DOLUNAY GÜNCEL YAZILAR

Günaydın Dolunay

08:21:55’de dolu dolu dolunay☺️ Nedense bu kez salisesine kadar yazasım geldi…

2 Eylül 2020 | Dolunay An Haritası

Dolunay, bir önceki yeni ayda ekilen tohumların büyümesinin tamamlanmasıdır. Tamamlanma, sonlanma, netleştirme, aydınlanma ve ayma zamanı. Bu ay döngüsü sürecinde yapılan çalışmaların sonuçlarının da hasat zamanı, 14 gün sonraki Yeni Ay zamanına kadar…

Ay ve Güneş’in hangi burçta ve konumda yerleştiği, yanı sıra güneş sistemi içerisinde dünyaya göre diğer gezegenlerle nasıl etkileşimde olduğu dolunayın temasını bize anlatır. Bu Dolunay’da Ay Balık, Güneş Başak burcunda.

Ay 10°12’ Balık burcunda, Güneş tam karşısında aynı derecede ve Başak Burcunda: Birbirine karşıt bakan bu iki burcun önemli bir ortak ve bir de birbirinİ tamamlayan temaları var: ŞİFA ve FEDAKARCA EMEK VERME… Balık ile ruhsal, Başak ile biraz daha bedensel… İki kutupta denge kurmak da bize düşen bölümü👍

Ay Balık burcunda. Balık zodyağın son burcu. Tüm burçların tedrisatından geçerek duygusal, içsel olgunlaşmış büyümüş ve bilgelikle bu ana ulaşmışız gibiBitirebilme tonu ruhunda var ve bu Dolunay’ın bitirme, netleşme, Anya’yı Konya’yı görme temasıyla pek uzak değil.

Balık Burcunun mevsimini düşünelim: hava dengesiz, kış bitmek üzere bahara hazırlanıyoruz. Mevsimin dengesizliği ile içimize çekilmişiz, ama biliyoruz ki önümüz bahar. Elimizdeki işleri bitirme arzusuyla baharın yepyeni taze enerjisine hazırlanıyoruz tatlı tatlı… Dolunay’ın tamamlanma enerjisi burada da çalışıyor bana kalırsa. İçimize dönüp iyileşme, bırakmak istediklerimizi bırakma, elimizdeki konuları tamamlayarak iyileşme süreci bu 14 gün sanki. Yeni enerjiye, rahat edebilmeye hazır olabilmek için. Sonbaharın başlangıcına denk gelmesi de sanki pek tesadüf değilmiş gibi… Sezgilerimiz ve yaratıcılığımız üst perdede, bu da iyi haber.

Ay, bu Dolunay’da yerleşimi itibariyle “gündelik yaşamı, sağlığı ve bir arada çalıştıklarımız” ile ilgili konuları, Güneş ise “kaygılar, korkular, geçmiş, kollektif” konularını karşılıklı koyuyorlar terazinin kefelerine. Güneş aslen Balık Burcunun, Ay da Başak Burcunun hanelerine yerleşmiş durumdalar. Dolunay’ın gel-git, ikilem, kararsızlık, gerilim hattında belki iç içe geçme, diğerinin gözünde de bakabilme dengesini kurmaya çalışacağız. Sezgileri reel yaşama ya da bilinç dışına, matematiği de bilinç altına transfer etme hissini veriyor bana, önemli bir yer değişikliği, ciddi bir olgunlaşma, bütünleşme. Balık ile Başak arasında olan bu kutuplaşmada, denge kurmaya çalışacağımız diğer konular ise:

 • duygu <=> mantık
 • ilham gücü <=> matematik, analiz-paraliz
 • sezgi <=> somut bilgi
 • ruhsal şifa <=> bedensel şifa
 • dağılma potansiyeli <=> düzenleme enerjisi
 • hayal gücü <=> mekanik yetenekler
 • karmaşıklık ve çaresizlik içinde hissedebilme <=> becerikli
 • kabullenici ve yumuşak <=> titiz ve eleştirel

Yükselen Terazi de tüm bunları tartıp bizi dengeye davet ediyor. Terazi burcunun yöneticisi ise güzeller güzeli Venüs. Gün içinde Satürn ile karşıtlığı da ilişkilerimizi ve maddi konuları Dolunay temasının içine taşıyor.

Zorlayıcı, sıkıntılı ilişkileri ve dahil ilişkisizliği şifalandırmak için bu Dolunay iyi bir denk gelme midir? Neden olmasın…

Maddi konuları da masaya yatırıp bir taahhütte bulunmaksızın geleceğe dönük planlar yapmak da önemli bu Dolunay’da. Anya’yı Konyay’yı da görürsek zaten bu anlamda planlama kaçınılmaz olur. Finansal konuları bu dolunay Yükselen’inden Ay’ına, Güneş’ine, yönetici gezegenlerine kadar oldukça güçlü vurguluyor. Çok açılmadan, planlı sularda yüzmeyi öğütleyerek…

Dolunay’ın gerçekleşmesinin hemen ardından Ay’ın ilk etkileşimi Uranüs ile, dostça. İlk transitin sürprizleri, beklenmedik konuların, şokların gezegeni ile yapıyor olması da bana bu Dolunay’ın tamamlanma, bırakma ve iyileşme temalarını sıra dışı ve şaşırtıcı bir yaratıcılıkla harekete geçirebileceğimizi düşündürüyor. Bardağın dolu tarafından bakınca…

Bu Dolunay sürecinde, yani 14 gün içinde Merkür ve Venüs burç değiştiriyor ve Mars Retro pozisyona geçiyor… Balık – Başak aksındaki Dolunay bu zaman zarfında bazı gündemlere okyanus derinliğinde ve uçsuz bucaksız açıklığında olmamızı sağlayarak bu yolla etkili, verimli sonuçlar elde etmek için bize iyi bir zemin açıyor olabilir.

Sevgiyle🧡

Burçlara Göre Bizi Neler Bekliyor?

Dolunay’ın etki alanlarını Yükselen Burcumuza göre okuyalım. 

 • Koç Burcu – Ay, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalar. Güneş, peki gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar?
 • Boğa Burcu — Ay, sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekleri spot tutuyor. Güneş ise karşı kutuptan çekiştiriyor: peki ya çevremi düşünürken, kendi aşk hayatım, çocuklarımla ilgili konular, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım?
 • İkizler Burcu — Ay, kariyerim, hedeflerim, kartvizitim; Güneş ise evim, ya da gelecek planlarım, köklerime dair yapmam gerekenler diyor?
 • Yengeç Burcu– Ay, uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmaları netleştirme gayretinde. Güneş ise aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular diyerek çekiştiriyor.
 • Aslan Burcu – Ay, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar, okült konular, ölümü aydınlatıyor. Güneş ise “kasam, aldığım-hissettiğim değer, güvence ihtiyacım” alanında.
 • Başak Burcu — Ay, ortaklıklarım-iş birliklerim, yakın ilişkilerim, eşim, görünen rakiplerimi netleştirirken Güneş soruyor: peki ya ben?
 • Terazi Burcu– Ay, gündelik hayatım, sağlığım, çalışma ortamım, bana bağlı çalışanlar. Güneş, bilinçaltım, kaygılarım, korkularım, kör noktam, sağlığım, rüyalarıma girenler diyor. Sağlık kontrollerimizi özellikle ihmal etmeyelim.
 • Akrep Burcu— Ay, aşkım-flörtüm, çocuklarım, hobilerim, eğlendiklerim, yaşam motivasyonum, bağımlılıklarım. Güneş: peki sosyal çevrem, arkadaşlarım, takım çalışmalarım, üye olduğum gruplar-dernekler.
 • Yay Burcu — Ay, evim, ailem (atalarım), köklerim, vatanım, gayrimenkulleri netleştirme gayretinde. Güneş ise karşı kutuptan “peki kariyerim, hedeflerim, kartvizitim” diyor.
 • Oğlak Burcu — Ay, aklım, eğitimim, iletişimim, yazıp-söylediklerim, iradem-ifadem, sözleşmelerim, kardeşlerim, yakın akrabalarım, komşular. Güneş: uluslararası alan, akademik çalışmalar, inançlarım-felsefem, yayınlarım, kariyerime yönelik attığım tohumlar-çalışmalar.
 • Kova Burcu – Ay, benim param-kişisel kasam, değerim, güven alanım. Güneş, dış kaynaklarım, borçlarım-alacaklarım, miraslar?
 • Balık Burcu – Ay, ben, benimle ilgili her şeyi netleştirme gayretinde. Güneş ise tam karşısına “BİZ”i koyuyor karşı kutuba: peki ya eşim-ilişkilerim-ortaklıklarım-rakiplerim ve düşmanlarım?

Ülkemiz için uluslararası konular, uluslararası medya ve haberleşme, adli konular ve hakimler, din ile ilgili konular, dini figürler, felsefe konuları ve filozoflar, üniversite ve öğretim üyeleri, yüksek öğretim, uluslararası ilişkiler bürokrasisi, deniz trafiği Ay’ın spotunda, yeri itibariyle de iktidarın bilinçaltı veya kör noktasında… Dolunay’ın çıktıları iktidarın tutumlarını etkileyebilir. Güneş ise Ay’ın karşısına ulusal medya ve haberleşmeyi, komşu ülkeleri, tüm ulusal ulaşım ve taşımacılığı, her tür iletişim ağını, temel eğitimi koyuyor. Burada dengelenme gayretimiz var. Yaratıcı çözümlerin akışı da sanki meclis, sivil toplum örgütleri ve dernek&organizasyonlardan geliyor gibi… İzleyelim, yaşayarak görelim:)

Kaynaklar:

 1. Zeynep Süzmen Şen, Dönence Danışmanlık
 2. Gök Günlüğü, Ephemeris Türkiye II, 1974-2023
 3. Astro Gold, Astrology application.

Lütfen yorumunuzu bizimle paylaşın!

Your email address will not be published.

Hoşunuza gidebileceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla