2021 GÜNCEL YAZILAR GÜNEŞ TUTULMASI

2021’in Son Güneş Tutulması

güneş tutulması

Bugüne, 4 Aralık 2021 Cumartesi sabahına, saat 10:43’de 12° Yay Burcunda gerçekleşen yılın son tutulması olan Tam Güneş Tutulması ile başladık. Güneş tutulması astronomik anlamıyla, Ay Yeni Ay fazına girdiğinde ve Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zamanda gerçekleşir. Tutulma esnasında Güneş’in örtüldüğünü ve Ay’ın gölgesinin yer yüzeyine düştüğünü gözlemleriz.

Yeni ay bize yeni başlangıçları anlatırken güneş tutulmaları ile hayatımızın karanlık kalmış alanlarını da aydınlatır, daha önce görünür olmamış şeylerin görünür hale gelmesine neden olurlar. Özellikle gerçekleştiği burç ve yerleştiği alan bu aydınlanmanın da temasını anlatır bize, Bu tutulma da Ay ve Güneş 12° Yay burcunda iken gerçekleşti. 

4 Aralık’taki Tam Güneş Tutulması 1 dakika 54 saniye sürdü. Bu önemli çünkü bu süre astrolojik anlamda bu tutulmanın etki zamanının 1 yıl 5.4 ay olduğunu ifade eder; yarısı (~7.5 ay) öncesinde artarak, yarısı da sonrasında azalarak süren bir etki. Tutulma ise bu sürecin pik zamanı. Aslında bu yılın yaklaşık ikinci yarısından sonra özellikle son dönemeçte etkisini artarak hissettirmiş olabilir bize…. Bundan sonra devam eden süreçte ise tutulmanın etkilerinin farkındalığı ile ilerleriz. Elbette bireysel haritalarımıza keskin, etkin dokunuşları da var ise… Tutulma gerçekleştiği alana kalıcı bir çentik de atar ve o alana dokunan bir transitle de akışta etkilerini deneyimleriz.

Tam Güneş Tutulmasının Gerçekleşeceği Hat | Güney Afrika – Avustralya arası ana hat (tutlumanın net gözleneceği ve en çok etki alacak olan “0” yazılı doğruyu takip edebilirsiniz)

Ülkelere etkilerini değerlendirirken bir önemli ayraç da tutulmanın nerede gerçekleştiği. Tutulma, ülkenin bulunduğu coğrafi hatta ise tutulmadan alacağı etki neredeyse kaçınılmaz olabilir. Tabii yine ülkenin astroloji haritası bu etkinin odağını anlatır bize…

Bu Güneş Tutulmasının gerçekleştiği coğrafi hat ise majör olarak Güney Afrika-Avustralya (Sydney) arası ve buralardan izlenebilecek. Bu coğrafi bölgeler tutulmanın astrolojik etkilerinin de en etkin, bariz, dikkat çekici gözlenebileceği coğrafya olacak dolayısıyla. Ülkemiz bu hattın uzağında olduğundan biz tutulmayı gözle de göremiyoruz…

Güneş Tutulmalarında önemsediğimiz bir diğer önemli bilgi ise buna benzer tutulmanın 18,6 yılda bir tekrar ettiği… Tutulmalar bir ritm izlerler ve bu ritm tekrar eder. Saros döngüsü diye adlandırdığımız bu tekrar, 4 Aralık 2021 tarihinde bu kez  5 (Yeni) Güney diye adlandırılan döngüde gerçekleşti. Güneş tutulmasının aynı döngüde gerçekleştiği bir önceki tarih ise 24 Kasım 2003 imiş, kendi bireysel anılarımıza dönüp düşünmek istersek… Mesela ben tam da o gün Roma’da şahane bir eğitimdeydim, iş hayatımın, takım çalışmalarının “ohhh ne güzel” zamanlarıydı ve tam da o gün Abimin Doçent ünvanı aldığı haberini almıştım:) ( ve de Yay burcu: yurtdışı/sınır ötesi, ufkumu açan bambaşka içerikli bir eğitim fırsatı, benim 11. evimde olduğundan süper takım çalışmaları ile yepyeni keşifler ve abime getirdiği akademik ünvan ve gelişim açılımı)

5 (Yeni) Güney Saros Döngüsünün astrolojik anlamı ise şöyle: çok neşeli, mutlu bir tutulma ailesi. İyi haber duygusu, aşık olma, bir nevi dorukta bir neşe deneyimini işaret ediyor. Bu tutulma serisi altında bireyin yaşamında ortaya çıkan faydaların, tutulma geçtikten sonra da devam etmesi beklenebilir. Bu iyi haber kesinlikle:)

Dünya’dan bakışla Ay, 1 dakika 54 saniyeliğine Güneş’in ışığına perde çekerken bakalım bize hangi konuları emanet ediyor:

4 Aralık 2021 | Güneş Tutulması Anı Haritası

Öncelikle Yeniay, yeni başlangıçlarGüneş Tutulması ile hayatımızın karanlık kalmış alanlarını da aydınlatarak… Daha önce görünür olmamış şeylerin görünür hale gelmesine neden olarak. Gizli kalmış, ertelenmiş, bir kenarda kalmış-bırakılmış, hatta gözden kaçmış şeylerin değişmesinin, fark edilip keşfinin zamanı bir kez daha geldi diyebiliriz. Nelerin temizlenmesi, bitmesi, yıkılması gerektiğini bulmamıza yol gösterici olacaktır, biraz sarsıcı olsa da.

Güneş ve Ay, dünyaya göre kol kola ve aynı burçta, bu kez Yay burcunda, 12°’de. Hemen 3° uzaklarında Yay Burcundaki Merkür de etkin figürlerden bu tutulmada.

Yay Burcu deneyimlemeye odaklı, özgür, esnek (dağılmaya eğilimli) neşeli ve coşkulu, çok yönlü, dünyayı yaşamaya, gezmeye, keşfetmeye gelmiş, okunu atan nereye düştüğü çok da tınnn olan, riske, değişime ve öğrenerek genişlemeye ve dahil geniş, sınırlar ötesi düşünmeye de açık. Deneyimleme, umut, yayılma onun için önemli ifadeler. Felsefe ve inançlar da. Yöneticisi Jüpiter’in de büyüteci ile tüm yukarıdaki temalarda aşırı kaçma riski de hep var neşesinde, özgürlüğünde ve dahil inançlarında. Öyle ki inanç ve felsefesinde aşırılıklar onu fanatizme, dogmatizme de evirebiliyor.

Aynı zamanda uluslararası konuları, sınırların ötesi konuları, akademik hayatı ve akademik bireyleri, din/felsefe ve inanç konularını, hukuki temaları da kapsar Yay Burcu… Her şeyinde bir aşırılık ve abartı vardır, neşesinde, coşkusunda, sınırların ötesine gitme keşfetme enerjisinde, özgürlüğünde… Yay burcu yabancılık temasını da çok vurguladığından, yabancı ülkeler, sınır ötesi alanlar, uluslararası hareketlilik de gündeme gelebilir bu süreçte.

Bu demek oluyor ki bu tutulma hem yaşamsal, hem duygusal, hem de zihinsel yeni öğrenmelere, daha sınır koymadan, geniş düşünme ve keşiflere, yeni felsefe ve inançlara, ya da sıkı sıkı tutunduğumuz inançlara yeni vizyon, yeni kapıların açılmasına belki neşeyle kucak açma zamanımız olabilir. Belki daha önce körü körüne bağlandığımız fikir ve inançlarımızda daha yeni bir boyut, açılma, yayılma ya da yepyeni fikir ve bilgilere yönelme söz konusu olabilir. Özgürlüklerden ödün vermeden de sorumlulukları üstlenebilmeyi, küçük şeylerle de mutlu olabilmeyi deneyimletir belki bize bu tutulma… Neden olmasın:)

Tutulma İstanbul ve Ankara’ya göre 11. evde gerçekleştiği için bu etkileri sosyal çevremizde, birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarımızda, üyesi olduğumuz vakıf, dernek ve organizasyonlarda, sosyal medyada deneyimleyebiliriz majör olarak.

Dünya astrolojisi adına değerlendirdiğimizde ise 11. ev parlamento (meclis), belediye meclisleri, ittifaklar, ortak şirketler/holdingler, organizasyonlar, sosyal medya ve doğa olaylarını da kapsar. Güneş ve Ay’ın yanında yer alan Merkür de bu tutulmanın önemli gezegenlerinden demiştik… Hem idareciler/iktidar/yaşça büyük bireyler (Güneş), hem halk (Ay), hem medya ve iletişim ağları, ulaşım, ticaret yanı sıra finansal piyasalarda işlem hacimleri (Merkür) bu tutulmanın önemli elemanları. Özelikle yabancı para piyasalarında ya da borsadaki yabancı grupların işlemlerinde bir hareketlilik söz konusu olabilir önümüzdeki birkaç ay… Tutulmanın elemanlarından Merkür ile etkileşimde olan bir sabit yıldız var, Facies. Bu yıldızın anahtar teması ya acımasız ol ya da kurban… Bu süreçte iletişim tarzında sertleşme, keskinlik, odaklılık ve güdümlülük olabilir; amaca ve başarma hedefine yönelirken bunu acımasızca gerçekleştirme de söz konusu olabilir. Finansal, ticari açıdan bakınca da piyasalarda hareketlenen işlem hacminin de güdümlü olabileceğini düşündürtür bana.

Bu üçlü, İlklerin gezegeni, beklenmedikleri beklediğimiz, bizi şaşırtan, değişim yoluyla özgürleşmeyi ifade eden Uranüs ile de gerçekleştirdiği 150 derecelik açısı ile olasılığı çok düşük kazaları, şaşırtıcı durumları ya da doğa olaylarını tetikleyebilir, buna dikkat. Yay Burcunun yöneticisi olan ve Kova Burcunda seyreden büyüteç Jüpiter de sosyal grupların, sosyal sınıfların, mültecilerin ve sosyal medyanın bir kez daha altını çiziyor.

Bu Tutulma Türkiye’nin ise 6. evinde gerçekleşiyor. Toplum sağlığı ve hastalıkları, salgın ve sağlık hizmetlerini önemle işaret ediyor. Özellikle salgına dair yeni bilgilerin gün yüzüne çıkması mümkün bu süreçte. Sendikalar ve tüm çalışan kesim, işçiler, memurlar da bu tutulmadan nasiplerini alıyorlar.

Yanı sıra tutulmanın uzamına uluslararası, sınır ötesi hareketlenmeler (ordu) de dahil olabilir. Diyanet, farklı inanç, kültür, felsefe grupları veya cemaatler de gündemde yoğun yer bulabilir, akademik eğitim ve akademik bireyler, üniversitelerde yine aynı şekilde ön planda olabilir. Bu alanlarda yepyeni konular, haberler, yayınlar açığa, gün yüzüne çıkabilir.

Bu süreçte otorite bireyleri olası dış kaynaklar akışı ile, ya da dış borçların yapılandırılması ile, ya da bazı iradi vergi düzenlemeleri ile çalışan kesime kaynak yaratma yoluna gidebilirler.

Tutulmanın Burçlara Göre Etkileri?

Dedik ya tutulma hayatımızın karanlık kalmış alanlarını aydınlatacak, daha önce görünür olmayan şeylerin görünür hale gelmesine neden olacak. Hatta gizli kalmış, ertelenmiş, bir kenarda kalmış-bırakılmış, hatta gözden kaçmış şeylerin değişmesinin, fark edilip keşfinin, temizlenip arınmanın da zamanı olacak ve de biz de özgürce genişlemeye, büyümeye, yeni keşiflere, öğrenmeye açık olalım ki (abartılara ve risklere dikkat ederek) daha sınır koymadan geniş düşünebilelim ki yepyeni , keşifler önümüze açılabilsin bunları kaçırmayalım. İşte yükselenimize göre Güneş Tutulması hangi evimizde gerçekleşiyor ve bu etkileri ağırlıklı olarak hangi alanda deneyimleyeceğiz, buyurunuz:

 • Koç Burcu — Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar
 • Boğa Burcu — Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm
 • İkizler Burcu – Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim
 • Yengeç Burcu – Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar
 • Aslan Burcu – Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım
 • Başak Burcu — Evim, ailem (atalarım), köklerim, gayrimenkuller, tesisat:)
 • Terazi Burcu — Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular
 • Akrep Burcu – Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım
 • Yay Burcu – Ben
 • Oğlak Burcu — Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım.
 • Kova Burcu – Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler
 • Balık Burcu — Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim

Kaynaklar:

 1. Bernadeth Brady, Predictive Astrology | The Eagle and the Lark, May 1992, pp. <9/46-11/46>
 2. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 3. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 4. Çeşitli gazeteler & www.biyografi.info web sitesi

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla