriz. Gerçeklik duygumuz bulanıklaşabilir, kolay aldanabiliriz. Bi’tık yorgun, depresif, melankolik ruh halinde olabiliriz.
 • Konsantrasyon sorunu, dalgınlık yaşayabiliriz.
 • Dağılma hissine kapılabilir veya tembellik hakkımızı kullanmak isteyebiliriz Karmaşa duygusu veya çaresizlik hissedebiliriz birkaç gün, yerimizde duramayabiliriz ya da.
 • Gizli, kapaklı konulara merakımız artabilir.
 • Korkularımız, kaygılarımız yüksek perdeye geçebilir, ya da biz onlardan kaçabiliriz.
 • İnziva dürtüsü, somut konulardan kaçışla kendini gösterebilir.
 • Egomuzun ağlarına takılabiliriz.
 • “zorlayıcı şeyler yapmayın” diye öğütler Hint Astrolojisi. Hırçın, sert mevzulara da dalmayalım, bu da genelin hatırlatması olsun.
 • Alkol, keyif verici maddelerden uzak kalmamız yani aslen zihnimizi, duygularımızı uyuşturup uyutmamamız önerilir. Tüplü derin dalışlarda derinlik sarhoşluğunu ya da azot narkozunu duymuşsunuzdur. Derine indikçe yoğun basınç farkı etkisi ile oluşan halüsinasyonlarla, aslında geri döndürülebilir bir bilinç bozulması olmasına rağmen, kendini balık zannedip geri dön(e)meyen dalgıç hikayelerini ya da… Gerçekliğin kaybolması ve zannetme etkileri alkol ve uyarıcı madde kullanımında da görülen etkileri andırdığından önerilmez.

Bu son hatırlatıcı notun üzerine bugün mesela şarkı ismi ve sözleri nedeniyle genç bir müzisyenin hapis kararı kesinleşti. Şarkının bir kimyasal madde ile aynı adı taşıması ve özendirici bulunması nedeniyle şarkıcısını, anlatıcısını yargılatmış olması da bu temanın acıklı bir ironisi.

Bugünlerde mistik arka planı olabilen bazı olaylar, gizli, gizemli konular, mafya vb. gibi yeraltı mevzuları da gelişebilir. Örneğin, geçtiğimiz günlerde, fi zaman ünlü ve über yakışıklı bir bireyin vefat haberiyle geçmiş karanlık, karmaşık ilişki ağlarının gündeme gelişi de bir diğer ilginç denk geliştir doğrusu:)

Velhasıl Yeni Ay hepimize iyilik, sağlık ve güzelliklerle gelsin… Sevgiyle…

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Brady’s Book of Fixed Stars, Bernadette Brady. Ekim 1999.
 3. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 4. AstroGold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla