GÜNCEL YAZILAR VENÜS

Dönüşüm sırası Venüs’ün…

Oğlak burcundaki güçlü üçlü 2020 yılı döngülerinin mimarları Pluto, Satürn ve Jüpiter akışta öncü burçlara gelen tüm gezegenleri sırası ile ağırlayıp dönüşümün tedrisatından geçiriyorlar. Şimdi sırada Venüs var.

Venüs Transitleri
30 Ağustos 2020 Gökyüzü

7 Ağustos’tan bu yana Yengeç burcunda seyreden Venüs gezegeni önce Jüpiter, ardından Pluto, sonrasında Satürn ile ve onların hayatımıza getirdikleri dönüşüm teması ile karşı karşıya bugünlerde. Bu turu tamamladıktan sonra da 6 Eylül’de Aslan burcun geçmeden önce istiklal marşı ile kapanışı ise Koç Burcundaki Mars ile yapacak Venüs. Tüm bu gezegenler, bu zorlu transitlerini öncü burçlarda yaptıkları için öncü burçlarda olan bireyler, aşağıda paylaştığım etkileşimlerden daha fazla nasibini alabilecek (örneğin, Venüs’ü, Yükseleni Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burcu olanlar).

Haydi başlayalım…

Venüs kim?

Güzeller güzeli, estetiğin, sanatın, zevkin, dişiliğin iyicil temsilcisi. Roma Mitolojisinde aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan tanrıça. Yunan mitolojisinde onu Afrodit olarak biliyoruz. Anlamı: deniz köpüğünden doğma… Bu anlamıyla aşk ve güzelliğin üzerine estetiği ve romantizmi koyuyor sanki.

Aynı zamanda Ares’in de sevgilisi. Ares kim? Savaşçı Mars… Eşini sevgilisi Ares için terkediyor Afrodit. Bu da yukarıdaki anlamların yanında bu kez aşka tutkuyu ve enerjiyi tonluyor.

Ares ile üç çocukları oluyor; Phobos (bozgun), Deimos (korku), ve Harmonia (uyum). Aşkı düşününce bu evlat isimleri epey düşündürücü:) Bazı efsanelerde Eros (sevgi/arzu) da Afrodit’in çocuğu gibi yazılır. Bu isimlerin ise Afrodit’in olumlu ve olumsuz yönlerini ifade ettiğinden bahseder filozof Eflatun diyaloglarında…

Mitolojik hikâyelerden aldığı emanetle Venüs, güzel, uzlaştırıcı, birleştirici ve dengeleyici. Güzellikle, estetikle, sosyal ve halkla ilişkilerle, görsel sanatlarla, kadınla, zevkle, konforla ve lüks ile ilişkilendirilen gezegendir. Konfor ve lüks denince para da pakete girer tabii, güven/güvence ve planlı risk de… Gökyüzünün küçük iyisi olarak da tanınır.

Venüs Yengeç Burcundayken…

Gözümüzün önüne güzel bir kadın imgesi gelir Venüs dendiğinde, net. Yengeç burcunda bu imge annelik, şefkat, korumacılık ile bütünleşiyor. Merhametle koruyup kolluyoruz sevdiklerimizi. Doğrusu bu mu peki? Değişir elbet… Durumsal, bireysel, uyumsal. Şimdi güçlü üçlü ile karşılaşmalarında işte tüm bunları kefenin bir terazisine koyuyor Venüs. Dengeyi kurabilirse ne ala, kuramazsa…….

6 Eylül’e Kadar Venüs Transitleri

Karşıt transitler bize duruma ve konuya karşıdan da bakmayı, muhasebemizi ve revizyonlarımızı yapmayı anlatsın. Konuya karşıdan bakıp tartarken eğer kriz gözlersek revize etmeyi, içimize sinerse de emeklerimizin meyvelerini almayı düşünelim. Aklımızda olması önemli ayrıntı şu ki olabildiğince objektif olabilir miyiz bu süreçte… Yoksa bir sonraki sert kare transitte yeniden test sürecine girdiğimizde çözümsüz kalan krizimizle yüzleşmek durumunda kalacağımız aklımızda olsun.

26 Ağustos’ta Venüs ilk gerilimini Jüpiter ile yaptı. İlişkilerde (sosyal, romantik veya sade kadın figürlerle ilişkiler) ve iş birliklerinde olası aykırılıkları, dertleri, beklentileri Jüpiter’in büyüteci altında dengelemeye davet etti bizi. Yaptık mı? Eğer bu süreçte bir ilişki ya da ortaklık sürecinde değilsek de aynayı kendimize tutmak için verimli zamanlar bunlar.

Bir sonraki karşıt etkileşimi Pluto ile olacak 30 Ağustos’ta (16:30’da tam karşıtlık). Aslında birkaç gün öncesinden etkilerini masaya taşımaya başlamış olmalı. Pluto yıkarak yapma, dönüştürme gezegeni. Bize sunduğu ise kendimizi arıtma, acı çekerek de olsa eskiyi bırakma… Bu transit özellikle ilişkilerde tutku ve kıskançlık tonunu arttırabilir. Venüs’ün cazibe ve güzelliğinin karşısına Pluto derin tutkuyu koyar, hatta dayatabilir. Zorlayıcı olan, kontrol ve güç sarmalındaki bu sert etkileşim dayatma, zorlama ve güç kullanmaya da neden olabilir.

Sorunları olan bir ilişki, iş birliği, ortaklık yaşıyorsak dertleri hasır altına süpürüp görmezden gelmek yerine uhulet ve suhulet ile değerlendirip yüzleşip yenilenmiş kararlarla ilerleme zamanı aslında. Yani acı verici de olsa köprüler sorunluysa köprüden önceki son çıkışa girmeyi düşünebiliriz artık. İlişkinin, iş birliğinin bağları güçlü ve dürüstlük temelli ise bu süreç güzel anlamda bir dönüşüm fırsatı sunabilir, değilse de çözmek için uygun zemin. Farkına varmak, yüzleşmek kadar kararlılık da önemli. Duygusal tepkiler için yanlış, dinleyip uzlaşmak sakince “kendimizi en etkili nasıl ifade edebiliriz“i test etmek için ise doğru zaman.

Aşağıdaki tarihlere göz atalım bireysel tarihimizde. Bakalım bu tarihlerde ilişki ve ortaklıklarda içinden geçtiğimiz bir süreç var mıydı, Venüs’e dair konuları hasata çevirebildik mi, yoksa krizde mi bıraktık. Buyurunuz:

  • 1 Ekim 2019 (29 Eylül-3 Ekim 2019 arası gibi)
  • 13 Aralık 2019 (11-16 Aralık 2019 arası gibi)
  • 29 Şubat (27 Şubat-3 Mart 2020 arası gibi)

2 Eylül’de Venüs bu kez Satürn ile karşı karşıya (15:27’de tam karşıtlık). Satürn başöğretmen, tüm zorların ve sınavların sorumlusu, karmanın Lordu. Bu zorlu transitte Venüs aynı zamanda para ve kazançları da temsil ettiğinden, maddi zorluklar da gündemde olabilir. Maddi kararlar alırken, belirli taahhütlerde bulunurken dikkatle planlama yapmakta, keskin kararlar almamakta ve daha ziyade geleceğe dönük değerlendirmeler yapmakta yarar var. Sorumlulukların zorluğu ile gerilebilir, yorulabilir, bırakma isteği duyabiliriz. Şimdi değil. Satürn henüz retro, bırakmadan veya harekete geçmeden önce enine boyuna değerlendirme zamanı. Diğer yandan özverili ve sıkı çalışmanın da ödülü gelebilir bugünlerde.

İlişkiler adına ise Satürn Venüs karşıtlığı soğukluk hissini gündeme taşıyabilir, “acaba sevil(m)iyor muyum”, “yetersiz mi kalıyorum” sınamasına da alabilir bizi. Geçecek. İlişkilerin de ciddi bir süreçten geçtiği bir gerçek. İlişkinin olması kadar olmaması da bu süreçte bu yetersizlik hissini kaşıyabilir elbette. Bir ilişkiden ne bekliyoruz bunu sorgulama ve olgunlaşma adına önemli günler. Sıkı bir tünelden geçiyoruz vesselam. Tünelin ucundaki gün ışığı olsun, tren değil…

Yine bireysel tarihimizde aşağıdaki tarihler bize bir şey ifade ediyor mu, kriz mi yoksa hasat mı, bakalım:

  • 25 Eylül 2019 (22-27 Eylül arası gibi)
  • 11 Aralık 2019 (9-14 Aralık 2019 arası gibi)
  • 3 Mart (1-5 Mart 2020 arası gibi)

Otoritenin karşısında kalan Venüs bana sosyal hayatımızda bazı duraklamaları da işaret ediyor. Ya biz bazı ilişkilerimizi teste çekeceğiz ve bir es vereceğiz ya da birileri bizim adımıza bunu düzenleyecek. Bakalım. Bu süreçte şefkatle yedirme içirme temalarını anlatan Venüs’ün bu zor etkileşimlere maruziyeti otorite kararıyla yeme içme yerlerinde ya da evimizde, ailece etkileneceğimiz bazı kısıtlamaları da anlatıyor olabilir.

Venüs 6 Eylül 2020’de Aslan burcuna geçmeden önceki son zorlu transitini sevdiceği Mars ile (4 Eylül 12:12’de tam kare) yapıyor… Mitolojideki Afrodit ile Ares‘in zorlayıcı etkileşimi… Fiziksel çekimi hareketlendiren bir transit olmakla beraber ilişkilere gerilim ve çatışma getirebilir. Engeller, zorluklar, kıskançlıklar ve senlik-benlik durumları gelişebilir.

Yazmadan geçmeyeyim tüm bu zorlayıcı transitlerde, sonradan hayıflanmamak için, maddi açıdan çok açılmamaya gayret etmek enfes olur.

Sevgiyle ve sağlıcakla🧡

Kaynaklar:

  1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
  2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
  3. Astro Gold, Astrology application.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla