DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Başak Burcunda Dolunay

dolunay

9 Mart 2020 saat 20:47’de Ay 19° Başak Burcunda, Güneş ise 19° Balık Burcunda karşılıyoruz Dolunay’ı… 14 gün boyunca temalarını deneyimleyeceğimiz Başak Dolunay’ına hazır mıyız?

Başak Burcu zamanı demek hasat zamanı demek… Dolayısıyla temamız hasat, ürün toplama ve bol bol değerlendirme… Ay Başak burcunda olduğundan bu temalar duygularımıza, bilinçaltımıza, içselliğimize ve gündelik konulara nasıl refleks geliştirdiğimize dönüyor… Aslında özünde işaret ettiği kendimizi keşfetme, hatalarımızı bulup düzeltmeye odaklanarak mükemmelleşme çabasıyla bir hasat süreci… Ay’ın Başak burcunda gökyüzündeki yerleşimi itibariyle bizi bilinçaltımıza, kontrol edemediğimiz hatta bilemediğimiz alanlara, rüyalarımıza, endişe ve kaygılarımıza, göremediğimiz kör noktada kalan konuların farkına varmamıza tam ışık tutuyor. Bir nevi fark etme ve iyileştirme süreci gibi… Bütün bu süreci didik didik, titizlikle ve görev bilinci ile geçirebiliriz çalışkan ve analizci Başak’ın spotuyla… İnsanlara hizmet etmek ve yararlı, şifalı işler üretmek önemli elbette ancak sanki buna önce kendimizden başlayacağız bu süreçte

Başak Burcu’nun yönetici gezegeni Merkür retro hareketine devam ediyor, son günleri… 10 Mart tarihinde, 28° Kova burcunda iken retro hareketini tamamlayacak olan Haberci Merkür, 13 Mart sabah saatlerine kadar durağan modda; belki de etkisini daha da akılda kalacak şekilde hissettirme sürecine giriyor. Merkür Retro’nun bu son demlerini dolunay fazının ilk haftasında kendi üzerimizde değerlendirmek en doğru karar olabilir bana kalırsa. Kendi hedeflerimizi değerlendirmek, içsel süzgecimizi çalıştırmak ve geleceğe dönük duygu-mantık karşılaşmasını kendi sahamızda oynatmak güzel fikir.

Bu dolunayda bize ne gibi mesajlar var?

  • Odağımız kusursuzluk. Kusursuzluk bazen yorucu olabilir. Her şeyi kolayca beğenmeyip kendimiz kolları sıvamak isteyebiliriz.
  • Çokça çalışma (ara ara işkoliklik dozunda), en ufak detaya kadar ve titizlikle çalışma süreci. Bazı zorlanmalara hazırlıklı olmakta fayda var.
  • Maddi güvenceler önemli, ancak bu dolunayda maddi konular, maddi belirsizlikler, türbülanslar söz konusu olabilir. Ani gelişen kazanımlar ya da beklenmedik kayıplar gündeme gelebilir.
  • Üzerinde uzun süredir çalıştığımız bazı konuların, projelerin netleşmesi, sonuçlanması söz konusu olabilir.
  • Eleştirel olarak algılanma riskimiz var. Çok çalışırken insanlara eziyet etmek istemeyiz değil mi?
  • Gizli kalmış konuları, gündemleri toplayıp analiz etme ve aydınlığa çıkarma için kullanabileceğimiz günler.
  • Bahara hazırlanmak adına, dolap-çekmece-uzun süredir kapalı kalmış alanları temizleme; hem gardop-ev, hem ruhumuzun detoksu için nefis zaman…
  • Balık-Başak aksında ve içinde Neptün dokunuşu olduğundan sağlığımız adına, iç dünyamız adına şifalanma vakti olarak değerlendirelim mümkün olduğunca.
  • Sağlıkla ilgili özellikle sindirimle ilgili konulara dikkat. Güneş-Neptün birlikteliği ile de zehirlenmelere ekstra dikkat…
  • Sindirim sistemi ile dertlere içimize içimize bastıklarımız da neden olur biliriz ki. Öyleli mide krampları da pakete dahil…

Sevgilerle…

Dolunay Nedir, Bize Ne Anlatır?

Dolunay daha önce başlattığımız adımları tamamlamak üzere bizi harekete davet eder.

Ay Güneş’e göre Dünya’nın ters tarafında kalır dolunayda ve Dünya’dan görülen yüzünün tamamı Güneş ışığı alır. Güneşten aldığı ışığı tam olarak bir ayna gibi yansıttığı ve dünyamızdan tam görünür pozisyona geçtiği için gökyüzünde tıpkı bir spot gibi her şeyi aydınlatma, görünür kılma ve net olarak görebilmemizi sağlama enerjisini bizimle paylaşır. Dolayısıyla biz her dolunayda bir tamamlanma, sonlanma, verme ve netlik kazandırma yaşarız temelinde. Ay’ın ve Güneş’in hangi burçta ve konumda yerleştiği, yanı sıra güneş sistemi içerisinde dünyaya göre diğer gezegenlerle nasıl iletişimde olduğu bu temaların içeriğini, akıbetini bize anlatır.

Yeni Ay’da Ay ve Güneş tek bir kapsülde birlikte çalışır, dolunayda ise tam karşılıklı kapsüllerde karşı karşıya gelirler. Dolunay fazında Dünya Güneş ile Ay arasındadır. Astrolojik açıdan da Ay, Güneş’in tam karşısında yer alan burçta yer alır. Dolunay zamanı Ay’da, depolama ve alma etkisi zirvededir.

Ay ile Güneş Yeni Ay’da tek bir kapsülde el ele çalışırlarken, Dolunay’da iki ayrı kapsülde kutuplaşarak tam karşı karşıya geliyorlar. Kutuplaşmış olmalarına rağmen objektifler, çünkü birbirlerinin fikirlerini görebiliyorlar şimdi. Biz de bulunduğumuz konum itibariyle bir anlamda terazinin iki kefesini de görüp tartarak yönümüzü tayin edebiliyoruz böylece. Ay ve Güneş karşıtlığı kararsızlıklarla, gel-git’lerle hareket etse de beraberinde bir kararı vermeyi de aydınlatır.

Ay ve Güneş’in hangi burçta ve konumda yerleştiği, yanı sıra güneş sistemi içerisinde dünyaya göre diğer gezegenlerle nasıl etkileşimde olduğu dolunayın temasını bize anlatır.

Ay, yerleşimi itibariyle “ben” ile ilgili konuları, Güneş ise “biz” konularını karşılıklı koyuyorlar terazinin kefelerine dolunayda. Ben ve biz arasında gel-git, ikilem, kararsızlık, gerilimde denge kurmaya çalışırız 14 gün boyunca.

Güneş ve Ay | Astrolojik Temaları
Güneş ve Ay | Astrolojik Temaları

Anya‘yı ve de Konya’yı anlamak için, toplayıp depoladıklarımızı yansıtmak ve vermek için her dolunay bize bir ortam aslında… Nasıl kullanıp yönlendireceğimiz ise her dolunayın temasıyla ipuçlarını bize sunuyor… Gökyüzünün bu döngüsü bize her zaman bir alan açıyor, ne iyi ki…

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla