2021 DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Eve dönüyoruz…

lockdown, full moon, scorpio, dolunay

27 Nisan sabahı saat 06:31‘de karşılıyoruz Dolunay’ı. Ay 07°06′ Akrep Burcunda ve tam karşısında 07°06′ Boğa Burcunda yerleşen Güneş’in tüm ışığını olduğu gibi, tüm netliği ile bir spot gibi dünyaya yansıtıyor. “Gökyüzü tüm ışıklarını açıyor” yine Dolunay zamanı ve biz neredeyse çok şeyi tüm netliği ile görebiliyoruz. Açılan tüm ışıkların teması bu kez Akrep Burcu…

Akrep zamanı daha erken kararmakta olan ve soğuk, puslu havada dökülen yaprakların arasından evine yerleşir Akrep… Perdeler kapalı, fonda pikaptan çıtırtılı gelen gizemli müzik eşliğinde derinlere dalar, yaptıklarını, yapmadıklarını-yapamadıklarını, yapmak istediklerini önüne koyar ve sabırla analize başlar… Derin bir sorgulama, üstünü-altını çizme dönemine girmiştir şimdi. Tüm araştırmalarını tamamlayıp sahaya çıkmak üzere hazırlanır.

2019 yılı… ilk yazımdan anımsama:)

Dolunay An Haritası | 27 Nisan 2021

Akrep Burcu derinlerin, yer altının, karanlığın, gizemin, tutkunun, cinselliğin, kuşkunun, kurgunun, derin bir sezgiselliğin, tabuların, doğanın ölmeye devam ettiği sonbahar ortasına denk geldiği için ölümün temsilcisi…

Sadece kendimizi değil, ağırlıkla çevremizdekileri de analize alacağımız bir dönem bu Dolunay. Adeta bir araştırmacı gazeteci, dedektif, kimyager, casus veya psikolog gibi aklımızdakileri didik didik edip ak veya kara tamamlanmalara, sonlandırmalara ve sonuçlandırmalara, netleştirmelere dönüştürmek üzere bir süreliğine evdeyiz🙂

Nasıl ki buz kütlesine dokunduğumuzda elimiz yapışır ve aslında yanar, bu süreçten de elimiz ve canımız yanmadan kopmamız zor olabilir. Kanatlanmak istiyorsak o acıyı çekeceğiz ve tıpkı Pluto gibi yıkılıp küllerimizden yeniden doğarak, dönüşerek, çürümüş mevzuları temizleyip yeniden yapılandırarak sahalara dönmeye hazırlanacağız. Dolunay fazında, Pluto da retro sürecine geçiyor… Bu da demek oluyor ki revizyona da geçiyoruz…

Ay’ın tonunda yıkıp yeniden yapılandırma yani transformasyon, bi’nevi kentsel dönüşüm, tam karşısında ise otorite, benlik, yaşam enerjisi, eril bireyler, özel ve sosyal ilişkiler, diplomasi, adalet, finansal mevzular, akıl, fikir, iletişim alanlarında güveni kurcalayan, sabrı çalkalayan re-form ile değişim ve özgürleşme varsa bize de bu sürece itaat edip hakkını vere vere tamamlamak düşsün.

Nazik önerim bireysel ajandalarımızda 15 Kasım 2020 tarihinde 23° Akrep Burcunda gerçekleşen Yeni Ay sürecine dönüp bakmak olacaktır. O süreçte attığımız tohumlar, çıpalar, girişim ve başlangıçları değerlendirdiğimizde bugün neresindeyiz örneğin. Derinlerimize daldıkça çıkartacağımız, çektikçe belki gelecek konu ve durumları düşünüp değerlendirmek, gerekirse tamamlamak, sonlandırmak, bırakmak, dönüştürmek için önümüzde epeyce zamanımız, en temel haliyle 14 günümüz var:) 15 Kasım’daki Yeni Ay yazımı tekrar okumak isterseniz: https://www.astrolovi.com/nerede-kalmistik/

Güneş, Ay’ın karşısında yalnız değil, biliyoruz… Beklenmedikleri beklediğimiz Uranüs, güzelim Venüs ve hızlı haberci Merkür ile birlikte. Hiyerarşi gereği şokların, sürprizlerin, ani gelişmelerin, şimşeklerin, kaos ve krizlerin etkisi altındaki bu kadronun ve de Dolunay’ın hakemi bir nevi Satürn bu süreçte… Demokles’in kılıcı gibi Karmanın Lordu... Değişik bir 14 gün, evet. Boğa-Akrep aksını, karşı karşıya gelen tüm temaları tahtaya çekip sınıyor sıfırcı Hoca Satürn… Başarmamız için elinden geleni yapacak velhasıl:) Dolunay’ın sınava tabi kefelerinde ise neler var, bakalım:

 • tutkularımız — sabrımız
 • riskler — güven
 • her koşulda para, baktığımız yerler farklı:) başkalarının kaynakları—kasam
 • kuşkuculuk, kıskançlık, uç noktalarda acımasızlık—dinginlik, huzur, rahata düşkünlük
 • sınırları zorlama, dibi görüp yeniden başlayabilme—sağlamcılık
 • bütünleşme güdüsü—keyifli olma, huzur arayışı, rahata düşkünlük
 • biz—ben ve de tutkulu ilişkiler. Yani mühim olan iç güzelliğ mi, yoksa:)))
 • ayrıca, kalıcı bir kararla, somut bir adımla çıkabiliyor muyuz bu süreçten? Satürn’ün bizden beklediği gibi süreci, her konuyu, olası krizi-kaosu sorumlulukla, disiplinle ve kutunun dışından bakabilmeyi de becererek sistematize ediyor muyuz?

Bir diğer kilit gezegen ise mücadelenin, direnme gücünün, savunmanın gezegeni olan Mars. Ay’ın yerleştiği Akrep burcunun da yöneticisi. Bu dönemde Mars Yengeç Burcunda ilerliyor, Yengeç’in yöneticisi ise Ay’ın ta kendisi… Ay ve Mars karşılıklı etkileşimdeler bu Dolunay’da. Mücadeleye evlerde devam etme hali pek de şaşırtıcı olmadı böyle baktığımızda. Dikkatimizi, mücadelemizi, güdülerimizi ev içi meselelere, yanı sıra kendimize, duygularımıza, aidiyet konularımıza, ailemize doğru derinlemesine çekiyorlar elbirliği ile…

Bu Dolunay’ın gölge yanları ve ilave dikkat noktalarımız ise şöyle:

 • gerçekçi olmaya çalışırken depresif olma riskimiz var.
 • kalıplar ve kuralların kıskacında sıkışabiliriz.
 • maddiyat, somut değerler, para, güvencede olma, hem gelecek planı yapıp hem gündelik hayat içinde rahat etme takıntısı zaman zaman sekteye uğrayabilir, ya da aşırı doza ulaşarak bizi zorlayabilir.
 • yaşamsal enerjimiz düşük ne yazık ki. Ruhsal ve bedensel enerjimizi kolay kaybedebiliriz bu süreçte. Kasvetli bir dönem… Plan yapıp harekete geçmekte zorlanabiliriz. Zaten hareket edecek yerimiz de pek olmayacak:)
 • risk alma ve koşulların bozulmasından kaygılanma tonu yüksek.
 • kriz anlarında kilitlenip kalabiliriz.
 • fazla temkinli, tutucu, katı, kontrolcü kalıp bazen olayları akışa bırakmakta “büyük” zorlanabiliriz.
 • aşırı karamsarlık ile zaman zaman aşırı zaman zaman da patlak özgüven arasında gel-git yaşayabiliriz.

Sırtımı duvara, kendimi koltuğa verip Dolunay sürecine sağ ayakla giriyorum bakalım… Derinlerden kim bilir ne gibi inciler çıkartacağım…

Sağlıcakla… ve her daim Sevgiyle…

Burçlara Göre Bizi Neler Bekliyor?

Dolunay’ın etki alanlarını Yükselen Burcumuza göre okuyalım. 

 • Koç Burcu – Ay, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölümü aydınlatıyor. Güneş ise “kasam, aldığım-hissettiğim değer, güvence ihtiyacım” alanında. Sürpriz gelişmeler, beklenmedik mevzular da bu alanda.
 • Boğa Burcu — Ay, ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerimi netleştirirken Güneş soruyor: peki ya ben? Olağandışı gelişmelere dikkat.
 • İkizler Burcu– Ay, gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Güneş, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalarıma girenler diyor. Sağlık kontrollerimizi özellikle ihmal etmeyelim. Beklemediğimiz gelişmelere açık olalım.
 • Yengeç Burcu— Ay, aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Güneş: peki sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler.
 • Aslan Burcu — Ay, evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkulleri netleştirme gayretinde. Güneş ise karşı kutuptan “peki kariyerim, hedeflerim, kartvizitim” diyor. Kariyeri, gelecek planlarımızı gelmişimizi gidişimizi masaya yatırırken beklenmedik konulara da olabildiğince hazır olmakta yarar var.
 • Başak Burcu — Ay, aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Güneş: uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. İlginç fikirlerin bu sürece katkısı olur mu, yine sürpriz networklerden yararlanabilir miyiz, bakalım.
 • Terazi Burcu – Ay, benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Güneş, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar? Beklenmedik gelişmeler de Güneş’in hattından geliyor.
 • Akrep Burcu – Ay, ben, benimle ilgili her şeyi netleştirme gayretinde. Güneş ise tam karşısına “BİZ”i koyuyor karşı kutuba: peki ya eşim-ilişkilerim-ortaklıklarım-rakiplerim ve düşmanlarım? Beklenmedik ilişki türbülanslarına da hazır mıyız?
 • Yay Burcu – Ay, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalar. Güneş, peki gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar?
 • Oğlak Burcu — Ay, sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekleri spot tutuyor. Güneş ise karşı kutuptan çekiştiriyor: peki ya çevremi düşünürken, kendi aşk hayatım, çocuklarımla ilgili konular, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım, bu alanlarda olası kriz veya kaoslar?
 • Kova Burcu — Ay, kariyerim, hedeflerim, kartvizitim; Güneş ise evim, ya da gelecek planlarım, köklerime dair yapmam gerekenler diyor? Sürpriz sonlu:)
 • Balık Burcu– Ay, uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmaları netleştirme gayretinde. Güneş ise aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular diyerek sürprizleriyle, beklenmedik gelişmeleriyle çekiştiriyor.

Ülkemiz için Dolunay çocuklarla, gençlerle ilgili konuları, eğlence merkezlerini, spor müsabakalarını, eğitim sitemini, bahis-piyango alanlarını, birtakım spekülatif konuları ve Borsa’yı işaret ediyordu; artık malum son durumumuzu buraya yazmayayım…. Sürprizler ve beklenmedik olayların ise sanki meclis, belediye meclisleri, yasama kurumları, sivil toplum örgütleri, yeniden Borsa, müttefiklerimiz, birtakım beklenmedik teknolojik gelişmeler alanlarında olabileceği de aklımızda dursun…

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla