2021 GÜNCEL YAZILAR YENİ AY

Yeniye yer açıyoruz…

Yeni Ay, new moon, world, el mundo

Yalnızca büyüyüp, otoriteye bağımlı ve otoriteden korkan çocuklar olmaya bir son verirsek kendi varlığımız üzerine düşünmeye cesaret edebiliriz, keza bunun tersi de doğrudur. Yalnızca düşünmeye cesaret edersek kendimizi otoritenin egemenliğinden kurtarabiliriz.

Erich Fromm

Ay ile Güneş 23°13’ Oğlak Burcunda kol kola iken, 13 Ocak saat 08:00:01’de Yeni Ay ile başlıyoruz güne ve 28 Ocak’taki Dolunay’a kadar 14 günlük yeni döngümüze… Ay ve Güneş, bu kavuşumda yalnız değiller, gökyüzünün hiyerarşide babası Pluto ile birlikteler ve Yeni Ay vagonunun makinisti de dönüşümün patronu Pluto. Mesaj net sanki:) Aslında yeni yıla başlıyoruz ancak önceki yılın da bir analizi. Yeni Ay an haritasının da yükseleni de Oğlak Burcu olduğuna göre bu 14 günlük sürece temayı veren Oğlak Burcudur diyebiliriz tereddütsüz…

13.01.2021 | Yeni Ay An Haritası

Yeni Ay yeni enerji, yeni tohumlar derken Oğlak aslında geleneksel-gelenekçi yapının, sistemin temsilcisi. Ağırbaşlı oluşu, Yeni Ay’a da bir ağırlık veriyor, kaçınılmaz. 3’lü kavuşumun da ağırlığı ile enerjisi de ağır, ağırbaşlı ve soğukkanlı. Ayakları yere basan, gerçek ve somut konulardan uzaklaşmayan Oğlak, ele aldığı her konuda ciddiyetini, sorumlu ve planlı-programlı tutumunu sergileyerek organize olacak bu 14 gün boyunca. Oğlak zodyakın en tepe evinin sahibi. Yani aslında otoritenin de temsilcisi. Karakteri gereği de muhafazakâr, statükocu, değişimden pek haz etmez bir profilde. Tepede yalnız ve güce tutkun… Zirve ona kadar:) Toplumsal statüsü önemli ve bunu başarmak, aslen her şeyi başarmak için hırsla çalışır ve hedefe kilitlenir. Yeni Ay bizi zirveye mi davet ediyor? Sanki… Kendi zirvemize… An haritasındaki kümelenme alanına bakınca da zirvenin “BEN” alanında olduğunu görebiliyoruz.

Oğlak Burcunun yöneticisi ise Satürn, aynı zamanda Mars’ta yücelimde… İki malefik, büyük kötü ve küçük kötü diye adlandırılan Satürn ve Mars, demek oluyor ki bu Yeni Ay’ın önemli elemanları… Bir süredir izlediğimiz tüm kilit olaylarda da rol oynayan bu gezegenler Yeni Ay’da yine sahnede olacaklar. Demek ki hedefe giden rotada tüm zorlukları, sınavları sorumlulukla, disiplinle gözden geçirmek ve bunun savunmasını, mücadelesini vermek elzem. Satürn Kova Burcunda artık ve bu Yeni Ay’da büyüteç etkili Jüpiter ve akıl-zihin-muhakeme-iletişimin temsilcisi Merkür ile üçlü koalisyonda. Oğlak Burcunun koyduğu toplumsal kalıplara reform, yani yeniden biçimlendirme ile katılıyorlar yarışmaya:)

Mars ise Boğa Burcunda ve şokların, beklenmedikleri beklediğimiz, sürprizlerle ani değişimlerle dolu Uranüs’e doğru 20 Ocak tarihinde netleşecek bir kavuşuma ilerliyor. Bugünlerde Kova Burcuna geçen her gezegen Uranüs tarafından sobelenecek, dolayısıyla bazen kaoslara, bazen beklenmedik değişim ve gelişimlere gebe bir sürecin ilk domino taşları da devrilmeye başlıyor diyebiliriz. Uranüs şimşek gibi gelen sürprizleri ile zorlarken peşi sıra getireceği özgürleşme ile sahnede… Bu yılın imza gezegenlerinden Uranüs‘ün etkileri gündemimize girmeye başlıyor.

Bugün aynı zamanda güzeller güzeli Venüs ile yaralı şifacı Chiron arasında zorlayıcı bir etkileşim var. Sosyal ve/veya özel İlişkilerimiz, kadın bireylerle ilişkilerimiz acı verici, yaralayıcı olabilir. Bununla birlikte, iyileşme yolunda geçmiş ilişki yaralarımızla yüzleşmemiz de mümkün.

Yeni Ay’ın temasını kesinlikle Pluto belirliyor. Yeniden yapılandırmanın sorumlusudur ve yeniyi yaratabilmek için öncelikle var olanı yıkar ve kalıcı dönüşümler getirir. Yaratmadan önce yıkacaktır; Oğlak Burcunda yıkıp dönüştüreceği sistemlerdir: klasikleşmiş, rutine binmiş işleyişi, toplumsal kalıpları kökünden sarsarak yeni düzen, kariyer ve değerler için yer açar, kararlılıkla ve inatla… Yeniye yer açıyor oluşumuz da bundandır. Pluto önden dozer etkisi ile araziyi açıyor ki yeni tohumları atacağımız alan açılsın.

Yeni Ay an haritasına baktığımızda ateş elementinin hiçliği, su elementinin dipte oluşu ile anlıyoruz ki enerjimiz biraz düşük kalacak, duygusallığımız da geri planda. Tavan olan toprak elementinin de etkisiyle geleceğe dair somut ve maddi adımları, gerçekçi dönüşümleri planlı bir biçimde yapabilmemiz, Pluto’nun önderliğinde bireysel ve toplumsal kalıplardan arınmamız ve bir anlamda yeniden doğuşa hazırlanmamız adına belki de yeni tur, yeni şans

Transformasyon
5 Ocak 2020 Hatırası:)

Oğlak Burcu enerjisi sert ve yorucu kaçabilir, ancak güçlü hatta güçlendirici olduğunu da es geçmemek doğru olur. Son 2-2,5 yıldır, bombastik olarak da son 1 yıldır odaklandığımız, odaklanmak zorunda kaldığımız, sınandığımız dönüşüm alanımızda önemli bir dönemeci geçmek, gücümüzü elimize almak, kararlarımızı vermek için ve tüm gerçekliğiyle elimizden gelenin en iyisini yapabilmek adına fırsat bana kalırsa. Kum saatinden dökülen son kum taneleri misali… Sevgiyle…

Burçlara Göre Etkileri

Tüm burçların etkilerini lütfen yükselen burcunuza göre okuyunuz. 2020 yılında defaten, bıkmadan bahsettiğimiz yapılandırma alanımızı işaret ediyor Yeni Ay…

 • Koç Burcu — Yeni Ay etki alanı: Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım
 • Boğa Burcu — Yeni Ay etki alanı: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Ben, benimle ilgili her şey.
 • İkizler Burcu – Yeni Ay etki alanı: Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm.  Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Sağlık kontrollerimizi ihmal etmeyelim.
 • Yengeç Burcu – Yeni Ay etki alanı: Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler.
 • Aslan Burcu — Yeni Ay etki alanı: Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Kariyerim, hedeflerim, kartvizitim.
 • Başak Burcu — Yeni Ay etki alanı: Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar.
 • Terazi Burcu – Yeni Ay etki alanı: Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölüm.
 • Akrep Burcu – Yeni Ay etki alanı: Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerim.
 • Yay Burcu – Yeni Ay etki alanı: Benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Sağlık kontrollerimizi ihmal etmeyelim.
 • Oğlak Burcu — Yeni Ay etki alanı: Ben, benimle ilgili her şey. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım.
 • Kova Burcu Yeni Ay etki alanı: Bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkuller, geleceğe dair planlarım.
 • Balık Burcu — Yeni Ay etki alanı: Sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler. Ani ve beklenmedik konuların gelişeceği alanlar: Aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular.

Ülkemiz için Yeni Ay dış ilişkileri, diplomatik ilişkileri, açık düşmanlarımızı, hukuk davalarını, ticari anlaşmaları işaret ediyor. Dönüşümümüz de uluslararası ilişkiler ve dış kaynaklar hattında, ayrıca uluslararası davaların da zaman zaman diplomasimizi nasıl etkilediğini de biliyoruz. Sürprizler ve beklenmedik olayların ise sanki meclis, belediye meclisleri, yasama kurumları, sivil toplum örgütleri, Borsa, müttefiklerimiz, birtakım beklenmedik teknolojik gelişmeler alanlarında olabileceğini aklımıza getiriyor.

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Erich Fromm, Psikanaliz ve Din, 1950, Yale University Press.
 3. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 4. AstroGold, Astrology application

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla